Neviditelný pes

NATO: 762. den invaze

26.3.2024

24/03/2024

Ukrajina: Během uplynulých 24 hodin se obráncům podařilo zasáhnout v přístavu Sevastopol na okupovaném Krymu další 2 velká výsadková plavidla ruského nepřítele. Úder realizovalo ukrajinské letectvo s nasazením UK/FRA střel s plochou dráhou letu Storm Shadow/SCALP (minimálně 10). • Letectvo obránců realizovalo také další nálety na 8 lokalit, kde okupanti soustředili jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo eliminovalo ruské jednotky, vojenskou techniku a zbraně v 1 lokalitě. Současně nepříteli zlikvidovalo 2 mobilní systémy PVO, 3 raketo/mino-metná zařízení v palebném postavení a 1 centrálu pro elektronický boj. PVO sestřelila 25/28 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 18/33raket + 47/47 průzkumných dronů. Operační situace na frontě zůstává složitá. Poziční boje pokračovaly v zónách: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Marijinka (Novopavlivka)/Avdijivka/Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivka (25)/Avdijivka (10)/Bachmut (8) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orychivka (3) – Záporožská oblast; Kupjansk (1) - Charkovská oblast; Lyman (8) – Luhanská oblast; Krynky (2) – Chersonská oblast. V zóně Bachmut (V fronta) vyřadili obránci z provozu 60-70 % BVP nepřítele. Ten je využívá během útoků k přepravě pěchoty na bojovou linii a zajištění palebné podpory svých jednotek. Ve směru Orichovka (J fronta) začínají okupační jednotky útoky nasazením nejprve průzkumných dronů. V zóně operuje početné uskupení nepřátelských sil, včetně prostředků pro radioelektronický boj řízených specializovanými jednotkami. Současně ruský protivník v prostoru zvýšil použití chemické munice, která obsahuje zakázané látky: CS (chlor-benzyl-iden-malono-nitril) nebo PS (chlor-pikrin). Po masivním kombinovaném útoku vzdušných sil okupantů v pátek zůstává energetická situace nejnáročnější v Charkově. Byla zničena tepelná elektrárna a všechny trafostanice. Nicméně obnovit dodávky elektřiny se už podařilo pro cca 40 % obyvatel města. Současně 60 % budov už je vytápěných a voda funguje téměř ve všech jeho částech.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin 70 náletů a odpálil 33 raket - 4 balistické + 29 střel s plochou dráhou letu (Ch-101/555). Současně okupanti vypustili 28 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 47 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou dělostřelectva (91x). Cílem těchto útoků se staly především Kyjev a Lvov. Dále také minimálně 110 měst i obcí + 85 objektů energetické infrastruktury ve 12 oblastech. Během dne proběhlo 75 přímých bojových střetů. • Černomořská flotila RF přišla o další 2 plavidla třídy Ropucha ze 197. brigády výsadkových lodí. Kromě dvojice Jamali (98 členů posádky)/Azov (87 členů posádky) bylo v přístavu Sevastopol zasaženo také komunikační centrum ruských námořních sil a z další vojenské infrastruktur ještě zařízení ropného terminálu. Rozsah destrukce na lodích zatím není jasný. Z 5 posledních velkých výsadkových plavidel Černomořské flotily tak ovšem zůstávají v provozu už jen 3. • Kvůli bojům v Bělgorodsku byla podle informací z Kremlu ruská armáda nucená stáhnout některé jednotky z ukrajinské fronty a poslat je do pohraničí RF. V Bělgorodském a Kurskem regionu už 2 týdny operují protikremelské jednotky ruských dobrovolníků bojující na straně Ukrajiny (mj. Legie Svoboda Rusku, Sibiřský prapor a Ruský dobrovolnický sbor). Válku tak vede ruská armáda už i na území RF. • V reakci na teroristický útok v Krasnogorsku u Moskvy posiluje v Rusku proti-migrační politika. Poslanci Státní dumy navrhují omezit migrantům vstup do Ruska během války na Ukrajině, včetně zavedení principu nulové tolerance. digitální kontroly a vytvoření programu pro náhradu migrantů na pracovním trhu. Xenofobní rétorika ultranacionalistů, ke které se stále více přiklání Kreml zdůrazňující mj. význam ruského pravoslaví ve veřejném životě, tak sílí zejména v řadách prominentů. • Znepokojení nad tím aktuálně vyjádřil šéf Čečenské republiky (Kadyrov). Podle jeho slov bylo Rusko vždy mnohonárodnostní zemí s řadou různých náboženství. To mj. reflektuje i jeho pokusy z minulosti najít rovnováhu mezi prosazováním islámských hodnot Čečenska a podporou Kremlu.

