Neviditelný pes

NATO: 741. den invaze

5.3.2024

Dnes

02/03/2024


Ukrajina: Letectvo realizovalo během uplynulého dne nálety na 8 lokalit, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo jeho 1 stíhací bombardér Su-34. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům jednotky, vojenskou techniku a zbraně soustředěné v 1 lokalitě, 3 mobilní systémy pro elektronický boj a 1 raketo/mino-metný systém v palebném postavení. PVO sestřelila protivníkovi 14/17 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 14/14 průzkumných dronů. Operační situace zůstává složitá. Okupanti dále útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Boje podél celé fronty mají nadále poziční charakter. Nejtvrdší proběhly v sektorech: Novopavlivkaka (25)/Bachmut (15)/ Avdijivka (14) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (4) – Záporožská oblast; Kupjansk (4) - Charkovská oblast; Lyman (14) – Luhanská oblast; Krynky (1) – Chersonská oblast. Operačního uskupení okupantů Střed pokračuje v ofenzívě na úseku Avdijivka. Tempo postupu jednotek nepřítele v tomto směru se však výrazně zpomalilo, takže nedosáhly linie Očerně-Umanske. Velení 31. divize PVO ruského protivníka začalo ve velké míře využívat falešné cíle k oklamání průzkumu obránců. Konkrétně tak maskuje pozice 12. protiletadlového raketového pluku. Používá např. falešné zdroje elektromagnetického záření kvůli maskování radiové sítě. VV Syrskyj avizoval personální změny na postech velitelů brigád na východní frontě (Doněcká oblast). Během třídenní pracovní návštěvy na tomto úseku frontové linie se podle jeho slov ukázalo, proč některé brigády zvládají zadržet nepřátelské útoky a udržet své pozice, zatímco jiné ne. V případech, kdy velitel neovládá situaci a jeho rozkazy přímo ohrožují životy a zdraví podřízených, je nutné učinit personální rozhodnutí, konstatoval VV.


Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin 50 náletů a odpálil 3 střely s plochou dráhou letu (Ch-59). Současně okupanti vypustili 17 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 + 14 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou dělostřelectva (112x). Cílem těchto útoků se stalo minimálně 147 měst a obcí + 126 objektů energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne proběhly 82 přímé bojové střety podél celé fronty. Vzdušné síly okupační armády soustředily útoky na Oděskou oblast. Z okupovaných území v prostoru Doněcké a Chersonské oblasti odpálilo ruské letectvo 3 střely s plochou dráhou letu. Ve stejném směru útočilo ve 3 vlnách také 17 bezpilotních letounů. Pozemní síly pokračovaly v ofenzivě kromě V sektoru fronty (Doněcká oblast) také na J frontě (Záporožská oblast). Poziční boje provázela zvýšená intenzita dělostřeleckých úderů. Pod jejich palbou (306x) se ocitlo 6 měst a vesnic. Ztráta dalšího stíhacího bombardéru (Su-34) v krátké domě signalizuje mj. citelnou absenci letounů včasné výstrahy (A-50U) odstavených 23/02/2024. Aktuálně prochází tento typ modernizací s cílem posílit ochranné a zabezpečovací systémy. V prostoru Kaspického moře provedlo letectvo test typu s kódovým označením A-100 na základně Taganrog.MO informovalo o úderu ukrajinských dronů (38) na okupovaný Krym. Z blízkosti ropného terminálu ve Feodosiji byly hlášeny exploze. Bez uvedení důvodu zastavily okupační úřady provoz na Krymském/Kerčském mostě, který spojuje od roku 2018 poloostrov s ruskou pevninou.Aktuálně hlásil gubernátor Leningradské oblasti (RF) aktivitu PVO kvůli vzdušným cílům v prostoru Finského zálivu. Informace o incidentu (bez bližší specifikace) zahrnovaly exploze SV od Petrohradu v zóně přístavu Bronka. Tam je ropný terminál Ruči. Došlo k poškození budov ve čtvrti Krasnogvardija. Na letišti Pulkovo byl omezen provoz. Šéf Kremlu podepsal dekret o odvodu armádních záloh pro letošní rok.

