Neviditelný pes

NATO: 727. den invaze

20.2.2024

17/02/2024

Ukrajina: Za posledních 24 hodin sestřelilo letectvo obránců ruskému nepříteli 3 bojové letouny (2x Su-34 + 1x Su-35) ve V sektoru fronty. Současně realizovalo nálety na 14 lokalit, kde byly soustředěné jeho jednotky, zbraně a vojenská technika. Mj. tak eliminovali 3 protiletadlové raketové systémy v palebném postavení. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům jednotky, vojenskou techniku a zbraně soustředěné ve 1 lokalitě. Dále eliminovalo ruskému protivníkovi 2 velitelská stanoviště a 4 muniční sklady, 4 raketo/minometné systémy v palebném postavení a 1 mobilní centrálu pro elektronický boj. PVO sestřelila jeho 12/14 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 2/13 rakety a 36/36 průzkumných dronů.Operační situace zůstává složitá. Obránci se začali stahovat z prostoru Avdijivka na V úseku fronty (Doběcká oblast). VV Syrskyj uvedl, že tak rozhodl kvůli značnému zhoršení situace v posledních dnech, aby zachoval životy a zdraví vojáků.Okupanti dále útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Boje podél celé fronty mají nadále poziční charakter. Nejtvrdší boje proběhly v sektorech: Avdijivka (43)/Marijinka (23)/Bachmut (14)/Šachtarsk (2) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (13) – Záporožská oblast; Kupjansk (3) - Charkovská oblast; Lyman (17) – Luhanská oblast; Krynky (4) – Chersonská oblast. Samotné obsazení lokality Avdijivka neposkytne okupantům významné operační výhody. Situace se zkomplikovala v areálu koksovny. Jejich jednotky se zmocnily parku v centru postoupily v J směru po k Z okraji obce a také v zahrádkářské kolonii na SV. Vzdálenost mezi křídly jejich uskupení je stále cca 3,5 km. Vojáci 3. samostatné úderné brigády obránců po sérii protiútoků zatlačila jednotky 74. samostatné motostřelecké brigády (41. armády) + 114. samostatné motostřelecké brigády (1. armádního sboru) nepřítele a obrannou linii stabilizovali.

Rusko: Agresor za uplynulý den provedl 104 nálety. Kromě toho odpálil 13 raket a vypustil 14 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 36 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili okupanti palbou dělostřelectva (169x). Cílem těchto útoků se stala minimálně 103 města a obce + 46 objektů energetické infrastruktury v 11 oblastech. Během dne proběhlo 90 přímých bojových střetů podél celé fronty. Ztráty k tomuto datu na straně okupantů se podle hlášení GŠ ukrajinských sil zvýšily o 3 bojové bombardéry - Su-34 (2) + Su 35 (1) + 1.050 osob. Cd začátku invaze - celkem: 401.350 osob + 330 letounů. MO Šojgu informoval Kreml o plné kontrole nad lokalitou Avdijivka. Satelitní záběry to nepotvrzují, Ukazují jen postup ruských síly podél železniční trati (S obce) + V části koksovny + poblíž lomu (SV). Další potvrzují postup do centra obce z J a obsazení budovy místní správy a kulturního střediska. Od října 2023, kdy okupační jednotky zintenzivnily útoky v lokalitě Avdijivka, se posunuly o méně než 10 km. Od hranic Doněcké oblastí je však obec vzdálena cca 60 km. Schopnost provádět nezbytné manévry u Avdijivky ani v žádném jiném sektoru fronty síly ruské armády neprokázaly. To potvrzuje např. jejich ofenzivní snaha o dobytí města Kupjansk, s cílem zatlačit protivníka na levý břeh řeky Oskil. Okupační úřady zahájily ve městě Berďansk (Záporožská oblast) předvolební kampaň. Plánují do 7. března navštívit každou domácnost /ode dveří ke dveřím). aby informovaly obyvatele o nadcházejících prezidentských volbách v RF.

Francie: Prezidenti Macron a Zelenskyj v pátek podepsali smlouvu o bezpečnosti. Zahrnuje vzájemnou podporu minimálně na 10 let, včetně vstupu Kyjeva do NATO. Paříž se zavázala v rámci pomoci proti ruské agresi poskytnout další vojenskou pomoc ve výši 3 miliardy EUR.

