Neviditelný pes

NATO: 748. den invaze

12.3.2024

10/03/2024

Ukrajina: Letectvo realizovalo během uplynulého dne nálety na 10 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo protivníkovi 1 protiletadlový raketový komplex (2 systémy) v palebném postavení. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům jednotky, vojenskou techniku a zbraně soustředěné ve 2 lokalitách. Kromě toho jim zničilo také 1 muniční sklad, 2 zařízení PVO a 2 mobilní systémy pro elektronický boj. PVO sestřelila 35/39 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 59/59 průzkumných dronů. Operační situace zůstává složitá. Okupanti dále útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Nejtvrdší boje proběhly v sektorech: Novopavlivkaka (30)/Avdijivka (17)/Bachmut (6) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orihivka (8) – Záporožská oblast; Lyman (14) – Luhanská oblast; Krynky (4) – Chersonská oblast. Okupanti snížili intenzitu útočných operací v sektorech: Kupjansk-Lyman (SV úsek fronty); Robotyne (J úsek fronty). Ofenzivu ruského nepřítele limitují možnosti jeho jednotek pro elektronický boj ovlivněné vzdušnými údery obránců. Agresor zahájil raketový útok na protiletadlové raketové jednotky ukrajinských vzdušných sil v okolí Serhijivky (80 km od Doněcka). Je to 1. takový případ, kdy cílem byl mobilní systém. Navíc se nepřítel snaží prolomit PVO ukrajinských obranných sil. Okupační úřady zahájily na okupovaných územích předčasné ruské prezidentské volby. Hlasování potrvá do 14. března. V Doněcké oblasti blízko frontové linie probíhá už od 25. února. V Luhanské oblasti vede 2.600 ruských úředníků posledních 20 dnů kampaň ode dveří ke dveřím. Údajně mají v úmyslu tvrdit, že na okupované Ukrajině byla volební účast 94 %. Zfalšovaná vysoká volební účast má legitimizovat ruskou okupaci.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin 88 náletů a odpálil 4 protiletadlové rakety (S-300) na cíle v Charkovské a Doněcké oblasti. Současně okupanti vypustili 39 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 59 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou dělostřelectva (96x). Cílem těchto útoků se stalo minimálně 146 měst a obcí + 93 objekty energetické infrastruktury ve 14 oblastech. Během dne proběhly 73 přímé bojové střety podél celé fronty. Ruské letectvo nasazuje při bombardování převážně řízené klouzavé pumy. Ty jsou poháněny proudovými motory, které zvyšují dolet bomb až na 95 km.Vzdušné síly stále častěji používají také munici s jedovatými a dráždivými chemikáliemi. Za poslední týden shodily granáty s dusivým a slzným plynem z dronů asi 50x. Jen za poslední den bylo na Ukrajině zaznamenáno 15 takových případů. Armáda stáhla ze skladů ozbrojených sil 25-40 % tankových rezerv. Důvodem jsou značné ztráty. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu přišla podle informací GŠ UA k tomuto datu už celkem o 6.731 tank a 12.850 BVP. Velitel ruského námořnictva (adm. Jevmenov) byl odvolán. Funkci zastával od května 2019. Na jeho místo nastoupil velitel ruské Severní flotily (adm. Mojsejev). MO aktuální výměnu nekomentovalo. Neoficiální zdroje jako důvod zmiňují citelné ztráty Černomořské flotily (33%). MO oznámilo, že PVO čelila úderům UA bezpilotních letounů (47) ve 4 regionech: Belgorodský, Kurský, Rostovský a Volgogradský. Podle neoficiálních zdrojů patřily k cílům těchto dronů mj. areál leteckého závodu v Rostově a ropný terminál v Kursku. Další podrobnosti nejsou k dispozici. Mezinárodní letiště Pulkovo v Petrohradě zastavilo provoz na několik hodin s odkazem na zajištění bezpečnosti. Do jeho prostoru pronikly opět bezpilotní letouny UA vzdušných sil. Na ruském kanálu Telegram byla zveřejněna videa zachycující požár letištního skladu ve Fornosovo – jižně od letiště a cca 800 km od ruských hranic s Ukrajinou. Další drony (3) operovaly také v sousedním Novgorodském regionu.

