Neviditelný pes

NATO: 776. den invaze

9.4.2024

07/04/2024

Ukrajina: Letectvo obránců realizovalo za posledních 24 hodin nálety na 13 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo jeho 5 protiletadlových raketových systémů v palebném postavení, 1 velitelské stanoviště a 1 komplex komunikačně-řídícího systému. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi: 1 řídící stanoviště pro bezpilotní letouny a 4 raketo/mino-metné systémy v palebném postavení. Současně mu zničilo jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 3 lokalitách. PVO sestřelila okupantům 4/7 raket, 17/24 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 61/61 průzkumný dron. • Operační situace zůstává nadále velmi obtížná. Okupanti útočili podél linií: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Novopavlivka/Avdijivka/ Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Novopavlivka (22)/Bachmut (31)/Avdijivka (8) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orichivka (5) – Záporožská oblast; Lyman (7) – Luhanská oblast; Krynky (8) – Chersonská oblast. • Okupační síly se aktivně snaží prorazit v lokalitě Časiv Jar a převzít kontrolu na linií Kliščiivka – Andrijivka. Útočí z V přes zalesněný terén mezi městem a obcí Ivanivsko. Tempo postupu naznačuje dosažení tohoto cíle tak koncem jara nebo začátkem léta. • Ve směru Kramatorsk se velení nepřítele pokouší o obchvat a obklíčení města z JV, od obce Kostiantynivka. V úseku Robotyne a Verbove vede ofenzívu zaměřenou na znovuzískání dříve ztracených pozic. • Kyjev očekává zesílení ruských útočných operací koncem jara a začátkem léta, zejména na Donbasu. Uvedl to aktuálně vrchní velitel vojenské rozvědky gen-por.. Budanov. Současně oznámil, že se ruské síly pravděpodobně pokusí postoupit na Časiv Jar (západně od Bachmutu) a směrem na Pokrovsk (SZ od Avdijivky).

Rusko: Agresor provedl během dne 104 nálety a odpálil celkem 7 raket (4x střely s plochou dráhou letu + 1x Ch-31 + 2x Iskander-M). Současně okupanti vypustili také 24 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131. + 61 průzkumný dron. Bombardování doprovodili palbou svého dělostřelectva (108x). Cílem se stalo minimálně 128 měst a obcí + 110 objektů energetické infrastruktury v 11 oblastech. Během dne proběhlo 76 přímých bojových střetů podél celé fronty. • Aktualizované informace ohledně série úderů ukrajinských bezpilotních letounů proti vojenským základnám na území RF ze dne 05/04/2024 upřesňují ruské ztráty. Konkrétně na vojenském letišti Jejsk (Krasnodarský region) přišly vzdušné síly ruské armády minimálně o 7 letounů: 4 stíhačky Su-30SM, 2 transportní letadla a 1 Be-200 Altair (pro námořní hlídkování, nákladní a osobní dopravu). Při operaci byla na letišti zničena také dieselová elektrárna. Na základně sídlí Centrum ruského námořního letectva pro výcvik pilotů. • Exploze vyřadila z provozu ropovod v katastru města Azov (RF, Rostovský region). Vojenský terminál v námořním přístavu využívala ruská armáda pro přepravu nafty jednotkám na okupovaných územích Ukrajiny, včetně Krymu. Nakládání bylo přerušeno na neurčitou dobu. • Moskva aktuálně zesílila dlouhodobou desinformační kampaň, která falešně vykresluje ruskou vojenskou intervenci na Donbasu v roce 2014 jako povstání na Ukrajině. A to ve snaze přesvědčit domácí i zahraniční veřejnost, že Rusko nebylo iniciátorem války. v okupovaných oblastech (Doněcko a Luhansko). Mluvčí MZV (Zacharovová) nepravdivě opět tvrdí, že Doněcká oblast 07/04/2014 vyhlásila Doněckou lidovou republiku v reakci na údajný převrat, ke kterému došlo na Ukrajině s podporou USA. Kreml využívá tuto desinformaci k zamaskování ruské invaze na Ukrajinu jako řešení místního konfliktu nebo občanské války. A to s cílem zamlžit svůj dlouhodobý cíl znovu získat dominantní kontrolu nad celou Ukrajinou.

