Neviditelný pes

NATO: 720. den invaze

13.2.2024

11/02/2024

Ukrajina: Za posledních 24 hodin dělostřelectvo obránců zlikvidovalo ruskému protivníkovi jednotky, vojenskou techniku a zbraně soustředěné ve 2 lokalitách. Současně zničilo okupantům 2 velitelská stanoviště, 2 muniční sklady a 1 raketo/mino-metný systém v palebném postavení. PVO sestřelila protivníkovi 40/45 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131, 1/4 raket (Ch-59) a 22/22 průzkumné drony. (Operace letectva ukrajinské síly nehlásily.) Operační situace zůstává složitá. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Boje podél celé fronty mají nadále poziční charakter. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech: Avdijivka (33)/Marijinka (32)/Bachmut (14)/Šachtarsk (2) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (2) – Záporožská oblast; Kupjansk (2) - Charkovská oblast; Lyman (6) – Luhanská oblast; Krynky (2) – Chersonská oblast. Na směru Tokmak pokračovaly poziční boje v prostoru Robotyne-Verbove. Obránci hlásí úspěšný postup u obcí Kamianská a Kopani. Na směru Avdijivka okupanti zvyšují intenzitu útoků s cílem obec dobýt. Aktuálně postoupili do zahradnické kolonie Ivuška - JV od koksovny. Poziční boje přetrvávají v prostoru restaurace Carskaja Ochota a poblíž pískového lomu. • Okupační úřady v Záporožské oblasti pokračují ve zřizování vojenských táborů pro ukrajinské teenagery. Moskva plánuje otevřít centrum Bojovník pro vojenský výcvik a vlasteneckou výchovu, kde se budou učit zacházet se střelnými zbraněmi. Pod dohledem instruktorů z Ruska mají absolvovat také inženýrský výcvik zaměřený na sestavování a používání dronů. Pokud rodiče nevyhoví požadavkům, úřady jim vyhrožují, že děti odeberou a odešlou do Ruska. Od začátku invaze tak bylo uneseno minimálně 19.500 nezletilých. Až dosud se podařilo jenom 387 z nich zase repatriovat. • Prezident Zelenskyj oznámil jmenování dalších 4 velitelů - pro síly: pozemní (genpor. Pavljuk); územní obrany (genmjr. Plahut); spojené (genpor. Sodol); výsadkové (brig.gen. Skibjuk).

Rusko: Agresor za uplynulý den provedl 110 náletů. Kromě toho odpálil 4 rakety a vypustil 45 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 z okupovaného Krymu (z vojenské základny Balaklava u Sevastopolu a z mysu Chauda) + 22 průzkumné drony. Bombardování doprovodili okupanti palbou dělostřelectva (95x). Cílem těchto útoků se stalo minimálně 138 měst a obcí + 142 objekty energetické infrastruktury ve 12 oblastech. Během dne proběhlo 100 přímých bojových střetů podél celé fronty. Okupanti ještě vystupňovali útočné úsilí v prostoru Avdijivka. Současně se snaží přetížit ukrajinský systém PVO. Soustavně vedou raketové útoky a využívají početné bezpilotní letouny. A to s cílem odklonit prostředky z frontové linie ke krytí týlu. Ruské letectvo zvýšilo počet operací/den na podporu útočných akcí na východní frontě (u Avdijivky). Naproti tomu snížilo intenzitu dělostřelectvo v prostoru Kupjansk. V jednotkách pozemních sil ruské armády bojuje na Ukrajině přibližně 15.000 vojáků z Nepálu. Moskva těmto žoldnéřům slibuje plat minimálně 2.000 USD/měsíc. Podle MZV jsou v současnosti na Ukrajině mezi válečnými zajatci 4 Nepálci. Nejméně 13 dalších bylo zabito.

NATO: Podle hodnocení GenSec Stoltenberga připravuje Kreml ruskou ekonomiku na dlouhotrvající válku. Aliance podle jeho slov musí počítat s tím, že konfrontace s Moskvou potrvá nejméně 2 desítky let. Zdůraznil, že Spojenci o válku s Ruskem nestojí. Apeloval však na členské země rychle začít posilovat obranné kapacity. Neexistuje totiž záruka, že se ruská agrese nerozšíří i dál na západ. Teď je podle GenSec nejlepší obranou podporovat Ukrajinu a investovat do vojenských schopností Aliance.