Vatikán: Papež František vyzval Ukrajinu k zahájení jednání o ukončení války s Ruskem. V této souvislosti vyjádřil nutnost najít odvahu k vyvěšení bílé vlajky kvůli záchraně lidských životů. Prezident Zelenskij to v reakci fakticky odmítnul.

Francie: Prezident Macron hovořil telefonicky s prezidentem Zelenským. Diskutovali o svém nadcházejícím setkání na Ukrajině. Rozhovor potvrdil, že Paříž patří k největším zastáncům Kyjeva a klade důraz na vojenské vítězství Ukrajiny nad Ruskem.

UK: Na základě informací vojenské zpravodajské služby MO aktuálně uvedlo, že ukrajinská armáda se zaměřila na urychlení výstavby obranných opevnění v několika úsecích podél frontové linie. Konkrétně se to týká protitankových překážek, pěchotních zákopů, minových polí a dalších opatření k opevnění obranných pozic. Zpráva konstatuje, že protiofenzíva Kyjeva vůči ruským ozbrojeným silám v roce 2023 nakonec nevedla k požadovaným územním ziskům. A to přimělo ukrajinskou armádu zaujmout během války defenzivnější přístup.

USA/Japonsko: Bílý dům oznámil, že lídři obou zemí se sejdou 10/04/2024 ve Washingtonu. Prezident Biden a PM Kišida budou jednat o posílení spolupráce v sektoru obranného průmyslu. A to s cílem posílit produkci a zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu.

08/03/2024

Ukrajina: Letectvo realizovalo během uplynulého dne nálety na 10 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně vzdušné síly eliminovaly 3 protiletadlové raketové systémy v palebném postavení. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům jednotky, vojenskou techniku a zbraně soustředěné v 1 lokalitě + 1 velitelské stanoviště, 1 muniční sklad, 3 mobilní systémy pro elektronický boj a 1 raketo/mino-metný systém v palebném postavení. PVO sestřelila protivníkovi 33/37 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131 + 43/43 průzkumné drony. Operační situace zůstává složitá. Okupanti dále útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Boje podél celé fronty mají nadále poziční charakter. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivka (27)/Avdijivka (23)/Bachmut (9) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orychiv (8) – Záporožská oblast; Kupjansk (3) - Charkovská oblast; Lyman (13) – Luhanská oblast; Krynky (3) – Chersonská oblast. Ve směru Avdiivka obránci účinně přešli do protiútoku u Berdyči a vytlačily okupanty z jejich pozic. Poziční boje pokračovaly na linii Stepova-Tonenke-Orlivka-Pervomajske-Nevelske. Velení nepřítele se neúspěšně snažilo vést operace k prolomení obrany na křídlech. Taktiku však pravděpodobně měnit nebude. Obklíčení považuje za primární prostředek k porážce ukrajinských obranných sil. Ve směru útoku (J-Z) u Avdijivky přeskupili okupanti jednotky 114. + 30. motostřelecké brigády a nasadili další ve druhém sledu. Kyjev hlásí vyšetřování 45 zdokumentovaných případů od začátku ruské invaze, kdy okupanti zabili válečné zajatce. Podle aktuálních informací (MDŽ) slouží v ukrajinské armádě 45.587 žen, z toho 13.487 v bojových jednotkách přímo na frontě. Všechny jsou dobrovolnice, ze zákona se na ně nevztahuje žádná odvodová povinnost. Do vojenské služby se hlásí k obraně země z vlastní vůle.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin 107 náletů a odpálil 8 raket (6x balistické S-300 + 2x střely s plochou dráhou letu Ch-59). Současně okupanti vypustili 37 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 43 průzkumné drony. Bombardování doprovodili palbou dělostřelectva (113x). Cílem těchto útoků se stalo minimálně 145 měst a obcí + 320 objektů energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne proběhlo 86 přímých bojových střetů. Podél celé fronty zvyšují okupační síly ruské armády ofenzivní operace. Nejintenzivnější útoky vedou v sektorech: Novopavlivka (u Maryjinky); Stepova (u Avdijivky); Časiv Jar (u Bachmutu). Využívají vážného nedostatku dělostřelecké munice na straně ukrajinských obránců. Zároveň chtějí dosáhnout co největších územních zisků na V úseku fronty v Doněcké oblasti před nadcházejícími prezidentskými volbami v Rusku (15-17/03/2024). K tomuto termínu si MO stanovilo do letošního roku jako prioritní cíl (2) obsadit celé Doněcko. Kreml chce volby využít k legitimizaci dalšího funkčního období svého šéfa. Předem stanovil výsledky. Podle ruské opozice usiluje Moskva o volební účast 70-80% + podporu šéfa Kremlu alespoň 80 % hlasů. (Státní) Nadace pro výzkum veřejného mínění aktuálně oznámila, že podle posledního průzkumu: 83 % dotázaných ho vnímá pozitivně a plánuje ho volit. Čísla slouží k vykreslení ruské společnosti jako sebevědomě sjednocené kolem současného prezidenta a jeho politiky.