Německo: Bilaterální smlouvu o bezpečnostní spolupráci podepsal prezident Zelenskyj i s kancléřem Scholzem. Berlín poskytne Kyjevu na jejím základě další vojenskou pomoc v hodnotě 1,13 miliardy EUR, zejména prostředky PVO a dělostřelecké systémy. MO Pistorius v této souvislosti uvedl, že podpora vlády pro Ukrajinu je pevná a trvalá. Bez ohledu na to, jak dlouho bude Kreml pokračovat ve své nesmyslné válce proti této mírumilovné zemi.

Dánsko: PM Frederiksenová oznámila, že armáda země daruje ozbrojeným silám Ukrajiny veškeré svoje dělostřelectvo. Současně vyzvala mezinárodní společenství ke zvýšení pomoci pro Kyjev. V této souvislosti uvedla, že v Evropě je stále na skladě munice i prostředky PVO. A konstatovala, že to není otázka výroby a že momentálně potřebuje tyto zbraně Ukrajina.

USA: Prezident Biden vyjádřil přesvědčení, že Kongres schválí vojenskou pomoc, kterou navrhnul loni v říjnu pro Ukrajinu do konce letošního roku. Řekl to v telefonickém rozhovoru s prezidentem Zelenským. Rozhodnout musí Sněmovna reprezentantů, kterou ovládají republikáni. Washington poskytl Ukrajině i tak další pomoc. Nový balíček, o kterém aktuálně informovalo MV, má přispět k vyšetřování válečných zločinů během ruské invaze. Zahrnuje 66 vozidel, 250 dronů, devět 3D laserových pozemních skenovacích zařízení a laboratoř DNA. Toto vybavení pomůže rychle a kvalitně zdokumentovat důkazy. Od začátku války poskytly USA Kyjevu prostředky a zařízení v hodnotě nejméně 287 milionů USD, kvůli vyšetřování a dokumentací ruských válečných zločinů. • V rámci sankcí zkonfiskovalo MSp finanční prostředky určené k nákupu vysoce přesných US obráběcích strojů pro použití ve vojenském průmyslu. Po rozbití nákupní sítě ruských subjektů Washington oznámil, že zabavené peníze (500.000 USD) nasměruje přes Estonsko na Ukrajinu. Přímý převod legislativa neumožňuje. Je to druhý případ, kdy USA poslaly zkonfiskované ruské peníze ve prospěch Kyjeva, Poprvé však tyto prostředky převedly zahraničnímu spojenci s úmyslem poskytnout pomoc Kyjevu. Tallin peníze použije při obnově ukrajinských elektrických distribučních a přenosových soustav, které se staly terčem ruských útoků.

Nizozemsko: Podle PM Rutte je zbytečné přeceňovat ekonomický potenciál Moskvy. Uvedl. že ruská ekonomika neznamená nic ve srovnání s Německem ani ve srovnání s Francií. Její síla je menší než ekonomika Nizozemska a Belgie dohromady, nemluvě o srovnání se sílou ekonomiky EU. Proto musí evropské země více investovat do obrany a podpory Ukrajiny. • Haag aktivně spolupracuje s Kyjevem na bilaterální dohodě o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Uzavřena by měla být podle PM brzy. Současně potvrdil, že armáda poskytne Kyjevu nejméně 24 letounů F-16,

Litva: MO Anušauskas uvedl, že první F-16 se mohou na Ukrajině objevit nejpozději do června 2024.

Norsko: PM Store uvedl, že i jeho vláda očekává podpis bilaterální dohody s Ukrajinou o bezpečnostních zárukách v nadcházejících týdnech. Také Oslo se tak připojí k závazku zemí G7 a jejích partnerů poskytnout Kyjevu bezpečnostní záruky prostřednictvím dvoustranných smluv. Zahrnují výslovné a dlouhodobé závazky ohledně finanční pomoci a poválečné obnovy, a to s cílem posílit schopnost Ukrajiny odolat agresi Ruska.

Itálie: Vláda (MZV Tajani) podepsala dohodu o podpoře ukrajinskému energetickému sektoru. Prostřednictvím Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Řím poskytne Kyjevu půjčku ve výši 100 milionů EUR pro Ukrhydroenergo. Jde o součást balíčku v hodnotě 200 milionů EUR, 2. polovinu úvěru poskytne přímo EBRD.