UK: Na základě informací zpravodajské služby došlo MO k závěru, že Rusko zcela přestalo do operací na Ukrajině nasazovat letouny včasné výstrahy a řízení A-50. A to po sestřelení 2. z těchto letadel (23/02/2024). Mezi klíčové funkce systému AEW&C (typ AWACS) patří detekce PVO, řízených střel a koordinace cílů pro ruské stíhačky. Takže jejich absence znamená značnou mezeru ve vzdušném prostoru východní a jižní Ukrajiny. Výsledkem jsou podle MO početné ztráty, včetně 13 stíhacích bombardérů Su-34 a dvou stíhaček Su-35 během posledních týdnů.


Nizozemsko: PM Rutte a prezident Zelenskyj podepsali dohodu o spolupráci mezi oběma zeměmi v oblasti bezpečnosti na 10 let. Zahrnuje i vojenskou pomoc Haagu ve výši 2 miliardy EUR jen pro letošní rok. Prioritou jsou prostředky PVO, dělostřelectva, námořních sil a rakety dlouhého dosahu. Zvláštní pozornost je věnovaná posílení ukrajinského letectva. Po UK, Německu, Francii, Dánsku, Itálii a Kanadě se tak připojila další země na pomoc Kyjevu odrazit ruskou agresi, na základě závazku G7 o poskytnutí bezpečnostních záruk.


Finsko: MO Hakkanen vyzval západní spojence, aby bez prodlení zvýšili podporu Ukrajině a poskytli jí více zbraní. V této souvislosti uvedl, že Kyjev se potýká s kritickým nedostatkem munice a čelí zablokovaní financí vojenské pomoci z USA v Kongresu.


ČR: MO potvrdilo, že Ukrajina může v nejbližších týdnech obdržet 800.000 dělostřeleckých granátů (ráže 155/122 mm) v rámci iniciativy prezidenta Pavla. Praha obdržela finanční závazky od 15 zemí. První reagovaly Kanada a Dánsko. Následně se mj. připojila Belgie (200 milionů EUR) a Nizozemsko (250 milionů EUR. Dělostřelecká munice je klíčovou položkou na bojištích podél celé fronty na Ukrajině.


Litva: MF oznámilo, že řidiči vozidel s ruskou SPZ musí do 11/03/2024 opustit zemi (a území EU), pokud nezískají litevskou registraci. Po termínu hrozí každému vysoká pokuta a zabavení vozu. Od září 2023 platí ve 3 pobaltských republikách zákaz vjezdu autům registrovaným v Rusku kvůli invazi na Ukrajinu. Stejný zákaz vydaly také Polsko a Finsko.


Maďarsko: Úřadující předseda parlamentu (Lezsak) podepsal vstup Švédska do NATO. Schválenou ratifikaci (26/02/2024) nyní zbývá podepsat prezidentovi (Kover). Tím skončí měsíce odkladů ze strany Budapeští. Stockholm se stane 32. členem Aliance. O přijetí požádal stejně jako Helsinky po zahájení invazi Ruska na Ukrajinu.


Slovensko: MZV Blanar se v Turecku sešel s MZV RF Lavrovem na jeho žádost. Během Antalya Diplomacy Forum diskutovali podle Moskvy o nejnaléhavějších otázkách mezinárodní agendy, včetně situace na Ukrajině. Schůzka vyvolala značnou pozornost kvůli rozhodnutí Západu přerušit vztahy/styky s Ruskem kvůli jeho pokračující invazi na Ukrajinu. Blanar je tak jedním z mála evropských představitelů, kteří se od začátku války osobně setkali se zástupci Ruska.