NATO: V pořadí už 32. členskou zemí se stalo Švédsko. V bruselském sídle Aliance proběhnul oficiální ceremoniál, při kterém byla vztyčena jeho vlajka. Stockholm podal žádost o přijetí stejně jako Helsinky po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

UK: MO Shapps vyzval během návštěvy Kyjeva západní spojence Ukrajiny ke zvýšení vojenské podpory proti agresi Ruska. Londýn podle jeho slov zvýšil svůj podíl o další balíček v hodnotě 325 milionů GBP (cca 416 milionů USD). V této ceně nakoupí 10.000 dronů.

USA: Prezident Biden v projevu o stavu Unie apeloval na uvolnění dalších financí pro Ukrajinu napadenou Ruskem. Pomoc Washingtonu stále blokují obstrukce v Kongresu, konkrétně ze strany republikánů ve Sněmovně reprezentantů. • Velvyslanectví v Rusku varovalo před útoky ruských extremistů na velká shromáždění v Moskvě. Stejné varování bez dalšího upřesnění vydalo také velvyslanectví UK. A to v návaznosti na zprávu ruské FSB, že její agenti zlikvidovali několik ozbrojenců, kteří plánovali teroristický útok Islámského státu na synagogu v metropoli.

Francie: MO Lecornu zopakoval, že myšlenka vyslání bojových jednotek na Ukrajinu není aktuální. Současně uvedl, že Paříž by mohla vyslat do Kyjeva vojenský personál kvůli výcviku jednotek ukrajinské armády nebo zapojení do operací při odstraňování min. Francouzští výrobci zbraní podle jeho slov plánují navázat partnerství s ukrajinskými společnostmi kvůli výrobě vojenské výzbroje (včetně munice) na ukrajinské půdě.

ČR: Prezident Pavel podpořil hledání nových forem podpory pro Ukrajinu, včetně případného vyslání vojenských jednotek kvůli nebojové činnosti. V této souvislosti zdůraznil, že by Spojenci mohli do Kyjeva vyslat např. vojáky kvůli výcviku. Taková výcviková mise by podle jeho názoru neporušovala žádné mezinárodní normy.

Kanada: MO Blair potvrdil připravenost Ottawy vyslat na Ukrajinu vojáky. Ale v omezeném počtu a s jasně nebojovými úkoly.

Lucembursko: MO Backesová oznámila rozhodnutí vlády připojit sen k iniciativě ČR ohledně nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Současně uvedla, že země už dodala do Kyjeva 6.000 granátů ráže 155 mm.