USA: Senát při mimořádném nedělním zasedání postoupil o další krok blíž ke schválení balíku finanční pomoci pro Ukrajinu a ostatní spojence. V horní komoře Kongresu už dostatečný počet senátorů (67) pro konečné hlasování ve prospěch návrhu prezidenta Bidena. MO Austin byl převezen do nemocnice kvůli naléhavým urologickým problémům. Jeho zdravotní stav je pod drobnohledem po hospitalizaci počátkem ledna na 14 dnů, resp. po operaci kvůli rakovině prostaty v prosinci.

UK: S odkazem na zpravodajské informace zveřejnilo MO zprávu, že válka Kremlu na Ukrajině vede k nedostatku lékařů v Rusku. Kvůli bojové lékařské péči bylo aktuálně zmobilizováno cca 3.000 lidí nad rámec 2% zdravotního personálu v září 2022. Nedostatek lékařů je hlášený ve 22 ruských regionech. V dalších 7 je hodnocený jako vážný. Loni v listopadu ruské MZdrav oznámilo, že v sektoru chybí 26.500 lékařů (+58.200 zdravotních sester). Podle odhadu z ledna 2024 klesnul za posledních 15 měsíců jejich počet o 7.500 osob.

Japonsko: Vláda je připravená předat Ukrajině 106 milionů USD na obnovu infrastruktury a odminování. Konečné rozhodnutí padne během japonsko-ukrajinské konference v Tokiu 19. února. Jejím cílem bude usnadnit spolupráci veřejného a soukromého sektoru v oblasti energetiky, zemědělství a infrastruktury v rámci podpory pro Kyjev kvůli invazi Ruska.

09/02/2024

Ukrajina: Za posledních 24 hodin realizovalo letectvo obránců nálety na 5 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům jednotky, vojenskou techniku a zbraně soustředěné ve 3 lokalitách. Současně eliminovalo ruskému protivníkovi 2 velitelská stanoviště a 2 muniční sklady. PVO sestřelila jeho 23/31 bezpilotní letouny typu Shahed-136/131 a 18/18 průzkumných dronů.Operační situace zůstává složitá. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Boje podél celé fronty mají nadále poziční charakter. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech: Avdijivka (33)/Marijinka (19)/Bachmut (22)/Šachtarsk (2) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (3) – Záporožská oblast; Kupjansk (11) - Charkovská oblast; Lyman (16) – Luhanská oblast; Krynky (4) – Chersonská oblast. Okupanti pokračují v úsilí dobýt Avdijivku. Pokouší se prorazit do obce z jihu a odříznout silnici na směru Lastočkyne, což je hlavní trasa ukrajinských obranných sil pro jejich logistiku v této oblasti. Kvůli nedostatku zdrojů je ruské vojenské velení nucené snížit bojovou intenzitu na všech ostatních úsecích fronty. Po změně na pozici vrchního velitele (VV: Zalužnyj-Syrskyj) jmenoval prezident Zelenskyj také nového náčelníka generálního štábu (NGŠ: Šaptala-Bargylevyč). Gen-plk. Syrskyj aktuálně identifikoval priority: (1) stanovit jasné a podrobné plány pro velení; (2) usnadnit rychlou distribuci a dodávky potřebného materiálu bojovým jednotkám po celém bojišti; (3) obnova ozbrojených sil a výcvik jednotek; (4) zavádění nových technologií a implementace zkušeností získaných z úspěšných bojů, konkrétně s drony a systémy pro elektronický boj. Strategie navazuje plně na gen. Zalužného, včetně využití technologických inovací a adaptace s cílem vyrovnat početní převahu ruských sil. O těchto cílech jednal aktuálně VV Syrskyj během schůzky s MO Umerovem. Diskusi zaměřili na zlepšení logistiky a kvality výcviku ukrajinských sil v roce 2024. Novým ministrem pro záležitosti veteránů jmenovala vláda po rezignaci Laputinové jejího dosavadního náměstka Porchuna.