USA: Předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů (McCaul - R, Tex) uvedl, že hlasovat o návrhu zákona ohledně vojenské pomoci pro Ukrajinu se bude po Velikonocích. Prezident Biden aktuálně připomněl naléhavost dokončení práce Kongresu při podpisu schváleného zákona o rozpočtu ve výši 1,2 bilionu USD.

Polsko: Operační velitelství letectva vyslalo stíhačky (PL/NATO) k ochraně vzdušného prostoru země. Důvodem byla ruská střela s plochou dráhou letu, která narušila polské hranice ze směru Lvovská oblast (pří útoku okupantů na západní Ukrajinu). K incidentu došlo ve 04:23 SEČ u obce Oserdów a střela setrvala v polském vzdušném prostoru 39 vteřin. MZV vyzvalo Rusko, aby zastavilo útoky na území Ukrajiny, ukončilo válku a řešilo vnitřní problémy své země. Zemědělci zablokovali na polsko-ukrajinských hranicích 2 přechody: Jahodina a Hrebenne-Rava-Ruska. Za uplynulých 24 hodin projelo přes Jahodinu jen 60 kamionů. Oproti kapacitě odbavení 1.200-1.400 kamionů/den dosahuje pokles nákladní dopravy kvůli blokádě cca 95 %.

Maďarsko: MZV Szijjártó označil co nejrychlejší ukončení rusko-ukrajinské války a zahájení mírových rozhovorů za základní zájem Budapešti. Současně uvedl, že vláda bude i nadále odmítat iniciativy zaměřené na dodávky dalších zbraní pro Kyjev, a to kvůli riziku další eskalace války. Konflikt podle jeho slov nevyhnutelně skončí jednáním, protože Ukrajina nemůže porazit Rusko a Rusko nemůže porazit celý Západ.