29/02/2024

Ukrajina: Obránci sestřelili ruskému nepříteli další 3 stíhací bombardéry (Su-34). Vzdušné síly ukrajinské armády dále realizovaly za posledních 24 hodin nálety na 10 lokalit, kde protivník koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům 2 velitelská stanoviště, 1 systém PVO, 1 muniční sklad, 3 raketové systémy BM-21 (Grad) + 2 raketo/mino-metné systémy v palebném postavení a 1 mobilní centrálu pro elektronický boj. Současně eliminovalo jejich jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné v 3 lokalitách. PVO sestřelila 4/10 ruské bezpilotní letouny typu Shahed-136/131 + 26/26 průzkumných dronů. • Operační situace zůstává nadále velmi složitá. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Novopavlivka (30)/Avdijivka (25)/Bachmut (9) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (1)– Záporožská oblast; Kupjansk (2) - Charkovská oblast; Lyman (12) – Luhanská oblast; Krynky (4) – Chersonská oblast. • V prostoru Kupjansk obránci znovu získali kontrolu nad obcí Tabaivka. V zóně pokračuj poziční boje u obce Synkivka, stejně jako ve směru Lyman. V prostoru Bachmut okupanti aktuálně vyčerpali útočný potenciál. V pokračování další ofenzivy jim brání ztráty. To se týká výsadkových jednotek 98. divize a 11. samostatné brigády. • Vojenská pomoc Západu se zpožďuje. Ukrajinské velení varuje, že další odklady ohledně dodávek munice a zbraní by vedly v létě k postupu agresora, resp. k keho územním ziskům. Novou ofenzivu ruská armáda plánuje zahájit koncem května. Její operační schopnosti však stále do značné míry závisí na úrovni západní podpory pro Ukrajinu.

Rusko: Agresor provedl během dne celkem 91 nálet a odpálil 3 rakety. Současně okupanti vypustili také 10 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 26 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili palbou svého dělostřelectva (142x). Cílem se tak stala celkem minimálně 72 města a obce + 99 objektů energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne proběhlo 99 přímých bojových střetů podél celé fronty. • Okupační síly ztratily mj. další 3 bojové letouny – stíhací bombardéry Su-34. Všechny byly sestřelené na V frontě (Doněcká oblast), konkrétně při operacích v lokalitách Avdijivka/Marijinka. Cena každého z těchto bojových letadel s pohybuje ve výši cca 36 milionů USD. Ruská armáda jich v únoru ztratila 12. • Pozemní síly ruské armády pokračují v rámci pozičních bojů mj. v útočných operacích na JV frontě (Chersonská oblast). Na levém břehu řeky Dněpr se ukrajinské jednotky z prostoru Krynky snaží vytlačit 26. motostřelecký pluk (70. motostřelecká divize). Bez úspěchu – a to na linii: Krynky-Pidstepne-Pojmu-Dači-Oleška-Kozači Laheri-Korsunka. Do prostoru spadá řada ostrovů beze jména v deltě řeky. • Kvůli zadržování ukrajinských civilistů ruskou armádou a úřady správy na okupovaných územích Moskva čelí tlaku ze strany OBSE. Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se aktuálně rozhodla uplatnit v této souvislosti tzv. Moskevský mechanismus. A to na základě skutečnosti, že Rusko během konfliktu vzalo jako rukojmí na okupovaných územích tisíce ukrajinských civilistů. • Šéf Kremlu vystoupil před nadcházejícími volbami ve Federálním shromáždění RF. Přesvědčoval zákonodárce a ruskou veřejnost, že jeho příští prezidentské období bude definováno ruskými vojenskými úspěchy na Ukrajině. Rusko v roce 2024 zvýšilo na rekordní úroveň vojenské výdaje. Aby zmírnil přetrvávající obavy z důsledků války pro obyčejné Rusy, podrobně zdůrazňoval plány v oblasti hospodářské a sociální politiky. Kromě řinčení jadernými zbraněmi se ještě zaměřil na letošní rok rodiny, který se má vypořádat s demografickou krizí. Ta Rusko provází už desítky let. A válka situaci jen zhoršuje.

NATO: Velitelství vzdušných sil informovalo o zásahu 2 stíhaček Mirage 2000-5 (FRA). A to v prostoru nad Baltem proti dvojici ruských stíhaček Su-30M, které operovaly u lotyšského pobřeží. Následně musely vzlétnout kvůli ruskému proudovému transportnímu letounu An-72, který se pohyboval u litevských břehů. V uplynulém roce zasahovala letadla Aliance proti ruským letounům více než 300x.