Rusko: Agresor za uplynulý den provedl 73 nálety. Kromě toho vypustil 31 bezpilotní letoun typu Shahed-136/131 a 18 průzkumných dronů. Bombardování doprovodili okupanti palbou dělostřelectva (76x). Cílem těchto útoků se stala minimálně 143 města a obce + 76 objektů energetické infrastruktury v 9 oblastech. Během dne proběhlo 111 přímých bojových střetů podél celé fronty. Aktuálně se množí hlášení ohledně operací ukrajinských vzdušných sil na území RF. Bezpilotní letouny provedly údery proti ropným rafineriím (2) v Krasnodarském kraji - Ilskij a Afipskij. Další drony způsobily škody v Kursku (2), Brjansku (5) a Orelsku (4). Směrovaly také do prostoru Azovského a Černého moře (6). Cílem těchto operací bylo zkomplikovat zásobování ruských jednotek na Ukrajině s pohonnými hmotami. Podle gubernátora Orelského regionu drony mířily na energetickou a teplárenskou infrastrukturu. Okupanti zvyšují používání zakázaných chemických zbraní. Zjevně tak porušují Úmluvu CWC, jejímž signatářem je i Moskva. Od začátku invaze bylo zaznamenáno 815 ruských útoků za pomoci munice s toxickými látkami, z toho 229 se odehrálo v lednu 2024. Stále častěji je nasazují v operačním prostoru Avdijivka, při útocích ze směru Tavrijsk (západ Záporožské oblast). Ruské jednotky používají nejvíc granáty K-51, ruční granáty RGR-60 a RPG ze sovětské éry. Naplněné jsou plynem CS (chlorbenzylidenmalononitril) nebo PS (chloropikrinem), tj. chemickými sloučeninami, které mají extrémně dráždivé a škodlivé účinky (zejména při vdechování).Moskva přitvrdila: (1) MZV pokračuje ve vyhrožování Finsku. Obvinilo Helsinky z nepřátelské a protiruské politiky. Aktuálně tvrdí, že finskou zahraniční politiku diktují USA, a to od vstupu země do NATO v roce 2023. (2) Další kritiku si vysloužilo také Moldavsko. Důvodem jsou snahy země distancovat se od Ruska. Moskva obvinila Kišiněv, že postupuje v rozporu s národními zájmy a vede agresivní politiku s cílem získat zpět Podněstří. Moldavské úsilí o integraci do ekonomických i bezpečnostních struktur EU a NATO podle Rusů zákonitě vyvolá radikální odpor. Podobné výhrůžky mají ospravedlnit případnou agresi do budoucna. (3) V reakci na interview šéfa Kremlu pro (US) Fox News Moskva uvedla, že to bylo nejdůkladnější a nejpodrobnější vysvětlení, proč Ukrajina neexistuje, nikdy neexistovala a existovat nebude. Podle aktuálních zpravodajských informací nebyli v transportním letounu Il-76, který se zřítil u Belgorodu (RF) v pohraničí s Ukrajinou, žádní ukrajinští váleční zajatci (65). Kategoricky to vyloučily genetické testy obětí (6). Nic takového nepotvrdila ani analýza trosek letounu.

USA: Senát odhlasoval, že balíček pomoci ve výši 95 miliard USD pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan bude horní komora Kongresu schválovat i přes námitky republikánů. Pro bylo 14 z nich, hlasy byly rozdělené v poměru 64:19. Zbytek zasedání ohledně procedurálních otázek senátoři věnovali jednání o pozměňovacích návrzích. MF oznámilo už podruhé v letošním roce sankce za porušení cenového stropu 60 USD/barel za ruskou ropu (stanovila G7 v XII/2022). Tentokrát proti 3 společnostem se sídlem ve Spojených arabských emirátech (SAE) + 1 jedné v Libérii. V lednu padlo stejné rozhodnutí proti firmě také registrované v SAE. Poprvé Washington tyto sankce uplatnil v říjnu 2023. Aktuálně oznámil také zákaz dovozu ruských diamantů.Pentagon nevyloučil, že US rakety pro systémy PVO i nadále proudí na Ukrajinu v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc (USAI). V prosinci 2023 Kongres schválil 300 milionů USD na dlouhodobé vojenské kontrakty, které realizuje USAI - včetně pro Ukrajinu.

Německo: Kancléř Scholz se sešel s US prezidentem Bidenem. Ve Washingtonu jednal také se členy Kongresu. Ústřední součástí rozhovorů byla pomoc pro Kyjev. Obě strany se shodly, že Ukrajina potřebuje veškerou podporu, aby se mohla bránit ruské agresi.