22/03/2024

Ukrajina: Za posledních 24 hodin byla celá země vystavená dosud nejmasivnějším kombinovaném raketovým a leteckým úderům ruského nepřítele na cíle kritické (energetické) infrastruktury. Okupanti vypálili celkem 63 útočné bezpilotní letouny a 88 raket. PVO z nich protivníkovi sestřelila 55 dronů typu Shahed-136/131 a 39 raket různých typů (+ 75/75 průzkumných dronů). • Letectvo obránců realizovalo během uplynulého dne nálety na 13 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo eliminovalo jednotky, vojenskou techniku a zbraně okupantů v dalších 2 lokalitách. Současně protivníkovi zlikvidovalo 1 systém PVO v palebném postavení a 4 mobilní zařízení pro elektronický boj. Téměř 1,5 milionu Ukrajinců zažilo výpadky elektřiny v důsledku masového ruského úderu. Nejvíc byla postižena Charkovská oblast, kde zůstalo bez proudu cca 700.000 lidí. V Dněpropetrovské oblasti to bylo 250.000 obyvatel, v Oděské - 200.000 a v Poltavské 110.000. Zasaženy byly také Záporožská, Kirovohradská, Vinnycká, Sumská a Chmelnycká oblast. Dodávky elektřiny byly většinou ještě ten den obnovené, s výjimkou Charkovské, Oděské, Chmelnycké a Dněpropetrovské oblasti. Na frontě zůstává operační situace složitá. Poziční boje pokračovaly v zónách: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Marijinka (Novopavlivka)/Avdijivka/Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivka (28) /Bachmut (15)/Avdijivka (10) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orychivka (10) – Záporožská oblast; Kupjansk (3) - Charkovská oblast; Lyman (11) – Luhanská oblast; Krynky (2) – Chersonská oblast. V zóně Lyman okupanti používají při operacích neustále se opakující taktiku: průzkum provádějí drony; následují údery letectva s řízenými pumami na pozice obranných sil; samotnému útoku předchází dělostřelecká příprava; pak už jsou nasazené malé pěší skupiny vojáků (oddíl - rota) s podporou lehkých obrněných vozidel (OT); ze vzduchu jejich postup provázejí útoky bezpilotních letounů na cíle v první linii z bezprostřední vzdálenosti 50-150 metrů.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin 143 nálety a odpálil 88 raket. Současně okupanti vypustili 63 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131 a 75 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou dělostřelectva (92x). Cílem těchto útoků se stalo minimálně 125 měst a obcí + 150 objektů energetické infrastruktury v 15 oblastech. Během dne proběhly 74 přímé bojové střety. • Vzdušné síly okupantů vypustily 34/63 útočné drony typu Shahed přes hranice z Kurského a v Krasnodarského regionu (RF), ostatní (29/63) z mysu Čauda na okupovaném Krymu. Z území RF směrovala také většina raket: Ch-101/55 (40) odpálené ze strategických bombardérů nad Kaspickým mořem; střely s plochou dráhou letu Ch-22 (5) z bombardérů nad Rostovským regionem; rakety Ch-47 Kinžal (7) z bombardérů nad Tambovským regionem; střely s plochou dráhou letu Ch-59 (2) z bombardérů nad okupovanou Záporožskou oblastí; balistické rakety S-300/400 (22) z Bělgorodského a Kurského regionu + 12 z okupované Doněcké oblasti. Jejich cílem byly především objekty energetické infrastruktury na Ukrajině a poškodily desítky těchto zařízení. • Kreml nečekaně přiznal, že Rusko je s Ukrajinou ve válečném stavu, a to kvůli zapojení Západu. Za hlavní cíl označil ochranu lidí na okupovaných územích a za okupanty - Ukrajince. • V Krasnogorsku u Moskvy došlo k teroristickému útoku. Poslední bilance: 137 obětí (+140 raněných). K útoku se hlásí Islámský stát-Chorásán (afghánská větev). Policie zadržela 11 osob, včetně 4 pachatelů (občané RF, původem z Tadžikistánu). Před útokem varovaly (od 07/03/2024) postupně USA, UK, Švédsko, Austrálie, Německo, Nizozemsko a ČR. Kreml to naposledy 3 dny před útokem označil za nehorázné vydírání, resp. snahu o destabilizaci a zastrašení ruské společnosti. Po útoku obvinil z podílu na střelbě Ukrajinu. • V plamenech skončila další ropná rafinérie v Rusku. Aktuálně požár vypuknul po úderu ukrajinských bezpilotních letounů v Kujbyševu (Samarský region, RF). Také tuto rafinerii vlastní Rosněfť - největší ruská ropná společnost. • Moskva aktuálně formuje nové jednotky v počtu 100.000 vojáků. Podle velení ukrajinské armády velmi pravděpodobně k provedení nové ofenzívy počátkem léta. Případně by mohly sloužit také k doplnění okupačních sil, které ztrácejí bojeschopnost.

NATO: Předseda Vojenského výboru (adm. Bauer) zdůraznil, že Rusko iniciovalo změnu orientace Aliance na kolektivní bezpečnost. Je to podle jeho slov zásadní posun od reakcí na krize, na které byli Spojenci zaměřeni posledních 20-30 letech. Bauer konstatoval, že Aliance nevylučuje možnost vzájemného konfliktu od ruské anexe Krymu (2014) a je připravená. V této souvislosti uvedl, že ruská válka proti Ukrajině nikdy nebyla o skutečné bezpečnostní hrozbě pocházející z Kyjeva nebo ze strany NATO.