ČR: Prezident Pavel uvedl, že Praha identifikovala v zahraničí dělostřeleckou munici ráže 155 mm/122 mm (800,000 ks).Tyto granáty by se mohly dostat na Ukrajinu během několika týdnů, pokud by se podařilo zajistit finance. Dělostřelecká municce patří k nejdůležitějším vojenským dodávkám pro Kyjev, protože ji denně používají ukrajinské jednotky ve velkém množství na bojištích podél celé fronty.

15/02/2024

Ukrajina: Obránci čelili masivnímu raketovému útoku ruského agresora na cíle po celém území. PVO sestřelila 13/34 raket protivníka (včetně 8/12 řízených střel s plochou dráhou letu Ch-101/555/55; 1/6 balistických raket Iskander-M/Ch23; 2/2 rakety Kalibr; a 2/4 řízených střel Ch-59). Současně zlikvidovala nepříteli 29/30 bezpilotních letounů typu Shahed-131/131) + 4/4 průzkumné drony. Letectvo realizovalo za posledních 24 hodin nálety na 12 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 3 lokalitách + 1 velitelské stanoviště, 1 muniční sklad, 8 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení a 4 mobilní stanice pro elektronický boj. • Operační situace zůstává nadále velmi složitá. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Avdijivka (40)/Marijinka (34)/Bachmut (10)/ Šachtarsk (3) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (3) – Záporožská oblast; Kupjansk (3) - Charkovská oblast; Lyman (6) – Luhanská oblast; Krynky (7) – Chersonská oblast. V zóně Avdijivka označilo velení aktuální situaci za kritickou. GŠ tam vyslal 3. údernou brigádu, která patří k nejlépe vybaveným z ukrajinských sil (v roce 2023 hrála klíčovou roli při obraně Bachmutu). Aktuálně čelí převaze ruského nepřítele v prostoru, kde operuje 7 jeho brigád. Linie dotyku se tam dynamicky mění. Síly okupantů (90. tanková divize) fakticky kontrolují cca 15 % obce. Zvyšují intenzitu bojového úsilí a dosáhly hlavní logistické trasy obránců. Před invazí v únoru 2022 v lokalitě žilo 21.000 obyvatel. Dnes už jen několik set. Okupanti chtějí obec Avdijivka dobýt před ruskými prezidentskými volbami v březnu, tj. především z politických důvodů. Jinak nemá větší strategický význam. Stejně jako Marijinka spadá do prostoru Bachmut. Pro srovnání: tam před válkou žilo cca 70.000 lidí. Podle průzkumu veřejného mínění klesla důvěra veřejnosti v prezidenta Zelenského o 5 %, A to po odvolání VV Zalužného, jak aktuálně zjistil Kyjevský mezinárodní sociologický institut (KIIS).

Rusko: Agresor odpálil během dne celkem 34 rakety, většinou z území RF. Mj.12x Ch-101/X-555/X-55 ze strategických letounů Tu-95MS (startovaly ze základny v Engels); 6x Iskander-M/KN-23 (z Voroněžě): 2x Kalibr (z Novorossijsku); 4x Ch-59 (z Kurska); 2x protiletadlové rakety S-300 (z Belgorodu). Ostatní (8) z okupovaných území v Záporožské oblasti a z Krymu, Na cíle po celém území Ukrajiny provedli okupanti během dne celkem také 85 náletů. Vypustili také 30 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 4 průzkumné drony. Bombardování doprovodili palbou svého dělostřelectva (114x). Cílem se tak stalo celkem minimálně 140 měst a obcí + 138 objektů energetické infrastruktury ve 14 oblastech. Během dne proběhlo 95 přímých bojových střetů podél celé fronty. • Okupanti nadále udržují zvýšenou intenzitu bojových operací kromě prostoru Avdijivka také ve směru Cherson – JV sektor fronty. Na levém břehu Dněpru pokračují v pokusech zlikvidovat baštu ukrajinských sil v obci Krynky. Do bojů tam byla nasazená 810. samostatná brigáda námořní pěchoty Černomořské flotily RF. Zatím bez výsledků, ale ruské síly se připravují na obnovení aktivních operací v ostrovní části delty řeky s nástupem jarního období za pomoci víceúčelových nafukovacích motorových člunů typu BL-680/820. V zóně Hola Prystan rozmístily 20 těchto říčních kutrů (kapacita 8-14 osob, rychlost do 25 uzlů). • Současně ruská armáda dokončuje přeskupování svých sil a prostředků ve směrech Kupjansk a Lyman. Tam probíhají boje o Synkivku a Kyslivku. Severně od Tabaivky byli okupanti zatlačeni zpět na počáteční linie. Obnovili útoky v oblasti Tabaivka, kde nasadili 2. motostřeleckou divizi 1. tankové armády. • Na území RF udeřily přes hranice ukrajinské vzdušné síly. Jejich bezpilotní letouny se zaměřily na sklad pohonných hmot v Kursku. Způsobily exploze a požár. Zcela zničené byly 3/10 zásobníky benzínu o objemu 2.100 m3. • Podle informací MO se Belgorod (Brjanský region) stal cílem pro 14 ukrajinských raket odpálených z vícenásobného raketometu RM-70. Ve městě, které je v pohraničí RF-UKR, poškodily průmyslový areál, 4 obchody, 34 auta a 10 bytových domů (128 bytů). Právě z tohoto prostoru útočí ruská armáda na cíle ve 3 ukrajinských oblastech (Sumská, Charkovská a Luhanská).