Itálie: Dolní komora parlamentu vyjádřila souhlas s prodloužením vojenské pomoci Ukrajině o rok. Pro hlasovalo 218/400 poslanců. Návrh předložila vláda PM Meloniové loni v prosinci. Senát prodloužení již schválil. Řím se zavázal v říjnu 2023 poskytnout Kyjevu finanční pomoc v celkové výši 1,3 miliardy EUR, z toho cca 700 milionů EUR pro vojenské účely. Výrobce zbraní Beretta pokračuje ve vývozu ručních palných zbraní do Ruska. prostřednictvím společnosti Eagle LLC. Prodej zakázala EU už v roce 2014, přesto vývoz sniper-pušek, pistolí a munice přes Celní unii Euroasijské hospodářské unie nepřestal. Ve většině případů export zajistila firma Orlem a/nebo společnosti, které jsou spojenem se jménem dovozce Chubutijova. Od začátku invaze v únoru 2022 se dostalo do Ruska cca 835.000 nábojů a 5.900 ručních palných zbraní vyrobených italským holdingem.

Finsko: MO Hakkanen oznámil, že prezident schválil vládní návrh ohledně dalšího balíčku (22.) vojenské pomoci pro Ukrajinu, tentokrát v hodnotě cca 190 milionů EUR. Celkově už Helsinky poskytly Kyjevu podporu ve výši 1,8 miliardy EUR. V současnosti připravují dlouhodobý výhled podpory pro ukrajinské ozbrojené sily.

Norsko: Vláda oznámila, že požádala parlament o schválení dodávky dalších 10 odpalovacích zařízení PVO systému NASAMS + 4 řídících centrál pro Ukrajinu. V prosinci 2023 Oslo přislíbilo vybavení PVO v hodnotě 30,5 milionu USD. Současně zadalo objednávku celkově za 1,13 miliardy NOK na modernizaci kapacit ukrajinské PVO.

EU: Po návratu z Kyjeva prohlásil šéf evropské diplomacie: Musíme před červnovými volbami do EP Evropanům vysvětlit, co to znamená mít ruskou armádu za dveřmi. Borrell jednal na Ukrajině osobně už počtvrté a ve středu prožil jeden z nejsilnějších útoků vzdušných sil agresora.

Arménie: V rámci humanitární pomoci předal Jerevan Ukrajině 10 tun zdravotnického materiálu a vybavení pro vojenskou nemocnici. Od září 2023 je to podle MZV už podruhé, co Kyjevu podává pomocnou ruku během bezmála dvouleté války s Ruskem. Na Ukrajině žije nejméně 100.000 Arménů (podle některých odhadů až 400.000) a cca 12.000 z nich bojuje v řadách ukrajinské armády.

Polsko: Protesty zemědělců opět brzdí dopravu na hranicích s Ukrajinou. Demonstranti blokují 3 přechody: Hrebenne-Rava-Ruska, Dorohusk-Yahodyn a Medyka-Šehyni. Požadují po Varšavě a Bruselu řešení problémů kvůli přílivu ukrajinského zboží. Nechávají projet 1 kamion/autobus/auto za hodinu.

