Neviditelný pes

NATO: 650. den invaze

5.12.2023

03/12/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Pozemní operace prováděli především na 2 úsecích fronty: východní – v prostoru Bachmut (Doněcká oblast) a jižní – na ose Tokmak-Melitopol (Záporožská oblast). Na levém břehu Dněpru (jihovýchodní fronta - Chersonská oblast) nadále drží své pozice, i přes zvýšení náletů ze strany ruského nepřítele v sektoru Krynky. Letectvo realizovalo 12 náletů: 8 na lokality s jednotkami, zbraněmi a vojenskou technikou protivníka + 2 na jeho protiletadlové raketové systémy + 2 na muniční sklady. Dělostřelectvo zlikvidovalo okupantům jednotky, zbraně a vojenskou techniku pro elektronický boj v 1 lokalitě + 12 raketo/mino-metných systémů v palebném postavení. Protivzdušná obrana sestřelila nepříteli 10/12 bezpilotních letounů (Shahed-136/131) a 1 řízenou střelu s plochou dráhou letu (Ch-59). Operační situace zůstává obtížná. Okupanti útočili na linii Kupjansk – Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech, kde probíhaly nejtěžší boje: Avdijivka (21)/Bachmut (16)/Marijinka (8)/Šchtarsk (1) - Doněcká oblast; Robotyne (3)/Verbove (3) - Záporožská oblast; Kupjansk (8) - Charkovská oblast; Lyman (3) - Luhanská oblast. Bez proudu zůstalo celkem 926 měst a vesnic ve 12 oblastech. Vedle nepřízně počasí na tom nesou rozhodující podíl ruské útoky, které aktuálně brání odstranění technických problémů. Nejhorší situace je na západě země. Nejvíc zasažené jsou 4 oblasti - jen ve Lvovské zůstalo bez proudu 388 osad, resp. 41.000 domácností.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 45 náletů a odpálil 12 dronů typu Shahed 136/131) + 1 raketu Ch-59. Útoky vzdušných sil doprovodil údery (49) dělostřelectva. Cílem bombardování pozic ukrajinských jednotek a civilních aglomerací se stalo minimálně 136 měst a obcí ve 12/24 oblastech, navíc také 29 zařízení energetické infrastruktury. Během dne došlo k 88 přímým bojovým střetům. • Podél rusko-ukrajinských hranic okupanti zvyšují hustotu minových polí v Belgorodském regionu (RF). Nadále pokračují ve snaze obklíčit Avdijivku, ale jejich aktivita v této zóně kvůli značným ztrátám klesá - cca o 30%, tj. 1 vlnu. V Chersonské oblasti se pokoušejí vytlačit ukrajinské síly z pozic na východním břehu Dněpru zvýšeným počtem leteckých úderů. Současně na jihovýchodní frontě zintenzivnili aktivitu pěchoty. • Velení Východního vojenského okruhu rozhodlo o zřízení 2 nových motostřeleckých brigád (89. a 94.) v rámci 5. vševojskové armády. Výcvik bude probíhat ve vojenských prostorech Bikinsky (Chabarovský region) a Sibircevo (region Primorsko). • Okupační úřady nutí státní zaměstnance k dárcovství krve. Její potřeba stále roste kvůli značným ztrátám na frontě. • MO v Moskvě řídí i státní firmu „Zavod Točnoj Elektromechaniki“ v Bělorusku (Stankovo, Minská oblast). Nařídilo jí vyrobit 10.000 raketových projektilů M-21OF ráže 122 mm pro systém BM-21 Grad.

USA: Spojené státy si udrží vedoucí postavení v podpoře Ukrajiny. Pokud se dnes Američané nepostaví otevřené agresi Kremlu, povzbudí tak jen další potenciální agresory a přivolají ještě větší krveprolití a chaos (MO Austin na Reaganově fóru národní obrany v Simi Valley - Kalifornie).