USA: Kongres schválil další prodloužení rozpočtového provizoria. Tentokrát do 22. března. Je to po čtvrté za poslední měsíce v tomto fiskálním roce. V nedohledu tak stále zůstává finanční balík ohledně vojenské pomoci pro Ukrajinu, Izrael a další spojence. • Prezident Biden přijme v Bílém domě PM Meloniovou z Itálie. Řím přebírá po Tokiu předsednictví v rámci G7. Hlavní téma jejich rozhovoru bude patová situace ohledně financování podpory pro Ukrajinu. • Pentagon vyzval Sněmovnu reprezentantů, aby schválila dodatečné finance na další vojenskou pomoc pro Kyjev. Aktuálně mu zbývají na tuto podporu z armádních zásob cca 4 miliardy USD.


Francie: MO Lecornu oznámil, že Paříž objednala 100 bezpilotních letounů od společnosti Delair. Celkem jich zbrojní průmysl země dodá 2.000. Následně je předají na Ukrajinu. V rámci pomoci pro Kyjev dorazí tyto drony letos v létě a budou obratem nasazené v boji proti okupační ruské armádě.

Finsko: MO Hakanen uvedl, že vláda neuvalila na vojenskou pomoc pro Ukrajinu žádné omezení. Takže Kyjev může podle jeho slov použít finské zbraně k úderům na ruské území. Prohlásil to v souvislosti se schválením 22. balíčku pro Ukrajinu v hodnotě cca 190 milionů EUR. Od začátku ruské invaze poskytly Helsinky Kyjevu vojenskou podporu ve výši 1,8 miliardy EUR.

EU: Europoslanci přijali usnesení na podporu Ukrajiny. Rezoluce EP vyzývá členské státy EU, aby Kyjevu pomohly k vítězství ve válce proti Rusku. včetně zbraní dlouhého doletu. Pro bylo 451 hlasů, proti 46, 49 přítomných se zdrželo.

Polsko: Vláda podle PM Tuska zvažuje zákaz dovozu potravin a obilí z Ruska. Jako 1. v rámci EU tak rozhodlo Lotyšsko. Po setkání s PM Silinovou prohlásil Tusk, že export zemědělských produktů z Ruska a Běloruska přispívá značně k nerovné konkurenci. Nemluvě o jeho původu a zisku ve prospěch válečné ekonomiky Moskvy.


27/02/2024


Ukrajina: Obránci sestřelili ruskému nepříteli další 2 stíhací letouny (Su-34). Vzdušné síly ukrajinské armády dále eliminovaly jednotky, zbraně a vojenskou techniku protivníka v 15 lokalitách. Současně hlásí sestřelení 4/24 průzkumných dronů. Dělostřelectvo zničilo okupantům jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 4 lokalitách + 2 raketo/mino-metné systémy v palebném postavení, 1 mobilní systém PVO a 2 mobilní zařízení pro elektronický boj. PVO zlikvidovala 11/13 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 2/8 rakety (2/4 Ch-59) + 20/24 průzkumných dronů. Operační situace zůstává obtížná. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v zónách: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech nejtěžších bojů: Marijinka (25)/ Avdijivka (25)/ /Novopavlivka (29)/Bachmut (11)/Krasnohorivka (8) Vuhledar (4) - Doněcká oblast; Robotyne-Melitopol (8) – Záporožská oblast; Kupjansk (13) - Charkovská oblast; Lyman (11) - Luhanská oblast; Krynky (2) - Chersonská oblast. V posledních týdnech okupanti soustředili početné síly v zónách Bachmut, Avdijivka-Šachtarsk a Robotyne. Aktuálně mají iniciativu, pokud jde o načasování, místo a rozsah útoků. Zvláště ve směru Bachnut (v lokalitách Bohdanivka a Ivanivske) přerostly ve značné krveprolití. Ve směru Tokmak se stáhli z J sektoru Robotyne, kde převzali obránci kontrolu nad JV úsekem frontové linie. Na okupovaném Krymu je aktuálně zadržováno ve ruském vězení minimálně 208 ukrajinských občanů z politických nebo náboženských důvodů. Z toho 125 osob má krymsko-tatarský původ a 36 politických vězňů naléhavě potřebuje lékařskou pomoc. Podle průzkumu, který v mezi ukrajinskými uprchlíky provedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM Litva) v roce 2023, se 75 % z nich chce vrátit do své vlasti. Za hlavní podmínku považují bezpečnost. Přibližně 17 % dotazovaných není rozhodnuto.