UK: Na základě informací vojenského zpravodajství MO aktuálně uvedlo průměrné ztráty ruské armády na Ukrajině. Počet padlých a vážně zraněných dosahuje v průměru 913 vojáků/den. To znamená další nárůst míry ztrát/den od začátku invaze: 400 v roce 2022; 693 v roce 2023; 913 v 1Q roku 2024. Celkové odhady (USA/NATO): 315.000 - 350.000 vojáků.

Německo: Letectvo nasadilo stíhačky kvůli ruskému vojenskému letadlu II-20 v sektoru nad Baltským mořem. Pohybovalo se v prostoru bez transpondéru, tj. elektronické zařízení pro udržení bezpečnosti leteckého provozu. Stíhačky vzlétly ze základny v Lielvarde (Lotyšsko), cca 50 km od Rigy.

MAAE: GŘ Mezinárodní agentury pro atomovou energii (Grossi) aktuálně potvrdil 3 přímé zásahy hlavní budovy s reaktory ZápJE. Bylo to první vážná hrozba jaderné havárie od listopadu 2022. Poškození šestého bloku neohrozilo jadernou bezpečnost, ale jedná se o vážný incident.

Litva: Vláda navrhla demontáž uzavřených elektráren v zemi. Vilnius aktuálně nabízí získat tak pro Ukrajinu náhradní díly nutné k opravě poškozené energetické infrastruktury v důsledku ruských útoků.

05/04/2024

Ukrajina: GŠ obránců hlásí největší sérii úderů bezpilotních letounů (53) proti vojenským objektům v Rusku. Zaměřené byly minimálně na 4 letecké základny nepřítele. Konkrétně na vojenská letiště u měst: Kursk a Jejsk (Krasnodarský region); Engels (Saratovský region); Morozovsk (Rostovský region). Zcela vyřazeno z dalších bojů bylo celkem 11 bojových letounů agresora a vážně poškozeno 8 dalších. Letectvo realizovalo během uplynulého dne nálety na 11 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně zlikvidovalo jeho 1 protiletadlový raketový systém v palebném postavení. Dělostřelectvo eliminovalo jednotky, vojenskou techniku a zbraně okupantů v dalších 3 lokalitách. Zároveň protivníkovi zničilo 1 velitelské stanoviště, 2 mobilní protiletadlové systémy, 5 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení a 1 centrálu + 1 mobilní zařízení pro elektronický boj. PVO sestřelila 28/32 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 3/14 rakety (2x Ch-101/155 + 1x Kalibr) 48/48 průzkumných dronů. Na frontě zůstává operační situace složitá. Poziční boje pokračovaly v zónách: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Marijinka (Novopavlivka)/Avdijivka/Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivka (20) /Avdijivka (22) /Bachmut (16) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orychivka (4) – Záporožská oblast; Lyman (3) – Luhanská oblast; Krynky (5) – Chersonská oblast. Okupační síly nepřítele zvšují intenzitu operací na V frontě. Nejvíce se koncentrují na prostory: Avdijivka, Bachmut, Lyman. A to ve směru Časiv Jar, kde hrozí posun frontové linie a začátek pouličních bojů Ruský nepřítel volí v rámci operací stále častěji kombinované útoky, včetně zapojení střel s plochou dráhou letu i bezpilotních letounů typu Shahed. A jejich podíl v poslední době roste. Systematicky používá také chemické zbraně v boji proti jednotkám ukrajinské armády. Jen za poslední měsíc zaznamenali obránci 371 případ, kdy agresor nasadil chemickou munici s nebezpečnými látkami. To představuje ve srovnání s předchozím sledovaným obdobím nárůst o 90 případů. Za uplynulý rok (únor 2923 - březen 2924) bylo zdokumentováno použití zakázaných chemických zbraní ruskou armádou celkem 1.412x. Během posledních týdnů poškodily nebo narušily vzdušné síly protivníka cca 80 % ukrajinských kapacit na výrobu elektřiny v tepelných elektrárnách. Aktuálně jsou ruské útoky zaměřené i na vodní elektrárny. Poškodily tak výrobní kapacity na Ukrajině o celkovém výkonu minimálně 6 GW. Nemluvě o narušení energetické rozvodové sítě.