UK: Podle MO chce ruská vláda potlačit rostoucí hnutí proti mobilizaci. Jeho zdrojem jsou vzácné veřejné projevy ze strany manželek nasazených vojáků ve válce proti Ukrajině. Mnoho mužů mobilizovaných v roce 2022 slouží dosud. Podle předsedy obranného výboru ruské Státní dumy (Kartapolov) mobilizace platí do konce války. Při protiválečných protestech už zatkla policie cca 13.000 lidí ve 147 různých ruských městech.

01/12/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Pozemní operace prováděli minimálně na 2 úsecích fronty: východní – v prostoru Bachmut (Doněcká oblast) a jižní – na ose Tokmak-Melitopol (Záporožská oblast). Špatné povětrnostní podmínky nadále zpomalují bojovou aktivitu na obou stranách podél celé frontové linie, ale zcela je nezastavily. Na levém břehu Dněpru (jihovýchodní fronta - Chersonská oblast) i nadále drží ukrajinské síly své pozice, bez ohledu na zvýšenou aktivitu letectva ruského nepřítele v tomto sektoru. Dělostřelectvo eliminovalo protivníkovi 5 muničních skladů a zlikvidovalo jeho jednotky, zbraně a vojenskou techniku ve 3 lokalitách. Protivzdušná obrana sestřelila 18/25 bezpilotních letounů (Shahed-136/131) a 1/2 raket (Ch-59). Operační situace zůstává obtížná. Okupanti útočili na linii Kupjansk – Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech, kde probíhaly nejtěžší boje: Bachmut (24)/Avdijivka (21)/Marijinka (10)/ Šchtarsk (3) - Doněcká oblast; Robotyne (11)/Verbove (4) - Záporožská oblast; Kupjansk (13) - Charkovská oblast; Lyman (8) - Luhanská oblast. Až 75 % Ukrajinců se připravuje na nedostatek energie v zimě. Nejaktivněji k situaci přistupují obyvatelé Kyjeva,a to mladší a střední věkové skupiny. Válka vstoupila do nové fáze, uvedl prezident Zelenskyj. Operace komplikuje podle jeho slov zima. Současně připustil, že protiofenzíva nedosáhla toho, co se od ní očekávalo. A to kvůli nedostatku zbraní a vojáků. Za nezbytné označil především změny v mobilizaci, protože v ukrajinské armádě klesá počet vojáků. Jejich průměrný věk je 30-40 let, tj. o 10 víc než obvykle u rekrutů. (Pro srovnání: Kreml aktuálně nařídil navýšení okupačních ozbrojených sil o 170 000 vojáků.)

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 30 náletů a odpálil 2 rakety Ch-59 z Chersonské oblasti. Kromě toho vypustil také 25 bezpilotních letounů Shahed-135/131 ze zóny mysu Džankoj na okupovaném Krymu a z přístavu Primorsko-Achtersk (RF). Bombardování pozic ukrajinských ozbrojených sil a civilních aglomerací provázela palba dělostřelectva (71x). Cílem se stalo 131 měst a vesnic i 62 objektů energetické infrastruktury v 9 oblastech. Během dne došlo k 84 přímým bojovým střetům.Za uplynulých 11 měsíců letošního roku (2023) vedli okupanti celkem 59.000 útoků na města a vesnice ve všech oblastech Ukrajiny (24). Mezi nejvíce postižené patřilo 6 z nich: Záporožská, Chersonská, Doněcká, Charkovská, Sumská a Černihivská. Na příjezdu do okupovaného města Melitopol zničili partyzáni z ukrajinského Hnutí odporu čerpací stanici ruské armády. Při akci zlikvidovali několik vojáků i jejich obrněné vozidlo.Aktuálně dochází ke zvýšení eskalace v Černém moři. V operační oblasti dochází ke koncentraci ruských lodí v bojové pohotovosti. V prostoru Černé-Azovské-Středozemní moře je to dohromady 12 válečných plavidel RF, včetně nosičů řízených střel s plochou dráhou letu. Jejich celková salva je 8 raket (najednou). Na východo-sibiřském úseku železnice BAM u rusko-čínské hranice došlo k další explozi. Dopravní spojení pro nákladní vlaky mezi oběma zeměmi bylo přerušeno. Moskva ztratila postavení v dalších 2 mezinárodních organizací (po UNESCO a ICJ). Rusko nebylo znovu zvoleno do Rady Mezinárodní námořní organizace na období 2024-2025 ani do Výkonné rady Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Německo: MO předalo Ukrajině další pomoc, která zahrnovala 5 systémů detekce dronů, vojenská vozidla a munici. Konkrétně např. 4 tahače HX81 a jejich návěsy pro přepravu tanků či jiné těžké vojenské techniky, 8 terénních nákladních automobilů Zetros, laserové dálkoměry a více než 4.000 granátů ráže 155 mm. • Na letecké základně Bundeswehru probíhá od letošního února výcvik ukrajinských vojáků pro raketový systém protivzdušné obrany Patriot. Absolvování tohoto kurzu aktuálně dokončila 2. skupina v počtu 70 mužů.