NATO: Po zasedání Rady NATO-Ukrajina v rámci dvoudenní schůzky MO Aliance oznámil GenSec Stoltenberg, že Spojenci letos dodají Ukrajině milion dronů. V této souvislosti zdůraznil, že podpora zemí NATO tvoří 99 % veškeré vojenské pomoci Kyjevu. MO členských států se shodli na vzniku společného výcvikového centra pro ukrajinskou armádu v polské Bydhošti. • Velení Aliance neočekává, že letos dojde k velkým posunům ve válce. Zatím se Ukrajina i Rusko snaží shromáždit údernou sílu schopnou udělat zásadní průlom. I tak narůstají obavy z budoucího vývoje ze 2 hlavních důvodů: Rusko zvyšuje tlak v několika sektorech fronty a pomoc Ukrajině ze strany USA zůstává pozastavena kvůli rozporuplnému postoji Republikánské strany v Kongresu.

Polsko: MZV Sikorski vyzval po schůzce s UK MZV Cameronem americký Kongres, aby schválil balík pomoci pro Ukrajinu. Návrh zákona už přijal Senát, narazit ale může ve Sněmovně reprezentantů ovládané republikány. Varšava a Londýn patří k nejvýznamnějším podpůrcům Kyjeva v Evropě.

WB: Světová banka zveřejnila 3. hodnocení škod a potřeb na poválečnou obnovu Ukrajiny. Podle odhadu vzrostly náklady na 486 miliard USD/10 let. To je číslo (podle údajů od 24/02/2022 do 31/12/2023), které překračuje 2,8x HDP Kyjeva za loňský rok. • Aktuálně chce Světová banka mobilizovat 500 milionů USD na podporu Ukrajiny. Vzhledem k pokračující ruské invazi hraje taková pomoc hlavní roli pro ekonomiku země.

EU: Evropská komise a Mezinárodní finanční korporace (soukromá investiční složka WB) podepsaly dohodu o záruce v hodnotě až 90 milionů EUR na podporu investic soukromého sektoru pro obnovu Ukrajiny. Cílem je mobilizovat více než 500 milionů EUR. Brusel předpokládá, že tato záruka (EFSD+) pomůže Kyjevu znovu vybudovat infrastrukturu země, podpoří podnikatelský sektor a posílí odolnost její ekonomiky. • Maďarsko zablokovalo schválení nejnovějšího balíčku sankcí (13.) Unie proti Rusku. Jako důvod Budapešť uvedla přítomnost čínských společností na sankčním seznamu. Cílem EK je zavést nová opatření u příležitosti druhého výročí ruské invaze, tj. 24. února.

Německo: Berlín přislíbil Kyjevu dodat v dohledné době vojenskou pomoc v hodnotě 100 milionů EUR. Zahrnovat bude vozidla chráněná proti minám, výbušniny pro drony, 77 nákladních vozidel MULTI 1A1, zdravotnické potřeby a náhradní díly pro různé zbraňové systémy.