Rusko: Agresor čelil na svém území poprvé sérii úderů ukrajinských bezpilotních letounů na 4 samostatné cíle. Podle MO zaznamenaly ruské síly celkem 53 ukrajinské drony v 5 regionech RF: Rostovský (44), Krasnodarský (5), Saratovský (2), Kurský (1) a Belgorodský (1). Tyto údery představují pozoruhodný posun ohledně schopností ozbrojených sil Kyjeva. Vedly ke zničení minimálně 5 % strategických bombardérů Tu-95MS (Engels) a stíhacích letounů Su-25 (Jejsk) + 14 dalších bojových letadel. Z toho 8 letounů v Morozovsku, kde je dislokovaný 559. gardový bombardovací letecký pluk. Mateřskou základnu tam mají bombardéry Su-24, Su-24M a Su-34. Hlášeno odsud bylo nejméně 60 explozí. Takové ztráty během jednoho dne nejsou zanedbatelné. Rozhodně sníží možnosti ruských vzdušných sil provádět raketové a letecké útoky po celé Ukrajině. Sám agresor provedl za posledních 24 hodin 107 náletů a odpálil 14 raket (3x Iskander,3x Ch-59; 3x S-300/4000, 2x S-200, 2x CH-101/155, 1x Kalibr), a to z Belgorodského regionu (balistické střely), ze strategických bombardérů startujících v Saratovském regionu (většina střel s plochou dráhou letu), zbývající z prostoru Černého moře. Současně okupanti vypustili 32 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131 a 48 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou dělostřelectva (137x). Cílem těchto útoků se stalo minimálně 71 město a obec + 96 objektů energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne proběhlo 80 přímých bojových střetů. • Ruský zbrojní průmysl pokračuje v uspokojování potřeb armády v bojích na Ukrajině. Dceřiná společnost Rostec (UAC) aktuálně oznámila, že letecký závod Novosibirsk Čkalov dodal letectvu další bombardéry Su-34. V letošním roce chce přijmout více než 1.000 dalších pracovních sil, aby zvýšil objem výroby. Kurganmašzavod zase MO dodal BVP 3. generace (BMP-3). A konstrukční firma Simbirsk oznámila, že vyrobí 300 dronů Piranha-10 ve dvou továrnách v Uljanovsku. • Armáda požaduje, aby obrněná vozidla byla vybavena pro elektronický boj. A to kvůli ochraně před údery ukrajinských dronů. Uralvagonzavod (výrobce tanků) aktuálně oznámil, že začal vybavovat tanky a BVP standardně novým systémem pro elektronický boj. Ruský průmysl se pokouší integrovat také technologii AI.

NATO: Kvůli špionážní činnosti bylo z hlavního sídla Aliance v Bruselu vykázáno 8/11 zaměstnanců ruského zastoupení. Událost (z října 2021) aktuálně připomněl GenSec Stoltenberg.

EU: Podle euro-komisaře pro spravedlnost (Reynders, BE) Mezinárodní tribunál, který by pohnal Rusko k odpovědnosti za válečné zločiny spáchané na Ukrajině, mohl být vytvořen do konce tohoto roku. Generální prokuratura v Kyjevě shromáždila informace o 128.000 obětí válečných zločinů.

Litva: Vilnius sestavil koalici 20 zemí (2023) kvůli odminování Ukrajiny. Od začátku invaze ruská okupační armáda zaminovala cca 1/3 ukrajinského území (z 174.000 km2 celkové rozlohy). Kyjev aktuálně obdržel od zahraničních partnerů více než 700 milionů USD na humanitární projekty odminování až do roku 2027. Největšími dárci jsou USA, Švýcarsko, Norsko, Japonsko a EU. • Vláda zahájila s Kyjevem jednání o bilaterální bezpečnostní dohodě ve smyslu závazků G7 z července 2023. Zatím se obě strany dohodly na klíčových bodech a harmonogramu. • PM Simonytéová oznámila, že kabinet nakoupí 3.000 bezpilotních letounů pro Ukrajinu. Současně vyčlení dalších 15 milionů EUR na rehabilitační programy pro zraněné ukrajinské vojáky. Nedávno vláda uvolnila 35 milionů EUR na českou iniciativu ohledně nákupu dělostřelecké munice.