Švýcarsko: Podle odhadu vlády zmrazily banky v zemi ruská aktiva v hodnotě 8,8 miliardy USD.

USA: Cílem vlády je snížit příjmy Ruska z ropy a plymu do roku 2030 prostřednictvím sankcí na polovinu. A to za účelem změny v chování Moskvy, aby Kreml nevyužil za 3-4 roky peníze na dozbrojení armády pro další fázi invaze na Ukrajinu (Pyatt, nám. MZV pro energetiku).

29/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Pozemní operace prováděli minimálně na 3 úsecích fronty: východní – v prostor u Bachmut (Doněcká oblast); jižní – na ose Tokmak-Melitopol (Záporožská oblast); jihovýchodní – na levém břehu řeky Dněpr ve směru Poyma-Piščanivka (Chersonská oblast). Ruskému nepříteli způsobili četné ztráty vojáků, zbraní i techniky a posun hlásí u Robotyne (Záporoží). Letectvo provedlo 4 nálety: 2 na lokality, kde protivník soustředil své jednotky, zbraně a techniku + 2 na jeho protiletadlové raketové systémy. Dělostřelectvo eliminovalo okupantům 3 velitelská stanoviště a 2 muniční sklady. Současně zlikvidovalo ruské jednotky, zbraně a vojenskou techniku ve 2 lokalitách. Protivzdušná obrana sestřelila 21/21 bezpilotních letounů Shahed-136/131 a 2/3 raket Ch-59. Operační situace zůstává obtížná. Okupanti útočili na linii Kupjansk – Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Obránci odrazili řadu útoků v sektorech, kde probíhaly nejtěžší boje: Avdijivka (27)/Marijinka (17)/Bachmut (16)/Šchtarsk (3) - Doněcká oblast; Robotyne (9) - Záporožská oblast; Kupjansk (7) - Charkovská oblast; Lyman (24) - Luhanská oblast. Bez elektřiny je 368 měst a vesnic v 9 regionech. Nejnáročnější situace je hlášena z Oděské, Chersonské, Dněpropetrovské a Mykolajivské oblasti. V okupovaném Tokmaku došlo k explozi, při které bylo zničeno ruské vojenské velitelství. Zahynulo nejméně 14 důstojníků nepřítele. Okupační úřady nutí občany převzít ruské doklady. Na kontrolních stanovištích v Chersonské oblasti jim vyhrožují, že bez nich nebude od roku 2024 možný odjezd ani příjezd. Podle sociologického průzkumu Rating (ve dnech 22-23/11/2023) by pro vstup země do EU hlasovalo 78 % a do NATO - 77 %.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin 28 náletů. Kromě toho odpálil 3 balistické rakety + 8 protiletadlových střel S-300 a vypustil 21 bezpilotní letoun (Shahed-136/131) z jihu (mj. z letiště v Džankoj na okupovaném Krymu) ve směru -severní a západní Ukrajina. Vzdušné síly okupantů zasáhly 7 měst a obcí ve 2 oblastech (Charkovská a Doněcká). Bombardování pozic ukrajinských sil a aglomerací provázely údery dělostřelectva (43). Pod jeho palbu se dostalo nejméně 110 měst a vesnic i 119 zařízení energetické infrastruktury ve 12 oblastech. Během dne došlo ke 101 přímému bojovému střetu. • Okupanti kompenzují značné ztráty bojových vozidel v prostoru Avdijivka nasazováním malých pěchotních skupin v počtu 10 - 30 vojáků bez podpory obrněných vozů. V prostoru Krynky (Chersonská oblast) se pokoušejí vytlačit ukrajinské síly na východním břehu Dněpru. Obránci nadále drží své pozice. • Podle Moskvy se OBSE mění v přívěsek NATO a EU. Podle MZV (při jednání ve Skopje - Severní Makedonie) se tato organizace ocitla na pokraji propasti. Kvůli jeho přítomnosti se zasedání nezúčastnily Estonsko, Litva, Lotyšsko a Polsko. • Na východosibiřském úseku železnice BAM mezi Ruskem a Čínou došlo v tunelu Itykit-Okusikank (Burjatská republika) k explozi. Po útoku, který je připisovaný ukrajinským silám, začal hořet nákladní vlak převážející ropu. • Válka na Ukrajině vytváří a prohlubuje v Rusku nové sociální napětí. To je závěr průzkumu veřejného mínění nezávislé společnost Chronicles. A to na základě telefonického průzkumu (17-22/10/2023) podle kterého v zemi dochází k trvalému poklesu počtu lidí podporujících válku na Ukrajině. Stažení armády z Ukrajiny i bez dosažení vojenských cílů jednoznačně podporuje 40 % dotazovaných. Proti stažení je aktuálně 33 % respondentů. Ještě v červenci to bylo 39 % a v únoru dokonce 47 %. Stejný klesající trend ukazuje také podpora vojenských výdajů: ještě v únoru je schvalovalo 22 % lidí, nyní - 12 %. Od začátku invaze na Ukrajinu zaslali Rusové do Kremlu více než 180 000 stížností na MO.