07/02/2024

Ukrajina: Obránci čelili dalšímu rozsáhlému útoku vzdušných sil agresora na celém území. Poplach vyhlásili nejprve ve východních a jižních oblastech, později také v centrální části země (Kyjevská, Čerkaská a Kirovohradská oblast) a také v západních oblastech. • Sami provedli operaci v Černém moři, kde zničili těžební plošinu, kterou agresor používal k odpalování bezpilotních letounů. Současně neutralizovali radar (NEVA-B) pro detekci cílů v SV prostoru Černomoří. Jejich letectvo navíc za posledních 24 hodin realizovalo nálety na 6 lokalit, kde ruský nepřítel koncentroval jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 3 lokalitách a 2 muniční sklady. PVO sestřelila 44/64 vzdušné cíle, (včetně 26 řízených střel Kh-101/555/55; 3 raket Kalibr; a 15 bezpilotních letounů Shahed-131/131) + 4/4 průzkumné drony. Operační situace zůstává velice složitá. Okupanti útočili na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Podél celé fronty pokračují vleklé poziční boje. Obránci odrazili řadu útoků ze strany okupačních sil. Nejtěžší v sektorech: Avdijivka (40)/Marijinka (20)/Bachmut (12)/ Šachtarsk (1) - Doněcká oblast; Robotyne-Verbove (4) – Záporožská oblast; Kupjansk (9) - Charkovská oblast; Lyman (21) – Luhanská oblast; Krynky (4) – Chersonská oblast. Extrémně komplikovaná situace j v zóně Avdiivka. Okupanti se pokoušejí obec dobýt především z politických důvodů před ruskými prezidentskými volbami v březnu. Velení nepřítele si vyhodnotilo, že klíčovým elementem pro obsazení je zajištění kontroly nad úsekem silnice O0542 a železniční křižovatky ve směru kóty 204,6 – JV od koksovny. Proto vytrvale útočí na ose: pískovna (Kamjanka) – zahrádkářská kolonie (Ivuška) s cílem prolomit obranu. Nejvyšší rada (parlament) podpořila v prvním čtení aktualizovaný zákon o mobilizaci. Vláda věří, že se podaří prosadit právní rámec o branné povinnosti ještě letos. Návrh předložený v aktuálním znění vládou 30. ledna. musí schválit parlament ve dvou čteních a následně podepsat prezident. Podle průzkumu veřejného mínění je armáda nejdůvěryhodnější subjekt v zemi. Důvěru jí vyjádřilo 95 % respondentů. Za ní se řadí: dobrovolnické prapory (85 %); Státní služba pro mimořádné události (82 %); Národní garda (81 %); dobrovolnické organizace (78 %); Státní pohraniční služba (77 %); MO (69 %); Bezpečnostní služba (68 %); prezident (64 %); církev (61 %); Národní policie (58 %); organizace občanské společnosti (55 %); Národní banka (53 %).

Rusko: Vzdušné síly agresora provedly 2. nejsilnější útok v letošním roce. Během dne bylo zaznamenáno z jeho strany celkem 80 náletů. Na cíle po celém území Ukrajiny současně odpálil 44 raket (29x Ch-101/555/55; 4x Ch-22; 3x Kalibr; 3x Iskander-M; 5x S-300), 20 bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 a 4 průzkumné drony. Bombardování doprovodili okupanti palbou svého dělostřelectva (89x). Cílem se tak stalo celkem minimálně 120 měst a obcí + 154 objekty energetické infrastruktury v 11 oblastech. Během dne proběhly 92 přímé bojové střety podél celé fronty. • Armáda vyslala do vzduchu bombardéry Tu-95MS, které odstartovaly z Murmanská oblasti. Nejvíc raket směrovalo na: Kyjev: nejméně 20 řízených střel Kh-101/555/55, které poškodily obytnou infrastrukturu v několika čtvrtích; + Charkov – 5 raket země-vzduch S-300, 4 řízené střely Ch-22 a 2 rakety KN-23 z KLDR (Hwasong-11 Ga), které ruská armáda poprvé použila na začátku ledna. Okupanti nasadili také hypersonické střely s plochou dráhou letu 3M22 Zirkon, které odpalovali z lodí v Černém moři. • Rada RF (horní komora parlamentu – Dumy) schválila návrh zákona, který umožňuje vládě konfiskovat majetek jednotlivcům odsouzeným za šíření „falešných“ informací o ruské armádě. A to v rámci cenzurních snah Moskvy omezit kritiku ruského válečného úsilí před prezidentskými volbami v březnu 2024. Kreml tak chce umlčet příbuzné vojáků, aby udržel zdání široké podpory pro válku na Ukrajině. • Ústřední volební komise zamítla zaregistrovat kandidáta Naděždina, který vede kampaň namířenou proti válce na Ukrajině. Oznámila, že nashromáždil pouze 95.587 platných podpisů. Dalších 9.147 označila za neplatné, takže nesplnil stanovenou kvótu (100.000) pro uchazeče neparlamentní strany (GRANI – Občanská iniciativa). • Moskva využívá cestovní kanceláře k náboru vojáků v Sýrii. Láká je na práci v Burjatské republice pod falešným příslibem zaměstnání jako bezpečnostní stráž v ropných rafinériích. Tam jim úřady vydávají ruské pasy a mobilizují je do armády. V současné době prochází výcvikem cca 1.000 syrských žoldáků v Ulan-Udee. Následně se mají připojit k 5. tankové brigádě (36. vševojsková armáda, Východní vojenský okruh) ruské armády.