Lotyšsko, Litva, Estonsko: MZV pobaltských zemí, Ukrajiny a Francie se setkali ve Vilniusu. Jednali o další pomoci pro Kyjev kvůli pokračující ruské invazi.

Estonsko: MZV Tsahkna oznámil, že Tallin plánuje podepsat s Kyjevem dvoustrannou dohodu o bezpečnostních zárukách. Tallin se tak připojí k závazku G7 (2023). Současně se chystá v rámci bilaterální dohody zahrnout závazek poskytovat Ukrajině vojenskou podporu ve výši 0,25 % HDP/rok.

Litva: MO Anušauskas oznámil další dodávku vojenské pomoci Ukrajině, včetně dělostřelecké munice ráže 155 mm. Podpora zahrnuje také výcvik ukrajinských vojáků nebo hospitalizaci a rehabilitaci raněných z fronty.

MAAE: Rada guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii vyzvala Rusko ke stažení ze Záporožské JE. Přijatá rezoluce odmítla snahu Moskvy využít MAAE k legitimizaci okupace elektrárny. Požaduje okamžité stažení veškerého ruského vojenského a jiného personálu ze ZáJE a její vrácení pod plnou ukrajinskou kontrolu. Vyjadřuje také značné znepokojení nad nestabilní bezpečnostní situací v JE během ozbrojeného konfliktu, včetně nedostatku kvalifikovaného personálu, nedostatků v plánované a preventivní údržbě, nedostatku spolehlivých dodavatelských řetězců, zranitelných dodávek vody pro chlazení jaderných reaktorů a instalaci protipěchotních min mezi vnitřním a vnějším perimetrem JE.

Indie: MV - Úřad pro vyšetřování (CBI) oznámil, že se podařilo rozbit pašeráckou síť, která pod falešnými záminkami lákala lidi k boji po boku ruských sil ve válce na Ukrajině. Ve snaze omezit nepopulární brannou povinnost mezi obyvateli se Moskva snaží získat zahraniční rekruty ze zemí např. střední a jižní Asie. CBI uvedla, že agenti sítě lákali na turistiku nebo dobře placenou práci v Rusku. Podle Dillí proběhly razie ve 13 městech po celé Indii a bylo identifikováno nejméně 35 případů, kdy Indové skončili zahraničí.

Švýcarsko: Po Sněmovně také horní komora parlamentu schválila opatření (3) pro konfiskaci ruského státního majetku zmrazeného ve švýcarských bankách a přesměrování těchto financí na obnovu Ukrajiny. Podle odhadů vlády dosahují ruská aktiva na účtech v domácích bankách celkem cca 48,15 miliardy USD. Z toho bylo zmrazeno 8,8 miliardy USD.

Polsko: Dolní komora parlamentu (Sejm) vyzvala EK, aby zablokovala dovoz ruských a běloruských potravin a zemědělských produktů do EU. Podle usnesení zahrnuje značné příjmy v rozpočtech obou států a zisky tak mají využití na podporu probíhající ruské války proti Ukrajině. Upozorňuje také na skutečnost, že k importu může pstřit obilí ukradené z okupovaných území Ukrajiny. • MZV Sikorski nevyloučil potenciální přítomnost vojsk NATO na Ukrajině. V této souvislosti ocenil iniciativu francouzského prezidenta Macrona, který otázku otevřel.

Turecko: Prezident Erdogan potvrdil připravenost hostit mírový summit Ukrajina-Rusko. Ankara podle jeho slov dělá maximum, aby válku ukončilo jednání. Současně zdůraznil plnou podporu územní celistvosti, suverenitě a nezávislosti Ukrajiny. Prezident Zelenskyj předal Erdoganovi v Istanbulu seznam ukrajinských občanů (včetně 116 krymských Tatarů), které Rusko zajalo. Lidé krymsko-tatarské národnosti jsou u ruských soudů odsuzováni na základě vykonstruovaných obvinění z extremismu a terorismu k dlouholetým trestům odnětí svobody. Od začátku invaze v roce 2022 bylo na Krymu zaznamenáno více než 5.000 takových případů.