NATO: Spojenci budou dále stupňovat politickou a praktickou podporu Ukrajiny v boji za nezávislost, suverenitu a územní integritu (GenSec Stoltenberg), • Na závěr dvoudenního zasedání MZV v Bruselu Německo vyzvalo k vytvoření „zimního štítu“ nad bránící se zemí kvůli útokům Ruska. Turecko oznámilo, že už nebude blokovat přijetí Švédska. Maďarsko v této souvislosti uvedlo, že nebude poslední.

Estonsko: Vláda uzavře hranice s Ruskem stejně jako Finsko. MZV Tsahkna uvedl, že izolace agresora a jeho praktik v rámci hybridní války pokračuje.

Nizozemsko: Vláda rozhodla, že příští rok poskytne Ukrajině z rozpočtu dalších 2, 5 miliardy EUR (MZV Slotová).

27/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Pozemní operace prováděli bez ohledu na nepřízeň počasí (sněhová bouře) minimálně na 3 úsecích fronty: východní – v zónách Bachmut/Avdijivka (Doněcká oblast); jižní – na ose Tokmak-Melitopol (Záporožská oblast); jihovýchodní –ve směru Poyma-Piščanivka z Krynky (Chersonská oblast). Dělostřelectvo eliminovalo jednotky, zbraně a vojenskou techniku, kterou ruský nepřítel soustředil ve 3 lokalitách + jeho 1 velitelské stanoviště a 1 raketo/minometný systém v palebném postavení. Operační situaci výrazně ztížil cyklon provázený mrazem (-18° C) a sněhovou bouří. I tak okupanti útočili na linii Kupjansk – Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Nejtěžší boje probíhaly v sektoru Bachmut, kde ukrajinské síly odrazily 28 útoků. Dále v zónách: Avdijivka (30) a Marijinka (9) – vše na východní frontě (Doněcká oblast). Kromě toho okupanti útočili ještě: na severovýchodní frontě ve směru Kupjansk (Charkovská oblast – 7) a ve směru Lyman (Luhanská oblast - 12); na jižní frontě ve směru Robotyne (Záporožská oblast – 3). Na levém břehu řeky Dněpr (Chersonská oblast) drží ukrajinská armáda nadále dobyté pozice v zóně Krynky. Okupanti se dál snaží obklíčit obec Avdijivka. Aktuálně pronikli ze směru JV do průmyslové zóny na jejím okraji (tj. postupují v koksovně a za železniční trať). Snahy obsadit Avdijivku slouží jen k rozšíření frontové linie v prostoru Bachmut. • Na Ukrajinu udeřila tuhá zima. Sněhové vánice uzavřely silnice, závěje dosahují výše 1,5 m. Výpadky elektřiny postihly více než 2.000 obcí v 16/24 oblastí země. Nejsložitější je situace v Oděské oblasti, na okupovaném Krymu a na západě země v Karpatech. Viditelnost je téměř nulová.