Polsko: Kvůli masivnímu ruskému vzdušnému útoku na Ukrajinu startovala i bojová letadla NATO. Příčinou byla ruská střela, která směřovala k polským hranicím. Následně se sama otočila a zamířila zpět směrem na ukrajinský Lvov. Polské letouny operovaly v oblasti měst Lublin a Zamość. Doprovázel je americký letoun pro doplnění paliva ve vzduchu.

Švédsko: Prokuratura ve Stockholmu uzavřela vyšetřování výbuchů a poškození plynovodů Nord Stream (I + II). K explozím podmořských potrubí došlo v září 2022. Vyšetřující neprokázali žádnou souvislost se Švédskem nebo švédskými občany. Kromě toho došlo k výbuchům v mezinárodních vodách, takže Stockholm nemá příslušnou jurisdikci. Proto rozhodli, že není důvod pokračovat. V Německu a Dánsku vyšetřování dále probíhá.

EU: Při návštěvě Kyjeva posunul šéf diplomacie Unie (Borrell) březnový termín dodávky přislíbeného milionu kusů dělostřelecké munice do konce roku 2024. Jednání se týkalo i konfiskace ruských financí zmrazených na účtech v evropských bankách, resp. financování poválečné obnovy Ukrajiny ze zisků generovaných z těchto prostředků.

Čína: Import/export z Ruska dostal v Pekingu stopku od další banky. Kvůli dodržování sankcí zastavila finanční operace i Zhejiang Chouzhou Commercial Bank, která je pro ruskou a běloruskou klientelu hlavní a nejoblíbenější, protože jim umožňovala platby v rámci mezinárodně dominantního platebního systému SWIFT (také v ruském SPFS a čínském CIPS, ale v těch nelze transakce sledovat přímo - i když finanční pohyb je viditelný v bankovních zprávách přístupných na vyžádání).

USA: V Senátu neprošel návrh spojit zpřísnění imigrační legislativy s financováním podpory pro Ukrajinu a Izrael. Kompromis po týdnech jeho vyjednávání nakonec zablokovali sami republikáni. Záměrem demokratů je nyní zajistit, aby hlasování o pomoci proběhlo odděleně a co nejdříve. Balíček zahrnuje 60 miliard USD pro Ukrajinu, 14,1 miliardy USD pro Izrael, 9,2 miliardy USD na humanitární pomoc a 4,8 miliardy dolarů na podporu partnerů v indo-pacifickém regionu.

Turecko: Zbrojní společnost Baykar začala stavět novou továrnu poblíž Kyjeva. Vyrábí mj. bezpilotní letouny Bayraktar, které používá ukrajinská armáda k ničení ruské vojenské techniky od začátku invaze v roce 2022. Povolení ke stavbě firma dostala v červnu 2023, produkce má začít v roce 2025. Celková investice představuje cca 95 milionů USD. Plánovaná produkce dronů se pohybuje kolem 120/rok. • Avizovaná návštěva šéfa Kremlu byla odložená. Jeho první cesta do členské země NATO od rozpoutání války proti Ukrajině se měla uskutečnit 12. února. Aktuálně se termín podle médií posunul až na přelom dubna a května. Důvody oznámené nebyly.

MAAE: Generální ředitel Grossi navštívil Záporožskou JE. Od března 2022 okupuje tuto největší JE v Evropě ruská armáda. V rámci své 4. cesty na jih Ukrajiny se Grossi zaměřil na kontrolu stavu chladicích systémů a posoudil fungování JE se značně sníženým počtem zaměstnanců (cca 2-3.000/12.000). V současnosti je 6 reaktorů v režimu odstavení. I tak představuje blízká fronta značné riziko, že dojde k přímému zásahu. Grossi následně zamířil do Ruska.

Nizozemsko: Holdingová společnost Yandex NV oznámila, že prodá všechna svá ruská aktiva (v hodnotě cca 5,2 miliardy USD). Firma se zabývá internetovými technologiemi a nákup uskuteční konsorcium Yandex složené z 5 ruských společností. Nejméně 50 % protiplnění uhradí v hotovosti (CNY). Podle expertů tak Kreml realizuje de facto znárodnění, aby posílil kontrolu nad ruským informačním prostorem v rámci příprav na prezidentské volby v březnu 2024.