Rusko: Agresor provedl celkem 75 náletů a odpálil 8 raket (4x střely s plochou dráhou letu Ch-59; 1x Iskander-MKN23; 1x Ch-31P; 2x S-300). Bombardování doprovodili okupanti silnou dělostřeleckou palbou (141x). Cílem se stalo minimálně 147 měst a obcí + 128 objektů energetické infrastruktury v 11 oblastech. Během dne došlo podél celé fronty ke 102 přímým bojovým střetům. Za poslední 10 dnů tak vzdušné síly ztratily celkem 10 bojových letadel, všechny v prostoru východní fronty (Doněcká oblast). I tak pokračují v této zóně v intenzivních náletech, zejména na lokalitu Časiv Jar. Na tomto úseku fronty (ve směru Šachtarsk) se aktuálně projevuje nejvíc vzdušná převaha ruské armády.MO Šojgu v Moskvě oznámil, že ruské síly pokračují v úsilí zlepšit pozice ve směrech Doněck (Avdiivka) a Kupjansk (pohraničí Charkovské a Luhanské oblasti). Zdůraznil význam vítězství na bojišti pro politické účely před nadcházejícími prezidentskými volbami. Moskva hlásí, že úřady na okupovaných územích Ukrajiny distribuovaly už více než 2 miliony ruských pasů. Podle orgánů MV v Rostově (RF), vydávání dokumentů patří mezi hlavní priority před nadcházejícími volbami. Kancelář strany Jednotné Rusko se stala terčem partyzánského úderu na okupovaném území. Konkrétně ve městě Nová Kachovka (Chersonská oblast), kde ji členové hnutí odporu vyhodily do povětří. A to s cílem narušit přípravy na prezidentské volby. V Moskvě byl odsouzen obhájce lidských práv Orlov. Spolupředseda skupiny Memorial dostal 2,5 roku vězení za diskreditaci armády, Trestní řízení začalo v roce 2023, když Orlov zveřejnil překlad francouzského článku ostře kritizujícího ruskou invazi na Ukrajinu. Mj. obvinil Kreml, že vede Rusko k fašismu. V prosinci 2021 nařídily soudy rozpuštění skupiny. Která nadále působí v zahraničí. V říjnu 2022 získal Memorial Nobelovu cenu míru.

NATO: Podle GenSec Stoltenberga Aliance neuvažuje o nasazení svých vojáků na Ukrajině. Uvedl to v reakci na slova francouzského prezidenta Macrona, který naznačil možnost vojenské přítomnosti Západu na Ukrajině. Stejně zamítavě se vyjádřili představitelé řady členských zemí, včetně Německa, Velké Británie, ČR, Polska a další.

USA: Prezident Biden se v Bílém domě sešel s představiteli Kongresu. Jednání dominovala snaha odvrátit zablokování státních financí, včetně pro Pentagon, MZV a MV (od 08/03/2024). Tato hrozba zastínila další pomoc pro Ukrajinu i zabezpečení hranic (s Mexikem). Schůzce předcházelo setkání prezidenta s předsedou Sněmovny reprezentantů (Johnson) mezi čtyřma očima. Od začátku února (po schválení v Senátu) uvíznul právě tam prezidentský návrh zahrnující finanční pomoc pro Ukrajinu ve výši 61 miliard USD do konce roku 2024. Podle Pentagonu použila armáda k výcviku ukrajinských jednotek své vlastní finance, protože Kongres dosud neschválil další pomoc pro Kyjev. Zároveň varoval, že beze změny může US armáděa v Evropě a Africe do léta vyčerpat všechny zdroje, včetně na podporu Ukrajiny a výcvik i operací s partnery NATO.