Čína: Zvláštní velvyslanec pro euroasijské záležitosti (Li Hui) navštívil Kyjev. S ukrajinskými představiteli se sešel v rámci své už 2. cesty do Evropy s cílem podpořit politické urovnání válečného konfliktu v důsledku ruské invaze. Na seznamu má také jednání v Rusku, Polsku, Francii, Německu a v sídla EU - Bruselu.

06/03/2024

Ukrajina: Letectvo realizovalo za posledních 24 hodin nálety na 7 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi 1 muniční sklad, 4 raketo/mino-metné systémy v palebném postavení a 5 mobilních jednotek pro elektronický boj. Současně eliminovalo jeho jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné v 1 lokalitě. PVO sestřelila okupantům 38/42 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 1/6 balistickou raketu (S-300) + 42/42 průzkumných dronů. • Operační situace zůstává nadále velmi složitá. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Novopavlivka (29)/Avdijivka (23)/Bachmut (11) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove/Orichivka (16) – Záporožská oblast; Kupjansk (4) - Charkovská oblast; Lyman (11) – Luhanská oblast; Krynky (3) – Chersonská oblast. • Ruské okupační jednotky odpalovaly rakety z Doněcké oblasti – V fronta. Současně vypouštěly bezpilotní letouny Shahed z okupovaného Krymu, Kurského a Krasnodarského regionu (RF). PVO obránců zvyšuje efektivitu, tj. rozšiřuje území své účinnosti. Konkrétně eliminovala útoky vzdušných sil nepřítele v prostoru 8 oblastí: Dněpropetrovská, Oděská, Chersonská, Chmelnycká, Čerkasská, Charkovská, Vinnycká a Sumská. • Velitel pozemních sil gen-por. Pavljuk aktuálně uvedl, že cílem obránců je stabilizovat frontovou linii a zároveň degradovat síly nepřítele. V návaznosti podle jeho slov musí převzít iniciativu a během letošního roku vést protiofenzivní operace.

Rusko: Agresor provedl během dne celkem 90 náletů a odpálil 6 raket (5x S-300 + 1x Ch-59). Současně okupanti vypustili také 42 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131 a 42 průzkumné drony. Bombardování doprovodili palbou svého dělostřelectva (115x). Cílem se stalo minimálně 116 měst a obcí + 116 objektů energetické infrastruktury ve 13 oblastech. Během dne proběhly 92 přímé bojové střety podél celé fronty. • Vzdušné síly okupační armády se zaměřily na město Oděsa Podle MO byl cílem raketového útoku hangár v přístavu. Údajně z toho důvodu, že tam Ukrajinci připravovali námořní drony k operacím v černomořské zóně. Nejspíš jen shodou okolností k tomu došlo během návštěvy prezidenta Zelenského a PM Mitsotakise z Řecka. • Michajlovský důlní a zpracovatelský závod ve městě Železnogorsk (Kurský region, RF) se stal terčem úderu ukrajinských dronů. Jde o jeden z největších podniků na těžbu železné rudy v Rusku. Patří do holdingu Metalloinvest, na který USA uvalily sankce. Další bezpilotní letouny zasáhly ve stejné lokalitě sklad pohonných hmot a způsobily požár. Zatím neznámí pachatelé se pokusili vyhodit do vzduchu železniční stanici v ruské Samaře. Kvůli rozsáhlému požáru byla zastavena doprava na trati, kterou využívala armáda k přepravě vojenských nákladů (mj. munice ze závodu AO Polimer v Čapajevsku). • Moskva pokračuje ve snaze využít ruský systém trestního soudnictví k posílení náboru do ruské armády. Státní duma (parlament) zvažuje návrh zákona, který zahrnuje mechanismus pro osvobození jednotlivce od trestního postihu, pokud podepíše vojenskou smlouvu. Vztahuje se na podezřelé z méně závažných trestných činů, případně odsouzené. Soudy už údajně udělují odklady trestů lidem, kteří byli odsouzeni např. za řízení v opilosti nebo neplacení výživného. • Kreml nadále používá jaderné hrozby. Cílem je oslabit západní podporu pro Ukrajinu, resp. zcela odradit v tomto směru západní Spojence Kyjeva. • Podle ruského generála pozemních sil (Zarudnickij) se ve válkách 21. století nevítězí na bojišti. V analytickém článku o moderních vojenských konfliktech tak de facto napadl způsob vedení války Ruska na Ukrajině. Mj výslovně uvádí, že dnešní konvenční války mezi státy vedené pouze za použití ohromné vojenské síly se staly zastaralými. Jedním z nutných trendů je podle šéfa vojenské akademie v Moskvě revize konceptu vítězství. Není vždy nezbytné rozdrtit nepřítele, zničit jeho výrobu a klíčovou infrastrukturu. Jinak vítěz musí investovat značné zdroje do jejich obnovení. To není jeho přání, konstatuje generál. Ale to je pravý opak toho, co se odehrává na Ukrajině.