Japonsko: Vláda rozhodla o rozšíření zákazu exportu do Ruska. Od 17/04/2024 bude platit v rámci sankcí Tokia proti Moskvě kvůli její agresi vůči Ukrajině navíc pro 164 druhy zboží. Položky na rozšířeném seznamu zahrnují mj. automobilový motorový olej nebo optické vybavení, baterie, různá elektronická zařízení nebo výrobky z oceli. Tj. vše, co by mohlo posílit ruskou průmyslovou základnu.

Turecko: Ombudsman Malkoc chce navštívit ukrajinské válečné zajatce, kteří jsou drženi v Rusku. Od začátku invaze zadržela ruská armáda nelegálně 28.000 Ukrajinců, včetně civilistů a vojáků. Aktuálně Malkoc navštívil tábor ve Lvovské oblasti, kde jsou drženi ruští váleční zajatci. Zkontroloval jejich životní podmínky a dodržování Ženevské konvence ze strany ukrajinských úřadů. Podobná cesta do Ruska by podle jeho slov mohla otevřít cestu pro výměnu válečných vězňů. Obchod mezi Ankarou a Moskvou ochabuje kvůli západním sankcím. V uplynulém roce těžili z prudkého nárůstu prodejů zejména vývozci strojů. Letos mohou zaznamenat pokles příjmů až o 1 miliardu USD. Údaje ohledně tureckého vývozu do Ruska v 1. Q 2024 klesly oproti loňsku o 33,7 %.

ČR: MDop Kupka oznámil, že Rusko se aktivně snaží sabotovat evropské železnice. Nabourává se do jejich signalizačních systémů. Podle jeho slov se chová rušivě a často využívá své kybernetické kapacity k útokům na civilní infrastrukturu.

Finsko: MV oznámilo, že vláda se rozhodla ponechat hranici s Ruskem až do odvolání uzavřenou. A to od listopadu 2023, kdy Rusko organizovalo příliv migrantů jako tlak na Helsinky. Tehdy hranici překročilo cca 900 žadatelů o azyl ze zemí jako Keňa, Maroko, Pákistán, Somálsko a Jemen

Polsko: Zemědělci protestující na polsko-ukrajinské hranici dočasně přerušili blokádu přechodu Hrebenne-Rava-Ruska.

03/04/2024

Ukrajina: Letectvo obránců realizovalo za posledních 24 hodin nálety na 14 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo jeho 1 protiletadlový raketový systém. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi: 1 řídící stanoviště pro bezpilotní letouny, 1 centrálu radaru, 2 mobilní stanice pro elektronický boj a 10 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení. Současně mu zničilo jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 4 lokalitách. PVO sestřelila okupantům 1/6 raket, 11/20 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 17/17 průzkumných dronů. • Operační situace zůstává nadále velmi obtížná. Okupanti útočili podél linií: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Novopavlivka/Avdijivka/ Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Novopavlivka (24)/Bachmut (14)/Avdijivka (15) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orichivka (4) – Záporožská oblast; Kupjansk (1) – Charkovská oblast; Lyman (10) – Luhanská oblast; Krynky (8) – Chersonská oblast. • Okupační síly shromažďují záložní jednotky na směru Časiv Jar (V fronta - Doněcká oblast). V prostoru tak provádí přípravu na další útoky. Velení zápasí s logistikou. Zlepšení si slibuje od prakticky dokončené výstavby železniční trati z Rostova na Donu (Krasnodarský region, RF) na okupovaný Krym. Odbočka vede přes Doněck, Záporoží a Chersonskou oblast. • V zásadě má okupační armáda aktuálně k dispozici 950 střel s plochou dráhou letu. Velení nechce, aby jejich zásoby klesly pod 900 kusů. Dočasně by to vedlo k pozastavení raketových útoků. Počítá, že během dubna bude vyrobeno dalších 40 (Ch-101). Do konce měsíce tak budou mít vzdušné síly agresora cca 90 střel s plochou dráhou letu, tj. na 2-3 velké raketové útoky. • Kyjev uvádí, že jen v březnu odpálil ruský nepřítel proti Ukrajině přes 400 raket různých typů, více než 600 dronů Shahed 136/131 a minimálně 3.000 řízených leteckých pum. Mezi cíle patřily zejména úseky fronty a pohraniční zóny. Zaměřily se dále na řadu měst a vesnic po celé Ukrajině, • Kvůli vynuceným odstávkám elektřiny je v Charkově bez proudu stále 115.000 spotřebitelů. V oblasti Kryvyj Rih se energetikům už podařilo alespoň omezené dodávky obnovit.