EU: V návaznosti na únorový summit Evropské rady schválil EP finanční pomoc pro Ukrajinu ve výši 50 miliard EUR jako součást rozpočtu EU do roku 2028. K dispozici tak budou finanční prostředky během období 2024-2027, konkrétně 33 miliardy EUR ve formě půjček a 17 miliard EUR ve formě grantů. Pro hlasovalo 536 europoslanců (proti 40 a 39 se zdrželo).

Francie: Prezident Macron podpořil nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu v zemích mimo EU. Myšlenku zajistit tak až 800.000 granátů ráže 155/125 mm během pár týdnů předložil za ČR prezident Pavel (17/02/2024). Až dosud kladla Paříž spolu s Řeckem a Kyprem v této souvislosti důraz na podporu pro výrobce v rámci EU.

Nizozemsko: PM Rutte oznámil, že Haag poskytne 100 milionů EUR na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Neupřesnil, které země mimo EU byly identifikovány jako potenciální dodavatelé. V rámci EU zatím vyjádřilo podporu tomuto záměru 15 zemí.

Belgie: PM de Croo oznámil, že jeho země se k iniciativě připojí a bude se také podílet na financování nákupu munice pro Kyjev. Vláda dá 200 milionů EUR, aby podpořila ukrajinskou armádu.

Izrael: Velvyslanec při OSN vystoupil v rámci Valného shromáždění s kritikou Ruska. Oznámil dodání systému včasné výstrahy před raketovými útoky Ukrajině a označil Kyjev za spojence. Vládu k tomuto posunu vedla zjevně chystaná návštěva zástupců (teroristického) hnutí Hamás spolu s palestinskou delegací v Moskvě.

Dánsko: PM Frederiksenová prohlásila, že Evropa musí vynaložit víc finančních prostředků na obranu, aby odstrašila Rusko. Kodaň varuje stále ostřeji před nebezpečím přímé konfrontace s Ruskem a jejími dopady na celou Evropu. V této souvislosti označila západní část světa za příliš naivní, protože to neudělala dříve. Této chyby se Evropa musí podle táže Frederiksenové do budoucna vyvarovat a nesnižovat své vojenské rozpočty.

Lotyšsko: MZV oznámilo prodloužení zákazu vstupu do země pro ruské občany do března 2025. A to kvůli pokračující invazi RF na Ukrajinu a souvisejícím hrozbám pro vnitřní bezpečnost. Omezení platí od září 2022 na základě dohody s Litvou, Estonskem a Polskem. V říjnu 2022 ho zavedla také ČR. MZem Krauze navrhnul, aby EU zakázala z Ruska a Běloruska dovoz obilí a dalších potravin. Riga udělala toto rozhodnutí jako 1. členská země Unie, v platnost vstoupí v březnu. Prezident Rinkevics to podpořil s odůvodněním, že obilí označené jako ruské může být ve skutečnosti ukradené z Ruskem okupovaných území. Za rok 2023 import obilí z Ruska do EU přes Lotyšsko překročil 380.000, což představuje ve srovnání s rokem 2022.nárůst cca o 25 %.

Litva: MV Bilotaitová oznámila, že bude prověřeno 18 000 Bělorusů, kteří přišli do země před rokem 2022. Požaduje, aby mj. vyjádřili názor na ruskou invazi na Ukrajinu. Vilnius registruje 224.800 cizinců/2.8 milionu obyvatel, z toho 62.500 Bělorusů. Osobám, které by představovaly hrozbu pro bezpečnost státu, bude povolení k pobytu zrušeno. Až dosud tak neprošlo 1.644 Bělorusů a 397 Rusů.

Saudská Arábie: Korunní princ (bin Salmán) jednal s prezidentem Zelenským o míru na Ukrajině. Rijád udržuje poměrně úzké vztahy s Ruskem a sehrál důležitou úlohu při vyjednávání o výměně vězňů (300) mezi Kyjevem a Moskvou. V srpnu 2023 hostil mezinárodní summit na podporu dosažení míru při konfliktu na Ukrajině.

Švýcarsko připravuje globální mírový summit o Ukrajině. Pozvánku dostane více než 160 zemí, které se mají dohodnout na podmínkách pro obnovení suverenity Kyjeva a celé země.

V.Z.zpět na článek