NATO: Nad Černým mořem došlo k dalšímu incidenty vzdušných sil. 2 stíhací letouny Eurofighter Typhoon (UK) a průzkumný boeing RC-135 se „přetlačovaly“ s ruským bojovým letadlem Su-30. Z rozkazu MO mělo zabránit narušení ruské státní hranice v tomto prostoru.

UK: Podle MZV Camerona je vláda připravená poskytnout Kyjevu půjčku v celkové výši aktiv ruské Centrální banky zmrazených v Londýně. A to s ohledem na reparace, které podle jeho slov Moskva bude po válce nucena platit Kyjevu.

USA: Bílý dům chce využít 200 milionů USD z rozpočtu armády pro okamžitou podporu adresovanou Ukrajině. Čerpáním této finanční rezervy hodlá překlenout zablokování dalších peněz v Kongresu, kde Sněmovna reprezentantů zmrazila Bidenův návrh ohledně vojenské pomoci Kyjev do konce letošního roku.

ČR: K iniciativě Prahy ohledně nákupu dělostřelecké munice pro Ukrajinu se podle prezidenta Pavla připojilo Norsko, Celkem se tak už připojilo 18 zemí. PM Fiala oznámil, že do rozpočtu vláda získala finance na 300,000 dělostřeleckých granátů. Podle MO Černochové je rychlost, s jakou se daří získávat potřebné peníze, skvělá. Díky tomu Kyjev dostane během několika týdnů 800.000 ks munice ráže 155/122 mm.

MAAE: Mezinárodní agentura pro atomovou energii varovala Rusko před jeho plány opět spustit Záporožskou JE na jihovýchodě Ukrajiny. Během schůzky se šéfem Kremlu to ředitel MAAE Grossi nedoporučil kvůli jaderné bezpečnosti. Momentálně je to podle jeho slov nemožné. Nelze ignorovat především fakt, že se jedná o aktivní bojiště.

Indie: Státní správa tvrdí, že úřady RF donutily vstoupit do ruské armády 7 indických občanů. S dvoutýdenním výcvikem je pak poslaly bojovat na Ukrajinu. Aktuální záběry na sociálních sítích ukazují skupinu ve vojenských uniformách. Do Ruska se dostali z Indie (na Nový rok) na turistická víza. Poté odjeli navštívit Bělorusko. Tam je zadrželi. Neměli víza, a tak je předali ruským úřadům. Indičtí státní příslušníci následně uvedli, že čelili výhrůžkám: pokud nepodepíší smlouvy o vstoupení do armády, budou muset na 10 let do vězení.