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin 8 náletů. Kromě toho odpálil 1 raketu a vypustil 1 bezpilotní letoun Shahed-136/131. Vzdušné údery zasáhly 5 měst a vesnic ve 2 oblastech (Charkovská a Doněcká). Bombardování pozice ukrajinských vojsk a civilních aglomerací provázeli okupanti dělostřeleckými údery (20). Cílem této palby se stalo nejméně 90 obcí v 11 oblastech a 30 zařízení energetické infrastruktury. Během dne proběhly 84 přímé bojové střety. • Logistika okupační armády čelí na východním břehu Dněpru velkým problémům. Operační zóna této části fronty je cca 250 km dlouhá. Ruská skupina Dněpr má značně omezené potíže s obměnou jednotek a se zásobováním kvůli neustálé hrozbě palby ukrajinského dělostřelectva. • Letecký závod ve Smolensku (360 km JZ od Moskvy) se stal terčem útoku ukrajinských bezpilotních letounů. V objektu zbrojního průmyslu, který se specializuje na opravu a servis bojových letadel i na výrobu součástek, došlo k explozi. Poškozena byla střecha a 2 stíhačky MIG-31. • Moskva podle dostupných informací aktivovala na Ukrajině svoji síť „spících“ agentů, a to s cílem destabilizovat situaci v zemi. Prioritním cílem je vedle vládních agentur a vojenských sil také partyzánské hnutí odporu. Moskva nařídila okupačním úřadům, aby vytvořily aktualizované seznamy dětí pro jejich deportaci do RF. Rusko odmítá vrátit děti rodičům nebo příbuzným. A místo toho zjednodušuje jejich adopci ruskými občany.

NATO: Aliance znovu potvrdí dlouhodobou podporu Ukrajině. Během dvoudenní schůzky MZV v Bruselu se budou řešit také naléhavé bezpečnostní otázky. To zahrnuje i dokončení ratifikace ohledně přijetí Švédska v Turecku a Maďarsku. Nastal čas... (GenSec Stoltenberg).

ČR: Podle MO Černochové už vláda nemá zbraně z vlastních zásob, které by bylo možné poslat do Kyjeva. Kompenzovat to hodlá poskytováním vývozních licencí soukromým firmám.

MAAE: Experti zaznamenali odpálení raket z prostoru Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Vedení Mezinárodní agentury pro atomovou energii je hluboce znepokojeno v souvislosti s jadernou bezpečností ZápJE.

Finsko: Ruský pokus uměle vytvořit migrační krizi na finských hranicích nevyšel kvůli rychlé reakci Helsinek. PM Orpo uvedl, že vláda uzavře i poslední hraniční přechod s Ruskem, pokud to bude nutné. Migranti bez cestovních dokladů většinou ze zemí Afriky nebo oblasti Blízkého a Středního východu tak zůstanou v Rusku, které jim jako tranzitní země otevřelo cestu na hranice EU.zpět na článek