Rusko: Agresor provedl během dne 85 náletů a odpálil celkem 6 raket. Současně okupanti vypustili také 20 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131. + 17 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili okupanti palbou svého dělostřelectva (88x). Cílem se stalo minimálně 10 měst a obcí + 151 objekt energetické infrastruktury ve 12 oblastech. Během dne proběhlo 75 přímých bojových střetů podél celé fronty. • Poprvé od začátku invaze udeřily ukrajinské ozbrojené síly cca 1.300 kilometrů od hranic země - v republice Tatarstán (RF). Cílem se staly průmyslové závody ve městech Jelabuga a Nižněkamsk, kde Rusko vyrábí bezpilotní letouny. Továrny produkují levně íránské drony typu Shahed 136/131. A ty jsou pro válečné úsilí Kremlu klíčové, protože armáda je používá proti Ukrajině prakticky denně na cle civilní a energetické infrastruktury. Další ukrajinské drony dlouhého doletu zasáhly v Tatarstánu 3. největší ruskou ropnou rafinerii ve městě Nižněkamsk. • Ruské letectvo má aktuálně k dispozici cca 100 víceúčelových stíhacích letounů Su-35 + minimálně 100 stíhacích bombardérů Su-34. Ukrajinské síly sestřelily od začátku roku 2024 nejméně 15 stíhaček Su-34 a Su-35 (+ 2 letouny A-50). • Moskva pokračuje v rozšiřování sociálních dávek pro ruské vojáky. PM Mišustin prohlásil, že vláda klade zvláštní důraz na rychlé poskytování výhod těm, kdo bojují na Ukrajině. Ruské úřady podle jeho slov osvobodí vojáky od placení daně z nemovitosti. Šéf Kremlu uvedl, že vojenská lékařská komise MO poskytne vojákům soukromých společností status bojové invalidity.• Kreml popřel, že chystá 01/06/2024 mobilizaci dalších 300.000 vojáků. Reagoval tak na informace z Kyjeva (prezident Zelenskyj). Ruský server Meduza v této souvislosti připomněl březnovou zprávu portálu Vjorstka, že MO v blízké době plánuje naverbovat do armády nejméně 300.000 lidí a chce je poslat do boje proti Ukrajině. Týkat se to má především rezervistů. Naposledy Kreml vyhlásil částečnou mobilizaci v září 2022. • Ruský ropný průmysl se kvůli západním sankcím potýká s potížemi při opravách rafinérií. Poškození po sérii útoků ukrajinských dronů během března na 12 ropných zařízení hluboko na území RF nejsou firmy schopné opravit. Pouze jedna z nich (Lukoil) ví co a jak řešit. V závodě NORSI (Nižněnovgorodský region) byla i tak nucena snížit výrobu benzínu o 40 %. Nemá k dispozici náhradní díly. Další (Rosněfť) chybí především inženýrský personál. Ten v minulosti poskytovala nadnárodní US ropná společnost UOP. Ale po zahájení invaze na Ukrajinu musela firma provoz v poškozených rafinériích prostě zastavit. Celkové ztráty dosáhly 12 % roční produkce a není jasné, kdy bude možné kapacity opravit.

NATO: Spojenci při schůzce MZV členských zemí v Bruselu znovu potvrdili svůj závazek posilovat obranu Ukrajiny. GenSec Stoltenberg se v této souvislosti vyslovil pro přechod Aliance ke koordinaci vojenské pomoci pro Kyjev. Takový posun od dobrovolné pomoci jednotlivých zemí by nakonec mohl Moskvu dotlačit k mírové dohodě. Protože si Rusko podle BenSec lépe uvědomí, že válku nemůže vyhrát.

USA: MZV Blinken vyjádřil přesvědčení, že červencový summit NATO ve Washingtonu se zaměří především na budoucí vstup Ukrajiny do Aliance. Vrcholná schůzka ve dnech 9-11/07/2024 se podle jeho slov stane mostem, který umožní Kyjevu postoupit mezi Spojence.