13/02/2024

Ukrajina: Obránci potopili ruskému nepříteli další výsadkovou loď v Černém moři u Jalty na jižním pobřeží okupovaného Krymu. Proti plavidlu třídy Ropucha nasadili 7 námořních dronů Magura V5. Za posledních 24 hodin realizovalo letectvo nálety v 11 lokalitách, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Současně eliminovalo protivníkovi 1 velitelské stanoviště a 3 protiletadlové raketové systémy v palebném postavení. Dělostřelectvo zničilo okupantům 3 velitelská stanoviště, 2 muniční sklady a 1 mobilní řídící systém pro elektronický boj. Zároveň zlikvidovalo jejich jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 4 lokalitách a 7 raket/mino-metných systémů v palebném postavení. PVO sestřelila 16/23 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 38/38 průzkumných dromů. Podle VV (gen. Syrskyj) přešly ukrajinské síly od operací v rámci proti-ofenzivy k posilování obrany. A to za účelem vyčerpat nepřítele a způsobit mu maximální ztráty s využitím: opevnění (připravené obranné linie), technologických výhod (bezpilotní letouny) a prostředky pro elektronický boj. Situaci podél celé frontové linie označil za obtížnou a poměrně napjatou. Agresor útočil na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech nejtěžších bojů:Avdijivka (29)/Marijinka (35)/Bachmut (10) - Doněcká oblast; Robotyne-Melitopol (3) – Záporožská oblast; Kupjansk (2) - Charkovská oblast; Lyman (3) - Luhanská oblast; Krynky (5) - Chersonská oblast. Armáda posiluje jednotky bojující v prostoru Avdijivka. Po bezmála dvou letech byly stažené kvůli rotaci jednotky 110. samostatné mechanizované brigády, které tuto zónu brání od března 2022.Nahradila je 3. úderná brigáda. Okupanti usilují o obklíčení a dobytí obce od října 2023. Aktuálně v sektoru rozmístili další síly, což na obránce ještě zvýšilo tlak. Lze očekávat, že nepřítel v tom bude během příštích dnů pokračovat i s podporou svého letectva. Kromě Doněcké oblasti dochází ke zvlášť intenzivním bojům také na SV frontě v Charkovské oblasti. Cílem ruského nepřítele je dobýt Kupjansk - klíčový logistický uzel.

Rusko: Agresor provedl celkem 159 náletů a odpálil 3 rakety. Bombardování doprovodili okupanti silnou dělostřeleckou palbou (162x). Cílem se stala minimálně 104 města a obce + 117 objektů energetické infrastruktury v 9 oblastech. Během dne došlo podél celé fronty k 84 přímým bojovým střetům. Černomořská flotila ztratila další plavidlo – výsadkovou loď Cezar Kunikov (třída Ropucha – projekt 775). V bojovém nasazení jich tak zůstává pouze 5/13 (4 zcela zničené, 4 v opravě). Flotila 50 tankerů přepravujících ruskou ropu se zastavuje. A to v důsledku zvýšených amerických sankcí na trhu s ruskou ropou. Cca polovina z nich nenaložila žádný náklad od doby, kdy se jejich vlastníci objevili na seznamu sankcí US MF. Naposledy byl postih uvalený na dopravce Sovcomflot NS Leader. Jeho loď se musela otočit u pobřeží Portugalska na cestě do ruského přístavu v Baltském moři. Dalších 14 tankerů transportujících ruskou ropu Sokol do Indie bylo nuceno zakotvit ve vodách východně od Singapuru. Mnohé se otočily, než dorazily do svých cílových destinací. G7 zavedla strop na ruskou ropu ve výši 60 USD/ barel, aby omezila příjmy Moskvy z ropy přepravované po moři proudící na globální trhy.Moskva oznámila pozastavení účasti RF v Parlamentním shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (PS OBSE). Vytvořeno bylo v roce 1991, aby usnadnilo plnění cílů OBSE, včetně prevence a řešení konfliktů i konsolidace demokratických institucí v členských zemích. Aktuálně jich má 57. Od roku 1993 monitoruje volby ve více než 30 zemích Evropy, Afriky, Severní Ameriky a Asie. V létě 2023 označilo PS OBSE Rusko za stát podporující terorismus. Kreml provádí informační operace proti Moldavsku velmi podobné těm, které používal před invazí na Ukrajinu v letech 2014 a 2022, pravděpodobně s cílem vytvořit podmínky k ospravedlnění případné ruské eskalace proti Moldavsku do budoucna. Ruský MZV Lavrov hovořil ve Státní dumě (parlament) o konfliktu v Podněstří a nepravdivě tvrdil, že USA a EU zastavily jednání v rámci procesu 5+2 (za účasti: Ruska, Ukrajiny, Podněstří, Moldavska a OBSE + EU a USA jako pozorovatelů). Kišiněv však 28. ledna odmítnul pokračovat, dokud se nezlepší rusko-ukrajinské vztahy a bude pokračovat ruská invaze na Ukrajině. Moskva tvrdí, že v Podněstří je cca 200l000 ruských občanů a že je znepokojená kvůli jejich osudu. Proto nedovolí, aby se stali oběťmi dalšího západního dobrodružství.