UK: MO oznámilo, že prvních 10 ukrajinských pilotů absolvovalo leteckou školu RAF. Následně se přesouvají do Francie, kde výcvik dokončí. Podle očekávání obdrží Ukrajina US stíhačky F-16 letos v létě. • Londýn poskytne Kyjevu další vojenskou pomoc v hodnotě 75,5 milionu USD. Podle MO bude zahrnovat především systémy PVO a nové průzkumné drony.

ČR: MO Černochová oznámila, že vláda poskytla Ukrajině posledních 8 vrtulníků Mi-24 (výroba SSSR). Česká armáda je nahrazuje novějšími US modely.

Německo: Berlín poskytne 300 milionů EUR v rámci iniciativy ČR na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Podle MO (Pistorius) tyto finance vystačí na 180.000 granátů ráže 155+122 mm.

EU: Evropská rada (summit) vyzvala členské státy, aby urychleně a bezodkladně přijaly návrh (EK) rámce pro přístupové rozhovory s Kyjevem. Současně vyjádřila odhodlání poskytovat Ukrajině politickou, finanční, hospodářskou, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu tak dlouho, jak bude třeba. • Nejvyšší představitelé 27 členských zemí se dohodli pokročit v otázce zmrazených ruských státních aktiv k nákupu zbraní pro Ukrajinu. Podle návrhu EK by tak mělo být využito 90 %. Zbývajících 10 % by pak mělo být vyčleněno do rozpočtu EU na podporu ukrajinského obranného průmyslu. Navrhované opatření by Ukrajině přidělilo cca 3 miliardy EUR/rok. Zbývá dopracovat podrobnosti. Očekává se, že první miliarda EUR by takto mohla být rozdělena do letošního července. • EK aktuálně předložila návrh uvalit vysoká cla na dovoz obilí, olejnin a odvozených produktů z Ruska a Běloruska. A to s cílem ochránit trh EU a snížit zisky Moskvy uprostřed války proti Ukrajině. V praxi to znamená mj. clo ve výši 95 EUR na tunu kukuřice a pšenice. Olejnatá semena a odvozené produkty by podléhaly celnímu zatížení ve výši 50 % z uvedené částky. Až dosud se těšily tyto dovozy z obou zemí z nulových cel.

ICC: Nová předsedkyně Mezinárodního trestního soudu Akaneová vyjádřila přesvědčení, že šéf Kremlu bude bezpochyby čelit spravedlnosti za válečné zločiny spáchané na Ukrajině. Elitní soudkyně z Japonska na něho před časem vypracovala zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí, stejně jako na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí (Lvovovou-Bělovovou) a dva ruské generály (Kobylaše a Sokolova). V této souvislosti prohlásila, že k vydání zatykače bylo dost důkazů. Ve funkci předsedkyně ICC bude sloužit v nizozemském Haagu až do roku 2027.

Katar: MZV oznámilo úspěšnou repatriaci dalších ukrajinských dětí (9) ve věku 3-12 let. Prostřednictvím velvyslanectví země v Moskvě se po únosu do Ruska vrátily ke svým příbuzným.

20/03/2024

Ukrajina: Letectvo obránců realizovalo za posledních 24 hodin nálety na 10 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi 16 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení, 3 muniční sklady a 3 mobilní systémy pro elektronický boj. PVO sestřelila okupantům 31/31 raket: 29 sřel s plochou dráhou letu + 1 balistickou raketu Iskander-M + 1 supersonickou raketu Kinžal. Všechny směrovaly na Kyjev. Vysokou efektivitu obrany hlavního města proti vzdušným úderům potvrdila také likvidace 9/9 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 10/10 průzkumných dronů. • Operační situace zůstává nadále velmi obtížná. Okupanti útočili podél linií: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Novopavlivka/Avdijivka/ Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Novopavlivka (29)/Avdijivka (14)/Bachmut (7) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orichivka (7) – Záporožská oblast; Kupjansk (10) - Charkovská oblast; Lyman (17) – Luhanská oblast; Krynky (3) – Chersonská oblast. • Podél celé fronty obránci nadále v bojích způsobují okupantům citelné ztráty. Pokračuje tak vyčerpání jednotek nepřítele co do počtu lidských sil a vojenské techniky. Potvrzuje to aktuální situace na levém břehu řeky Dněpr v zóně Krynky (JV fronta – Chersonská oblast). Síly námořní pěchoty nadále aktivně odolávají pokusům útočníků prorazit v zalesněném prostoru a vytlačit je na západní břeh řeky. Nejtěžší boje trvají v úseku Dača poblíž železničního mostu Antonivskyj, severně od obce Oleška. • Podle aktuálního sociologického průzkumu Rating se 75 % dotazovaných Ukrajinců domnívá, že spravedlnosti lze dosáhnout jen v rámci soudního řízení a po zatčení osob odpovědných za útok na Ukrajinu a válečné zločiny.