Lotyšsko: Vláda schválila 5,3 milionu EUR na podporu obnovy Ukrajiny v letošním roce. Současně také uvolnila 4,3 milionu EUR na vojenskou pomoc v rámci evropského fondu EPF.

Nizozemsko: V Haagu se za účasti 60 zemí uskutečnila mezinárodní konference věnovaná Obnovení spravedlnosti pro Ukrajinu. MZV Slot oznámil, že vláda poskytne Kyjevu 10 milionů EUR na pomoc při vyšetřování ruských válečných zločinů. Deklaraci konference podepsalo 44 zemí. Podporují vytvoření zvláštního tribunálu pro zločiny agrese a také iniciativy ohledně využití zmrazených ruských bankovních aktiv ve prospěch Ukrajiny.

Finsko: Prezident Stubb podepsal v Kyjevě s prezidentem Zelenským bilaterální bezpečnostní dohodu na 10 let. Stejné záruky založené na závazku G7 už Ukrajina získala od 7 dalších zemí (UK. Německo. Francie, Dánsko, Kanada, Itálie, Nizozemsko). • Helsinky také oznámily nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu. Zahrnuje prostředky PVO a dělostřeleckou munici v hodnotě 188 milionů EUR.

Rakousko: Podle MZV poskytne vláda Ukrajině humanitární pomoc v hodnotě 2 miliony EUR. Vídeň odsuzuje ruskou agresi, ale kvůli politice neutrality odmítá přímou vojenskou podporu. Finance jsou součástí širšího balíčku (21,5 milionu EUR z fondu MZV na podporu i zemí v subsaharské Africe, na Blízkém východě a Afghánistánu.

Estonsko: Prezident Karis aktuálně znovu potvrdil plnou podporu pro Kyjev. Tallin podle jeho slov považuje údery ukrajinských ozbrojených sil na cíle v Rusku za naprosto legitimní. V této souvislosti zdůraznil, že ničit infrastrukturu kritickou pro ruskou armádu znamená zpomalovat postup válečné mašinérie Moskvy. Ukrajina je ve válce, řekl. A dodal, že Rusko se v útocích na tuto zemi nijak neomezuje. • Tento malý pobaltský stát (cca 1,3 milionu obyvatel) přispěl dosud nejvíce ze všech zemí na pomoc Ukrajině, a to ve výši 3,6 % HDP.

ČR: MO Černochová oznámila, že Praha je schopná zajistit výcvik ukrajinských pilotů US stíhaček F-16. První z cca 45 těchto bojových letounů mají Kyjevu předat Dánsko, Nizozemsko, Norsko a Belgie během nejbližších měsíců. V této souvislosti nabízí Centrum leteckého výcviku firmy LOM (Pardubice) 9 kokpitů + 40 počítačů. Kapacita umožňuje simulovat provoz 4 typů letadel, včetně F-16.