05/02/2024

Ukrajina: Dělostřelectvo zničilo ruskému nepříteli 2 velitelská stanoviště, 3 muniční sklady a 18 raket/mino-metných systémů v palebném postavení. Současně zlikvidovalo okupantům jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 2 lokalitách, celkem mj.: 1.020 vojáků, 17 tanků, 35 BVP a 1 protiletadlový systém. (Operace letectva a PVO za uplynulých 24 hodin obránci nehlásili.) Situace na frontě zůstává obtížná. Agresor útočil na linii Kupjansk–Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech nejtěžších bojů: Avdijivka (44)/Marijinka (14)/Bachmut (10) - Doněcká oblast; Robotyne-Melitopol (4) – Záporožská oblast; Kupjansk (8) - Charkovská oblast; Lyman (20) - Luhanská oblast; Krynky (3) - Chersonská oblast. Pozemní operace ve všech zónách/směrech podél celé frontové linie měly nadále charakter pozičních bojů. Na SV úseku fronty (Charkovská oblast) v prostoru Kupjansk okupanti přeskupili své sily a prostředky. Do prvního sledu nasadili 15. motostřelecký pluk a 1. tankový pluk (2. motostřelecké divize 1. tankové armády). Jejich úkolem je prolomit obranu na linii Tabaivka–Stepova Novoselivka, aby dosáhli maximálního posunu podél dálnice P07, tj. směrem SV. Na V úseku fronty (Doněcká oblast) v zóně Avdijivka chce ruský nepřítel postoupit podél dálnice H20. Boje pokračovaly v oblasti koksovny (SZ sektor) a začaly o pískovnu. Tam okupanti upevňují své pozice na kaskádě rybníků jižně od zařízení čističky. Na JV úseku fronty (Chersonská oblast) v prostoru Krynky začali při bombardování používat klouzavé pumy. Chtějí tak zcela zabránit jakémukoliv dalšímu postupu ukrajinských sil směrem na Kozači Lagery, Olešky Písky po silnici T2206, resp. zcela zlikvidovat tento opěrný bod obránců na levém břehu řeky Dněpr. V částech Chersonské oblasti, které byly nedávno osvobozené, došlo během uplynulého týdne k odminování téměř 5.000 ha převážně zemědělské půdy. Ženijní týmy úspěšně zajistily 1.200 výbušných zařízení.V týdnu 29/01-04/02/2024 zvýšili okupanti intenzitu útokú svého dělostřelectva o 25 % (více než 1.500). Pod palbu se celkem dostalo minimálně 570 měst a vesnic. Zdokumentováno je aktuálně 597.993 hlášení o poškození nebo zničení domů.Podle prezidenta Zelenského zůstává ještě cca 26 % ukrajinského území okupováno ruskou armádou.

Rusko: Agresor provedl celkem 35 náletů a odpálil 7 balistických raket. Bombardování doprovodili okupanti dělostřeleckou palbou (90x). Cílem se stalo minimálně 110 měst a obcí + 121 objekt energetické infrastruktury v 9 oblastech. Během dne došlo podél celé fronty ke 126 přímým bojovým střetům. Ve 4 přístavech vyhlásili zvýšenou pohotovost. Na tento režim přešli v Leningradském regionu, konkrétně ve Vyborgu, Vysocku, Primorsku a Usť-Luze. A to kvůli nárůstu pravděpodobnosti úderů bezpilotních letadel ukrajinských ozbrojených sil. V pohraničním Bělgorodském regionu jich aktuálně operovalo 7. Během ledna došlo k zásahu petrohradské rafinerie, plynového terminálu Usť-Luga v blízkosti estonských hranic nebo k zásahu továrny na protiletadlové systémy Pancir-S1. Ústřední volební komise smetla Naděždinovu kandidaturu v březnových prezidentských volbách. A to kvůli pochybnostem ohledně 15,34 % ze vzorku 60.000/105.000 podpisů na podporu protiválečného kandidáta. Konkrétně bylo za neplatné označeno cca 4.500/9.209 podpisů. Naděždin v reakci uvedl, že je připravený se odvolat až k Nejvyššímu soudu. Kreml zvyšuje intenzitu při rozdmýchávání téma o rozdělení Ukrajiny. Jeho propagandisté znovu vykreslují napadenou zemi jako uměle vytvořenou. V rámci toho navrhují, aby došlo k jejímu rozdělení mezi Rusko a evropské mocnosti, resp. ponechat jen zbytkový stát. Moskva věří, že snížením politické legitimity Ukrajiny omezí vojenskou podporu Západu a normalizuje tak způsob pro ukončení války. Na internetu aktuálně prosákly informace (server Meduza), že Kreml v tichosti znárodňuje soukromé podniky v Rusku. Generální prokuratura zabavuje jejich majetek navzdory všem ujištěním Moskvy, že k ničemu takovému nemůže dojít. Soudy však např. zpochybňují privatizaci určitých společností z 90. let na základě tvrzení, že regionální úřady překračovaly své pravomoci. Takže požadují, aby majetek vrátily státu. Další možností je vyvlastnění zahraničních investorů nebo zabavení majetku obžalovaných z korupce či podvodu. To jsou obvinění používaná při stíhání a potlačování disentu, včetně odpůrců války na Ukrajině.