Rusko: Agresor provedl během dne celkem 69 náletů a odpálil 31 raketu: 29x H-101/155 z 11 strategických bombardérů Tu-95MS, které startovaly na základnách ve Volgodonsku a Engels 2 (RF). + 1x balistický Iskander-M + 1x supersonický Kinžál (H-47M2). Současně okupanti vypustili také 9 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 10 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou svého dělostřelectva (123x). Cílem se stalo minimálně 138 měst a obcí + 116 objektů energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne proběhlo 80 přímých bojových střetů podél celé fronty. • Moskva aktuálně hlásí další údery ukrajinských sil v pohraničí, konkrétně ve 3 regionech: Belgorodském, Kurském a Voroněžském. A to za pomoci raket, dělostřelectva a bezpilotních letounů. Šéf Kremlu dokonce považoval za nutné ujistit gubernátory, že Rusko zajistí bezpečnost všech příhraničních regionů. • Podle MO došlo k úderu bezpilotních letounů (4) v Saratovském regionu. Jmenovitě na leteckou základnu Engels 2, který leží stovky kilometrů od ukrajinských hranic. Operaci provedly ukrajinské síly za pomoci dronů Ljutyj (Únor) vlastní výroby, A to pod heslem Demilitarizace a dekomunizace Engelsu bude pokračovat, což je ironická narážka na tvrzení Moskvy o nutnosti demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. Na základně ruského letectva Engels 2 mají vzdušné síly umístěné strategické bombardéry (Tu-95MS). • Drony Ljutyj se podílely v předchozích dnech také při úderech na ruské rafinérie. Každý může nést výbušninu nebo jinou nálož o váze až 75 kilogramů. O jejich účinnosti svědčí, že během uplynulých 2 týdnů vyřadily z provozu podle odhadu cca 11 % celkové ruské rafinérské kapacity, To znamená ztráty v rozsahu: 600.000-900. 000 barelů/den. • MO Šojgu aktuálně oznámil, že armáda pokračuje ve strukturálních reformách. Do konce roku plánuje zformovat další dvě vševojskové armády + 14 divizí. A to s cílem podpořit válku na Ukrajině, Zároveň je podle MO nutné do budoucna dlouhodobě rozšiřovat konvenční schopnosti ruské armády v rámci příprav na potenciální konflikt s NATO.

USA: Podle MO Austina zaplatilo Rusko za imperiální sny Kremlu ohromující cenu. Od začátku invaze v únoru 2022 ztratilo nejméně 315.000 vojáků. Vedle lidských ztrát musí Moskva kvůli válce počítat i s ekonomickými dopady. Až dosud přišla o 211 miliard USD za výzbroj jednotek, údržbu techniky a přesuny během agrese proti Ukrajině. Rozhodnutí válčit bude podle odhadů stát (do roku 2026) hospodářský růst Ruska minimálně 1,3 bilionu USD. Podle mluvčího Pentagonu (gen. Ryder) pokračuje patová situace v Kongresu ohledně financování vojenské pomoci pro Ukrajinu. Poslední baliček v hodnotě 300 milionů USD zahrnoval velké množství dělostřelecké munice a raket pro odpalovací zařízení systému HIMARS na základě úspor z již ukončených kontraktů. V žádném případě to není náhrada za více než 60 miliard USD čekajících na schválení ve Sněmovně reprezentantů. Washington oznámil, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu nejméně 10x raketami KLDR. Pchjong-jang se formuje jako hlavní exportér zbraní pro Moskvu. Rozsáhlé dodávky zahrnují balistické rakety a dělostřeleckou munici (minimálně 3 miliony ks granátů ráže 122 mm).