01/04/2024

Ukrajina: Letectvo obránců realizovalo nálety na 7 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo 1 protiletadlový raketový systém v palebném postavení. Dělostřelectvo zničilo okupantům jednotky, zbraně a vojenskou techniku v 1 další lokalitě + 1 systém PVO, 1 muniční sklad a 3 systémy pro elektronický boj. PVO sestřelila protivníkovi 9/10 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 1/8 balistickou raketu + 9/9 střel s plochou dráhou letu (Ch-59) a 22/22 průzkumné drony. Operační situace zůstává složitá. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivka (25) /Bachmut (18)/Avdijivka (13) - Doněcká oblast; Robotyne-Verchove/Orichivka (4) – Záporožská oblast; Lyman (9) - Luhanská oblast; Krynky (4) - Chersonská oblast. Ve směru Bachmut zaměřují okupační síly útoky především na Časiv Jar kvůli jeho dominantní poloze na vrchovině. Ve směru Avdijivka obnovily operační praxi útoků v obrněné bojové formaci. Ve směru Záporoží využívají zlepšených povětrnostních podmínek a posilují letecký průzkum. Denně tam (J fronta) nasazují ve značném počtu bezpilotní letouny. V prostoru u Robotyne omezují využívání obrněných vozidel. Bez jejich podpory útočí pěchota až 3x/den také v zóně Krynky (JV fronta). Do prostor v Záporožské a Chersonské oblasti (J + JV fronta) přesouvá nepřítel další jednotky a zbraně z okupovaného Krymu. Ruské velení využívá hlavní logistické trasy, které jsou poměrně zranitelné kvůli blokádám ze strany obránců (včetně partyzánů). Ruské útoky podle starosty (Terebkov) prakticky zničily energetickou infrastrukturu v Charkově. Zcela vyřadily tepelnou elektrárnu a všechny elektrické rozvodny v tomto 2. největším ukrajinském městě. Celkově okupanti poškodili 80 % této kritické infrastruktury. Současná situace pro energetiku ve městě je velmi obtížná. Obnova si podle odhadu vyžádá minimálně 10 miliard USD. V Sumské oblasti, která sousedí se 3 regiony RF (Brjansko, Kursko, Belgorodsko), odrazili pohraničníci aktuálně útok diverzních jednotek okupačních sil. V posledních dnech se ruský nepřítel zaměřil na 11 komunit v této oblasti, kde prováděl sabotáže. Během přestřelky se k pohraničníkům připojili vojáci Národní gardy a ukrajinské armády, včetně dělostřelců. Nakonec okupanti ustoupili. Ukrajinská armáda má k dispozici bezpilotní letouny domácí výroby schopné uletět více než 1.000 km. V posledních měsících se zaměřila na ropné rafinerie hluboko v Rusku. Kyjev aktuálně zvyšuje intenzitu svého úsilí dosáhnout letos 1 milionu dronů. Na jejich vývoji a výrobě se podílí 10 společností. Prototypy s technologií AI by se mohly objevit na bojišti do konce roku 2024. Atentát v okupovaném městě Starobilsk (Luhanská oblast) byl spáchán na Moskvou dosazeného úředníka (Čajka). Zabila ho podomácku vyrobená bomba nastražená v jeho autě. Výbor okupantů oznámil, že zahájil vyšetřování okolností incidentu. S tím, že zjišťuje osoby, které se podílely na spáchání trestného činu. Kyjev aktuálně zopakoval své varování před omezenou schopností bránit se proti očekávané ruské ofenzivě během léta. A to zejména kvůli nedostatku munice, resp. zpoždění západní pomoci.

Rusko: Agresor za posledních 24 hodin provedl celkem 93 nálety a odpálil 8 raket (S-300) + 9 střel s plochou dráhou letu (Ch-59). Zároveň vypustil 10 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 22 průzkumných dronů. Bombardování okupanti doprovodili silnou dělostřeleckou palbou (126x). Cílem se stalo minimálně 137 měst a obcí + 103 objekty energetické infrastruktury v 9 oblastech. Během dne došlo podél celé fronty k 71 přímému bojovému střetu. Vzdušné síly ruské armády v poslední době používají při bombardování na Ukrajině termo-barické pumy ODAB-1500. K raketovým a leteckým útokům nasazují především strategické bombardéry Tu-95 a příležitostně nadzvukové bombardéry Tu-22. Ty jsou nasazovány tak 1x/týden kvůli blíže neurčeným technickým problémům. Po dlouhé době se do operací zapojují také nadzvukové těžké strategické bombardéry Tu-160. Od začátku roku letectvo odpálilo jen na Kyjev 139 raket, včetně: 5x 3M22 (Zirkon) + 11x Ch-47M2 (Kinžal) + 6x Iskander + 3x Ch-69 + 1x Kalibr + 113x Ch-101 (+ 48 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131). Očekává se, že obnoví odpalování řízených střel Kalibr z lodí ruské Černomořské flotily. Pauza je přičítaná doplnění zásob. Mezitím používala armáda řízené střely Ch-101 odpalované z letadel. Zbrojní průmysl modernizoval raketu Ch-22 a vyvinul Ch-32, která umožňuje start z Tu-95 nebo Tu-160. Letectvo používá také upravenou střelu s plochou dráhou letu Ch-101. Aktuální verze má zmenšenou palivovou nádrž a 2x větší bojovou hlavici (ze 450 až 800 kg). Výsledkem je zkrácení doletu na cca 2.250 km. Armáda se snaží posílit obranu přístavu Novorossijsk proti případným ukrajinským úderům. Proti operacím bezpilotních hladinových plavidel nasadila 4 čluny umístěné na vjezdu do námořního přístavu Černomořské flotily v Novorossijsku, který se nachází (v RF) mimo dosah ukrajinských zbraní – typu rakety Storm Shadow. Přístav tak má aktuálně klíčový význam pro nejcennější aktiva Černomořské flotily, která byla přinucená opustit tradiční domovský – Sevastopol na okupovaném Krymu. Tam zůstala jako jediná raketová loď Cyclone. Po změně velitele flotily (adm. Sokolov/adm. Pinčuk) pokračují snahy zlepšit bezpečnost ruských plavidel prostřednictvím preventivních a obranných opatření, včetně zúžení vjezdu do přístavu. • Moskva je nucena snížit vývoz ropy z přístavů v Černém a Baltském moři. V dubnu plánuje kvůli úderům ukrajinských dronů na rafinerie nejnižší úroveň za posledních 5 měsíců. Fosilní suroviny jsou hlavní hnací silou ruské ekonomiky a hlavním zdrojem příjmů pro válečnou mašinérii Kremlu. Navzdory západním sankcím Rusko stále dodává ropu a plyn mnoha zemím po celém světě, především Indii a Číně. Aktuálně představují ztráty cca 12 % kapacity pro zpracování ropy. Export v dubnu klesne na cca 2,29 milionu tun3, tj. 569.000 barelů/den. Ve srovnání s objemem vývozu cca 724.000 barelů/den v březnu to znamená o 21 % méně. PM Mišustin jmenoval v okupovaném Enerhodaru (Záporožská oblast) nově GŘ (Isajev) Záporožské JE. Ta je okupovaná od března 2022. MAAE opakovaně vyzvala Moskvu ke stažení veškerého neoprávněného vojenského i jiného personálu a k návratu ZápJE pod plnou ukrajinskou kontrolu. Aktuálně zahájilo nástup k základní vojenské službě 150.000 branců. Jarní termín pro letošní odvody potrvá od 1. do 15. července. Povinná vojenská služba se týká občanů ve věku 18-30 let.