OSN: V lednu jbylo na Ukrajině evidováno nejméně 10.200 obětí ruské války mezi civilisty. Dalších 19.300 jich bylo zraněno.

Nizozemsko: MO Ollongrenová oznámila, že vláda se chystá poslat Ukrajině navíc 6 US stíhaček F-16. Celkový počet letadel přislíbených Kyjevu jen z Haagu se tak zvýšil na 24. Další poskytnou Dánsko (19) + Norsko a Belgie. První dodávky proběhnou nejpozději v termínu: přelom jaro/léto. Harmonogram závisí mj. na připravenosti ukrajinských pilotů a technického personálu. Jejich výcvik pokračuje v několika evropských zemích a USA.

Dánsko: Zpravodajská služba (FE) varuje, že Moskva sáhne po konfrontaci s NATO. V další členské zemi Aliance (po Německu a Norsku) zazněl veřejně názor, že Rusko sice nepůjde do otevřené války se Spojenci, ale vojenské operace jsou velmi pravděpodobné. MO Poulsen to oznámil parlamentu v Kodani. Podle jeho slov nelze vyloučit, že Rusko bude např. pravidelně vysílat bojová letadla a válečné lodě k narušování státních hranic členských zemí Aliance. Moskva by tak vojenskými operacemi pod prahem otevřeného konfliktu vyvíjela nátlak vůči NATO. Rusko je nebezpečné, konstatuje FE. Jeho ochota riskovat vzrostla po vstupu Finska a Švédska mezi Spojence. A v této souvislosti joznámil záměr navýšit početní stavy ozbrojených sil v oblasti Baltského moře a na severozápadě RF, i když to zatím není v krátkodobém horizontu reálné.

Portugalsko: MZV informovalo o podpisu memoranda týkajícího se obnovy ukrajinských škol postižených válkou. Společně s Kyjevem chce Lisabon spolupracovat při výstavbě a rekonstrukci vzdělávacích institucí zničených ruskou agresí. Vláda se tak v praxi chce připojit k prohlášení G7 o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu a vedle finanční pomoci chce posílit její schopnosti ohledně poválečné obnovy.

USA: V Kongresu představil Senát svůj návrh zákona o dodatečných rozpočtových prostředcích, který zahrnuje vojenskou pomoc pro Ukrajinu ve výši cca 61 miliard USD. Tyto finance jsou v naprosté většině určené pro US firmy, Pentagon a spojenecké armády. Předseda Sněmovny reprezentantů (Johnson) označil dohodu ohledně propojení financí na další vojenskou pomoc pro Ukrajinu se zpřísněním legislativy kvůli migrantům z Mexika za horší, než se očekávalo. Jeho vyjádření maří šance na hladké schválení Bidenova návrhu v Kongresu nejpozději 7. února. • Poradce prezidenta Bidena pro národní bezpečnost (Sullivan) zdůraznil, že je suverénní právo Ukrajiny a jejího prezidenta činit personální rozhodnutí. Řekl to v reakci na dotaz ohledně nepotvrzených informací o změně vrchního velitele Zalužného.

Maďarsko: Opoziční strany svolaly mimořádné zasedání parlamentu, kvůli dokončení ratifikace vstupu Švédska do NATO. Poslanci vládního bloku Fidesz-KDNP to ignorovali, takže nebylo možné schválit ani pořad jednání (přítomných pouze 51/199) za přítomnosti velvyslanců DNK, PL, NL, NOR, SK a USA. Lídr frakce vládní strany Fidesz (PM Orbána) oznámil, že hlasování by mohlo proběhnout 26. února.zpět na článek