Vatikán: Papež František zopakoval výzvu k jednání o ukončení ozbrojeného konfliktu na Ukrajině (a v pásmu Gazy). Válka je podle svatého otce v každém případě prohrou pro všechny.

OSN: Rusko vytváří na okupovaných územích Ukrajiny dusivou atmosféru strachu. Podle aktuální Zprávy UNHCR se jednotky okupační armády dopouští rozsáhlého porušování mezinárodního práva, včetně nezákonného zadržování osob a mučení. Dokument je zaměřený na oblasti okupované od zahájení ruské invaze v roce 2022. Končí výzvou, aby Moskva okamžitě zastavila ozbrojený útok na Ukrajinu a stáhla se k mezinárodně uznaným hranicím.

Nizozemsko: MO Ollongrenová oznámila, že vláda dodá munici pro ukrajinské stíhačky F-16. A to v hodnotě 150 milionů EUR. Dále uvedla, že Haag zajistil také nové průzkumné drony pro Kyjev za cca 200 milionů EUR.

EU: EK předala Ukrajině 4,5 miliardy EUR. Částka je určená pro makro-finanční pomoc. Jde o 1. výplatu z 50 miliard EUR na čtyřleté období (2024-2027) na pomoc při obnově, rekonstrukci a modernizaci Ukrajiny,

Litva: Vláda se připojila k iniciativě ČR. Na nákup dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. PM Simonyteová aktuálně přislíbila 35 milionů EUR.

Německo: Podle kancléře Scholze ukázala iniciativa ČR jasně, že zbraně pro Ukrajinu je nutné hledat i mimo Evropu. Tento názor uvedl ve vládním prohlášení pro spolkové poslance v Bundestagu před summitem EU.

Polsko: Situace na Ukrajině je mimořádně dramatická. Vzhledem k nedostatku munice, ale i vojáků Ukrajinci podle ex-NGŠ (gen Andrzejczak) válku s Rusy prohrávají. Uvedl, že na frontě se nedějí žádné zázraky, Ani nedávná změna na postu VV (Syrskyj – Zalužnyj) nezměnila strategickou situaci. Generál zároveň upozornil, že polská obranná strategie je už neaktuální: Musíme se chystat na válku. Prohlásil, že polské armádě zůstávají na přípravu už jen 2-3 roky k přijetí nezbytných kroků.

Francie: MO v reakci na prohlášení šéfa ruské rozvědky (Naryškin), že Paříž už připravuje kontingent (2.000 lidí) pro vyslání na Ukrajinu, označilo zprávu za nezodpovědnou provokaci. Znovu to jen podle tohoto prohlášení ukazuje, jak systematicky Rusko využívá dezinformací.

MOV: Rozhodnutí vyloučit kvůli válce na Ukrajině sportovce Ruska a Běloruska ze zahájení (letních) olympijských her v Paříži odsoudil podle očekávání Kreml. Jeho šéf obvinil Mezinárodní olympijský výbor z rasismu a neonacismu. Stejnými slovy odůvodňuje ruskou invazi na Ukrajinu.