04/03/2024

Ukrajina: Obránci zlikvidovali ruskému nepříteli další loď Černomořské flotily. Za pomoci námořních dronů (Magura V5) vyřadili v zóně okupovaného Krymu velké hlídkové plavidlo (projekt 22160) v ceně 65 milionů USD. Letectvo dále realizovalo nálety na 8 lokalit, kde protivník soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo 1 pozemní řídící centrum pro bezpilotní letouny. Dělostřelectvo zničilo okupantům jednotky, zbraně a vojenskou techniku ve 3 lokalitách, 1 systém PVO a 6 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení. PVO sestřelila 18/22 ruských bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 1/5 raketu (Ch-59) + 2/2 průzkumné drony. Operační situace zůstává obtížná. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v zónách: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech nejtěžších bojů: Novopavlivka (30)/Avdijivka (29)/Bachmut (6) - Doněcká oblast; Robotyne-Verchove/Orichivka (3) – Záporožská oblast; Kupjansk (11) - Charkovská oblast; Lyman (5) - Luhanská oblast; Krynky (2) - Chersonská oblast. Okupanti snížili intenzitu útočných operací. Ve směru. Kupjansk - SV fronta (Charkovská oblast) opevňovali své pozice podél bojové linie. Obránci tam osvobodili obec Tabajivka. Ve směru Lyman - SV fronta (Luhanská oblast) velení nepřítele začalo přeskupovat jednotky a připravovat útočné skupiny v zóně Terna a Jampolivka. Ruské vzdušné síly zintenzivnily nálety na pozice obránců v zóně Časiv Jar – V fronta (Doněcká oblast). Partyzáni z odbojového hnutí (Žlutá stužka) na okupovaných územích informovali, že kvůli nízké účasti v prezidentských volbách zahájily okupační úřady nábor v řadách ruských vojáků. Ti se převlékají do civilního oblečení. Předstírají, že jsou místní a hlasují ve volebních místnostech. Tyto případy byly zdokumentovány ve vesnicích okresu Kachovka, poblíž Olešky, Ivanivtsi a Nyžni Sirohozy. Podle vedení okupované Záporožské JE nejsou Rusové schopni ji spolehlivě provozovat.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 66 náletů a odpálil 5 raket. Současně vypustil 22 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131. Bombardování doprovodili okupanti silnou dělostřeleckou palbou (108x). Cílem se stalo minimálně 140 měst a obcí + 110 objektů energetické infrastruktury v 9 oblastech. Během dne došlo podél celé fronty k 78 přímým bojovým střetům. U pobřeží Kerčského průlivu ztratily ruské síly další plavidlo Černomořské flotily – velkou hlídkovou loď Sergej Kotov – na moři od 2021. Po útoku bezposádkových člunů (5) ukrajinské armády byla vážně poškozená na pravoboku i levoboku a nakonec se potopila, včetně výzbroje (vrtulník Ka-27). Evakuovat se podařilo 52/65 členů posádky. Z flotily tak bylo vyřazeno už cca 33 % válečných plavidel, tj. celkem 24 lodí + 1 ponorka.Od začátku ruské invaze provedly okupační síly celkem 1.068 útoků s použitím chemických zbraní. Jen v únoru 2024 jich bylo zaznamenáno 250. Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na 2 ruské velitele, konkrétně gen-por. Kobylaše a adm. Sokolova. Je to poprvé, co ICC obvinil tak vysoce postavené ruské vojáky, a to za jejich odpovědnost při páchání válečných zločinů. Naposledy vydal zatykače kvůli válečným zločinům spáchaným na Ukrajině v březnu 2022 na šéfa Kremlu a komisařku pro práva dětí Lvovovou-Bělovovou za deportace ukrajinských dětí do Ruska. Dopravu v Samarském regionu paralyzovala exploze, při které byl vyhozen do povětří železniční most přes řeku Čapajevka. Vzhledem k povaze a rozsahu poškození byla trať na dlouho vyřazená z provozu. Železniční spojení využívala armáda k přepravě zbrojní výroby z města Čapajevsk. Odpovědnost za incident je připisovaná partyzánům. Moskva neskrývá rozsáhlé územní požadavky, které zasahují hluboko na území Ukrajiny. V rámci Světového festivalu mládeže, který organizuje Kreml za účasti více než 100 zemí, vystoupil ex-prezident Medvěděv. Mj. prohlásil, že Ukrajina je samozřejmě Rusko. Představil také mapu, která ukazuje Ukrajinu jako zbytkový stát - pouze v hranicích Kyjevské oblasti. Zbytek už zobrazovala jako součást Ruska – daleko za hranicemi oblastí, které v současné době okupuje ruská armáda. Včetně 4 oblastí, které Moskva nezákonně anektovala. Nemluvě o západní Ukrajině, která má podle těchto představ skončit pod kontrolou Maďarska, Polska a Rumunska. Moskva a Peking prohlubují strategickou spolupráci ve vesmíru. Kromě sledování a průzkumu prostřednictvím satelitů zvažují podle agentury Roskosmos i výstavbu jaderné elektrárny na Měsíci v letech 2032-2035.