Vatikán: Papež František v tradičním poselství Urbi et orbi vyzval k výměně zajatců mezi Ruskem a Ukrajinou a k ukončení konfliktu.

USA: Prostřednictvím USAID daroval Washington Kyjevu urgentní pomoc. Balík v rámci naléhavé podpory zahrnuje 109 generátorů, 19 jednotek na výrobu tepla a elektřiny. Zařízení jsou určená pro více ukrajinských oblastí, stejně jako 13 záchranných vozidel. Naléhavě je konkrétně potřebují ve městech: Dnipro, Vinnycja, Ivano-Frankivsk, Lvov, Čerkasy nebo Černovice. Předseda Sněmovny reprezentantů (Johnson) uvedl, že Kongres bude hlasovat o pomoci Ukrajině v týdnu od 8. dubna. Patová situace by tak po 7 měsících od předložení návrhu prezidenta Bidena měla v dohledné době skončit.

Japonsko: Tokio poskytlo Ukrajině pomoc ve výši 118 milionů USD v rámci projektů Světové banky. Vláda se tak řadí mezi 3 největší dárce finanční pomoci Ukrajině. Jen za rok 2023 přispěla do ukrajinského státního rozpočtu částkou ve výši 3,7 miliardy USD.

Francie: MZV Sejourne tlumočil v Pekingu přání Paříže, aby Čína vyslala Rusku velmi jasné signály ohledně války na Ukrajině. Během setkání s jeho čínským protějškem (Wang Ji) vyjádřil značné znepokojení např. ohledně dodávek zbraní pro ruskou armádu. Současně zdůraznil, že (trvalý) mír bude možné vyjednat jen za účasti Ukrajiny. Čínské MZV aktuálně oznámilo, že vláda zvažuje účast na nadcházející mírové konferenci o urovnání konfliktu, spolu se 160 zeměmi ve Švýcarsku.

Estonsko: V Tallinu představila vládní Reformní strana legislativu, která zbavuje volebního práva osoby bez občanství. Drtivou většinou se to týká etnických Rusů, V zemi žijí z dob SSSR a tvoří cca 1/3 estonské populace. Z 83.000 těchto osob je 95 % bez státní příslušnosti. Citelné napětí ve vztazích s Moskvou se výrazně vyostřilo od začátku ruské invaze na Ukrajině.zpět na článek