18/03/2024

Ukrajina: Uplynulo 10 let, co ruský agresor nezákonně anektoval okupovaný Krym. Následně poloostrov osm let militarizoval a v únoru 2022 využil jeho území k zahájení invaze na Ukrajinu. Letectvo obránců realizovalo nálety na 9 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Také dělostřelectvo zničilo okupantům jednotky, zbraně a vojenskou techniku v 1 další lokalitě + 1 systém PVO, 15 dělostřeleckých systémů v palebném postavení a 4 mobilní prostředky pro elektronický boj. PVO sestřelila 19/22 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 2/7 střely s plochou dráhou letu (Ch-59) + 10/10 průzkumných dronů. Operační situace zůstává složitá. Poziční boje pokračovaly v zónách: Kupjansk–Svatove-Kreminna; Marijinka (Novopavlivka)/Avdijivka/Bachmut; pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti; na západě Záporožska. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivka (25)/Avdijivka (13)/Bachmut (8) - Doněcká oblast; Robotyne-Verchove/Orichivka (9) – Záporožská oblast; Kupjansk (3) - Charkovská oblast; Lyman (4) - Luhanská oblast; Krynky (3) - Chersonská oblast. VV (gen-plk. Syrskyj) označil za prioritu pro pokračující válku vývoj a použití bezpilotních systémů. Tato technologie je podle jeho slov klíčem k dosažení výhody nad Ruskem. Umožňuje najít asymetrická řešení, tj. získat kvalitativní výhodu nad kvantitativně silnějším nepřítelem. Armáda obránců klade důraz na výcvik specialistů pro elektronický boj. Za nejdůležitější úkol, který musí technologie splnit, označil VV záchranu životů ukrajinských vojáků. GŠ UA aktuálně hlásí, že obránci donutili nepřítele přesunout většinu námořních sil Černomořské flotilu z hlavní základny v Sevastopolu do Novorossijsku. A to v reakci na skutečnost, že do konce února 2024 ztratily cca 33 % plavidel v této zóně, včetně 24 lodí a jedné ponorky. Počet uprchlíků, kteří se hodlají vrátit na Ukrajinu, se postupně snižuje. Na přelomu 2022/2023 vyjádřilo tento záměr cca 50 % z dotazovaných. Podle údajů z posledního průzkumu se toto číslo aktuálně pohybuje na úrovni 26 %. Amnesty International vydala aktuálně zprávu ohledně okupace Krymu. Mj, konstatuje, že ruské úřady se v posledních 10 letech systematicky snažily vymýtit ukrajinskou a krymsko-tatarskou národní identitu. V praxi tak, že přerušily, omezily a zakázaly používání jazyka Ukrajincům, stejně jako krymským Tatarům. Současně na poloostrově potlačují náboženská a kulturní práva a omezují svobodu projevu.

Rusko: Za 10 let od nezákonné anexe okupovaného Krymu se agresor kromě militarizace zaměřil na podstatnou změnu etnické demografie poloostrova za pomoci přesídlení statisíců Rusů. A to s cílem Krym integrovat do Ruska a zajistit kontrolu nad obyvateli na jeho území. Aktuálně agresor za posledních 24 hodin provedl celkem 70 náletů a odpálil 7 raket (5x S-300 na Charkovskou oblast + 2x Ch-59 na Sumskou oblast). Zároveň vypustil 22 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131. Bombardování okupanti doprovodili silnou dělostřeleckou palbou (110x). Cílem se stalo minimálně 115 měst a obcí + 190 objektů energetické infrastruktury v 11 oblastech. Během dne došlo podél celé fronty k 72 přímým bojovým střetům. Pokračují přeshraniční ozbrojené srážky na území RF. Po opakovaných výpadech do Belgorodského a Kurského regionu obsadily protikremelské jednotky RDK, LSR a SP pohraniční město Horkovskij (Belgorodsko). Lokální bojové střety jsou z tohoto regionu hlášené v zónách Kozinka a Spodaryušyno. Kreml připustil, že proukrajinské síly dobrovolníků jsou složené z občanů Ruska. Označil je za zrádce ze 4 skupin (Ruské dobrovolnické sbory, Legie svobody Ruska, Sibiřský prapor a Ičkerští dobrovolníci) a vyzval FSB (MV) k jejich likvidaci. Podle odhadu MO ruské síly zničily už 800/2,500 vojáků z těchto proukrajinských jednotek. Ruské příhraniční regiony čelí z území napadené Ukrajiny úderům dělostřelectva a vzdušných sil. Bělgorodský gubernátor kvůli tomu aktuálně oznámil evakuaci dětí (cca 9.000). Zamířily např. do měst Penza, Tambovo, Kaluga nebo Stavropol. O dalším zostření situace svědčí skutečnost, že už v minulém týdnu došlo k uzavření nákupních center a škol. Okupační úřady na Ukrajině hlásí plnou připravenost k zahájení mobilizace na okupovaných územích. Během posledních čtyř měsíců systematicky v rámci příprav na ruské prezidentské volby provedly evidenci obyvatel a registrovali všechny jednotlivce způsobilé k vojenské službě. V každém okrese zřídily vojenské správy s cílem získat detailní informace o pobytu osob. Nyní jim už stačí jen zahájit odvody.