NATO: Na území Finska, Švédska a Norska začalo vojenské cvičení Aliance Nordic Response 24. Za účasti 20.000 vojáků ze 14 zemí potrvá do 15/03/2024 (jako součást největších manévrů za poslední desetiletí - Steadfast Defender 24). V rámci největšího cvičení od konce studené války chtějí Spojenci s ohledem na pokračující agresi Ruska proti Ukrajině prokázat operační schopnosti, soudržnost a vůli bránit celé území Aliance.

Albánie: Po renovaci byla otevřena letecká základna Kuča (cca 60 km jižně od Tirany). Jejím cílem je posílit bezpečnost a obranyschopnost na západním Balkáně. PM Rama při inauguraci označil tento region za ohrožený neo-imperialistickými ambicemi Ruské federace.

Francie: MO aktuálně zveřejnilo seznam, který reflektuje rozsah pomoci Paříže poskytnuté Ukrajině od začátku ruské invaze. Zahrnuje mj. 30 samohybných dělostřeleckých systémů Caesar, 38 OT (AMX10), 250 OT (VAB), 160 bezpilotních letounů a 10 systémů detekce dronů, včetně PVO systémů (1x SAMP/T, 6x Mistral, 2x Crotale + příslušné rakety). To vše v celkové hodnotě 3,8 miliardy EUR. Kromě toho pomohla francouzská armáda také s výcvikem cca 10.000 ukrajinských vojáků.

Polsko: PM Tusk se připojil k návrhu Lotyšska, aby EU uvalila sankce na dovoz zemědělských produktů a potravin z Ruska a Běloruska. Podle jeho slov opatření zajistí účinnou ochranu evropského i polského trhu se zemědělskou produkcí a potravinářskými výrobky před nekalou konkurenci.

EU: EK navrhla, aby se Ukrajina stala členem programu na podporu zbrojního průmyslu EU. A to s cílem využít zkušenosti země a přiblížit Kyjev ke vstupu do Unie. Evropský obranný investiční program (EDIP) má přispět k obnově, rekonstrukci a modernizaci obranné technologické a průmyslové základny Ukrajiny a její postupné integraci. Tím chce Brusel přispět ke vzájemné stabilitě, bezpečnosti, míru, prosperitě a udržitelnosti.

Španělsko: Madrid zahájil s Kyjevem jednání o bilaterální dohodě ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu ve smyslu závěrů G7 (2023). K té se dosud připojilo více než 30 zemí. A dohodu na 10 let už Ukrajina podepsala s UK, Německem, Francií, Dánskem, Itálií, Kanadou a Nizozemskem.

Argentina: Prezident Milei oznámil, že armáda převedla na Ukrajinu 2 vojenské vrtulníky Mi-171E. Současně uvedl, že plánuje v roce 2024 uspořádat summit o podpoře Latinské Ameriky pro Kyjev.zpět na článek