NATO: GenSec Stoltenteberg se kriticky vyjádřil na adresu bývalého US prezidenta Trumpa. Jeho poznámky ohledně Aliance a kolektivní obrany označil za ohrožení bezpečnosti Spojenců. Každý náznak, že se nebudou navzájem bránit, podkopává podle jeho slov veškeré úsilí v tomto směru, včetně bezpečnosti USA, a vystavuje americké i evropské vojáky zvýšenému riziku. Protože budou povzbuzovat ruskou agresi. Ostrou kritiku si Trump vysloužil od představitelů členských zemí: Útok na jednoho je útokem na všechny. To je klíčový pilíř Aliance. Podkopávání důvěryhodnosti vede k oslabení NATO (Polsko, MO Kosiniak-Kamysz). Jeden za všechny a všichni za jednoho. Toto krédo Aliance udržuje v bezpečí více než 950 milionů lidí – od Anchorage po Erzurum (Německo, MZV). Transatlantická vazba podporuje bezpečnost a prosperitu Američanů, Kanaďanů i Evropanů již 75 let (Rady EU, Michel).

USA: Trumpa kritizoval také prezident Biden. Jeho výroky označil za otřesné a nebezpečné, Zpochybňování principu kolektivní obrany ze strany exprezidenta označil za pozvánku pro Rusko k napadení US spojenců. Nejhorší na tom je, že, že to myslí vážně, dodal Biden na adresu Trumpa. Haleyová (Trumpova proti-kandidátka v primárkách) varovala ex-prezidenta, aby se nestavěl na stranu zločince, s odkazem na šéfa Kremlu. Bývalá velvyslankyně při OSN zdůraznila, že pokud by byla zvolená, bude absolutně podporovat NATO. Senát schválil návrh zákona o pomoci ve výši 95,34 miliardy USD pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan. Prezident Biden ho předložil loni v říjnu. Ukrajina by získala cca 61 miliard USD, ale musí to následně odhlasovat i 2. komora Kngresu - Sněmovna reprezentantů.

Nizozemsko: MO Ollongrenová oznámila, že vláda rozhodla o připojení se k vojenské koalici, která dodá Ukrajině pokročilou technologii dronů a posílí její ofenzivní schopnosti ve válce proti Rusku. Tento příslib je vedle stíhaček F-16, dělostřelecké, munice a systémů PVO navíc. Pro Haag to znamená náklady nad rámec 2 miliard EUR, které vláda vyčlenila na pomoc Kyjevu pro rok 2024.

Německo: MO Pistorius informoval, že Berlín letos dodá Ukrajině 3-4x víc dělostřelecké munice než v minulém roce. Vláda podle jeho slov vydá do konce roku 2024 nejméně 3.5 miliardy EUR za tyto náboje. Poprvé od konce studené války tak vojenské výdaje dosáhnou 2 % německého rozpočtu, tj. výše stanovené pro členské země NATO.

Estonsko: Po Dánsku, Finsku, Německu a UK se zpravodajská služba Talinu (VLA) připojila k varování před další militarizací Ruska a dlouhodobou konfrontací se Západem. Aktuálně upozornila, že Moskva si klade za cíl zvýšit počet vojáků do roku 2026 na 1,5 milionu osob (tj. navýšení o 385.000 mužů z momentálních 1,15 milionu). Ruský rozpočet na rok 2024 zahrnuje výdaje pro MO ve výši minimálně 10 bilionů RUB (109,3 miliardy USD), tj. cca 6 % ruského HDP. Zpráva estonské zahraniční rozvědky uvádí, že Rusko se současně připravuje na vleklý konflikt s Ukrajinou, který si vyžádá další armádní sbory. Zároveň plánuje reorganizaci svých jednotek na hranicích se zeměmi NATO.

V.Z.zpět na článek