NATO: GenSec Stoltenberg během návštěvy Arménie ocenil postoj Jerevanu ohledně ruské invaze na Ukrajinu. Při schůzce s prezidentem Chačaturjanem a PM Pašinjanem zdůraznil, že Aliance podporuje arménskou suverenitu a územní celistvost. Kromě stability na jižním Kavkaze (vztahy Arménie-Azerbájdžán) věnovali pozornost podílu Jerevanu na misích a operacích Spojenců, včetně navýšení počtu vojáků v Kosovu.

USA: Senátor Graham (Rep - JK) vyzval při návštěvě Kyjeva Bidenovu administrativu, aby zařadila Rusko na seznam zemí podporujících terorismus (vedle KLDR, Íránu, Sýrie a Kuby). Současně vyjádřil podporu další vojenské pomoci Washingtonu pro Kyjev. Konkrétně zmínil dodávky raket delšího doletu, dělostřelecké munice a urychlení výcviku ukrajinských pilotů na stíhačkách F-16.

EU: Pokud chce Evropa existovat v míru, musí podle předsedy Evropské rady (Michel) přejít na režim válečné ekonomiky. Tváří v tvář hrozbě z Ruska, jak uvedl, to znamená především výrazně posílit obranné schopnosti. Pokud nepřijmeme správnou reakci a neposkytneme Ukrajině dostatečnou podporu k zastavení ruské agrese, jsme další na řadě, dodal. V této souvislosti kritizoval desítky let trvající nedostatek financí a investic do evropských armád. Jak konstatoval, i přes zvýšení výrobních kapacit zbraní od začátku ruské invaze o 50 %, je třeba udělat mnohem více. Ministři zahraničí EU se dohodli přidělit dalších 5 miliard EUR na vojenskou pomoc Ukrajině ještě letos v rámci Evropského mírového fondu (EPF). Zahraniční dodávky zbraní jsou nyní pro Kyjev klíčové, zvláště po zmrazení podpory z Washingtonu v US Kongresu. Výsledky ruských voleb na okupovaných územích Ukrajiny jsou neplatné. Šéf evropské diplomacie (Borrell) konstatoval, že volby ruského prezidenta v částech Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti i na Krymu byly v rozporu s mezinárodním právem. Proto je Unie neuznává a nikdy neuzná.

ČR: K iniciativě Prahy ohledně nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu se dosud připojilo 20 zemí. Nejvíc přislíbilo Německo. Mezi dodavateli, kteří se budou na dodávkách podílet, jsou podle českých zdrojů i někteří spojenci Ruska. Jmenovitě ze zemí tzv. globálního Jihu (v Africe, Asii a Latinské Americe), které mají zásoby zbraní ze sovětské éry a schopnost vyrábět další.

Čína: Peking se může za měsíc březen stát opět rekordním dovozcem ruské ropy. Dostává od Moskvy 1.7 milionů barelů/den, což je 3x víc než dosavadní historické maximum. Už v lednu 2024 Moskva v tomto ohledu překonala mezi exportéry Saudskou Arábii. Nárůst částečně souvisí se snížením nákupů ropy ze strany Indie. Ta zůstává kritickým trhem pro ruskou ropu kvůli problémům s platbami.zpět na článek