Neviditelný pes

NATO: 643. den invaze

28.11.2023

25/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli především na 3 úsecích fronty: východní – v prostorech Bachmut/Avdijivka/Marijinka (Doněcká oblast); jižní – ve směru Tokmak-Melitopol (Záporožská oblast); jihovýchodní – na levém břehu řeky Dněpr (Chersonská oblast). Postup hlásí u obcí Verbove, Novokrivky a Robotyne na jihu. Letectvo realizovalo 11 náletů na lokality, kde ruský nepřítel soustředil své jednotky, zbraně a bojovou techniku. Dělostřelectvo eliminovalo okupantům 1 velitelské stanoviště, 4 raketo/mino-metné systémy v palebné postavení a 1 muniční sklad. Současně zlikvidovalo jednotky, zbraně a vojenskou techniku protivníka soustředěné v 11 lokalitách. Protivzdušná obrana sestřelila 1/4 střelu s plochou dráhou letu (Ch-59) a 74/75 bezpilotních letounů ruské armády (Shahed-136/131). • Od začátku invaze to byl zdaleka nejrozsáhlejší vzdušný útok nepřítele. Poplach začal ve 4:00 ráno a trval 6 hodin. Bojové drony byly vypuštěné přes hranice s RF, a to ze 2 směrů: JV - Primorsko-Achtarsk (Krasnodarský region) a SV (Kurský region). Naprostá většina mířila na Kyjev (60). Ostatní směřovaly do dalších 6 oblastí (Chersonská, Mykolajivská, Dněpropetrovská, Kryvyjhihská, Černihivská a Sumská). • Operační situace zůstává nadále obtížná. Nepřítel útočil: na ose Kupjansk–Svatove (Charkovská oblast – severovýchodní fronta), v prostorech: Bachmut/Avdijivky(Marijinka (Doněcká oblast – východní fronta), podél hranice Doněcka-Záporoží a ve směru Robotyne (Záporožská oblast – jižní fronta). Nejtvrdší boje, při kterých museli obránci odrazit nejvíce útoků, proběhly na směru Avdijivka (30). V Doněcké oblasti byly cílem ruských útoků také Bachmut (11) a Marijinka (10); v Charkovské - Kupjansk (15); v Luhanské - Lyman (2); v Záporožské –; Robotyne (8). • Prezident Zelenskyj oznámil, že západní partneř se dohodli na přesunu válečných lodí s cílem zajistit ochranu ukrajinského obilního koridoru v Černém moři.

Rusko: Agresor vede válku na Ukrajině už 19 měsíců. Za posledních 24 hodin provedl celkem 109 náletů a odpálil 4 rakety. Bombardování doprovodilo jeho dělostřelectvo (59x) údery baterií (raketo/mino-mety) na pozice ukrajinských vojsk i civilních aglomerací. Cílem se stalo minimálně 117 měst a vesnic v 11 oblastech i 77 objektů energetické infrastruktury. Během dne došlo k 74 přímým bojovým střetům podél celé fronty (1.200 km). • Vedle výrazného navýšení útoků vzdušných sil okupanti zvýšili také počet pozemních operací. V prostoru Avdijivka zahájili i 3. vlnu útoků/den (po 10) v úporné snaze obec obklíčit. Změnu taktiky v zóně Bachmut zase ukazuje nasazování menších jednotek pěchoty, které sondují frontovou linii. Podél státní hranice v Belgorodském regionu (RF) zvyšuje ruská armáda také hustotu minových polí. • Mezinárodní letiště Domodědovo a Vnukovo v Moskvě zastavila provoz. Kvůli 11 dronům v okolí ruské metropole byly zrušené všechny odlety. Celkový počet bezpilotních letounů byl 20 a kromě hlavního města je zaznamenaly také ve 3 dalších regionech (Tulský, Kalužský a Brjanský). • Za poslední týdny zaznamenala ruská armáda nejvyšší ztráty na životech ve válce na Ukrajině. Během listopadu 2023 se pohybují v průměru 931 vojáků/den. Až dosud byl pro Rusy nejhorší letošní březen (průměr 776/den). Aktuálně byly těžké ztráty podle britské rozvědky z velké části způsobené ruskou ofenzivou v zóně Avdijivka.

EU: Brusel poskytne 50 milionů EUR na opravy a modernizaci ukrajinské přístavní infrastruktury poškozené při ruských útocích. Cílem investice je vrátit se ke kapacitám vývozu obilí před válkou (von der Leyenová). • Aktuálně Unie řeší posílení sankcí proti Rusku kvůli invazi na Ukrajinu. Návrh EK (12. balík) zahrnuje zákaz vývozů, které mají uplatnění ve zbrojním průmyslu (IT, polovodiče, obráběcí stroje). Některé členské státy (velké) se snaží tento záměr oslabit. Jiné (např. z Pobaltí) návrh podporují. • Podpora Ukrajiny v obraně proti Rusku bude pokračovat. Na tom se v Kyjevě shodli zástupci parlamentů členských zemí (Belgie, ČR, Estonska, Finska, Irska a Polska). Při jednání se řešily např. otázky ohledně dodávek zbraní ze strany evropských partnerů nebo otázka zahájení přístupových rozhovorů do konce roku.

23/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli minimálně ve 4 zónách: severovýchodní fronta – v sektoru Kupjansk (Charkovská oblast); východní fronta – v prostoru Bachmut (Doněcká oblast); jižní fronta – na ose Tokmak-Melitopol-Berdjansk (Záporožská oblast); jihovýchodní fronta – ve směru Pojma-Piščanivka (Chersonská oblast, levý břeh řeky Dněpr). Kromě ztrát způsobených ruskému nepříteli upevňovali podél těchto frontových linií své pozice. • Letectvo realizovalo 11 náletů na lokality, kde okupanti soustředili své jednotky, zbraně a vojenskou techniku. Dělostřelectvo zlikvidovalo protivníkovi 1 velitelské stanoviště, 1 systém protivzdušné obrany, 4 dělostřelecké systémy v palebném postavení a 3 muniční sklady. Současně eliminovalo ruské jednotky, zbraně a vojenskou techniku soustředěné ve 3 lokalitách. Protivzdušná obrana sestřelila 17/17 bezpilotních letounů nepřítele. Tyto drony byly vypuštěné z prostoru přístavního města Primorsko-Achtarsk (Azovské moře - Krasnodarský region, RF). Mířily na cíle v 6 oblastech (Kyjevská, Žitomyrská, Sumská, Vinnycká, Dněpropetrovská a Chmelnická). • Operační situace zůstává obtížná. Nejtěžší boje probíhaly v prostoru Bachmut, kde obránci odrazili 11 útoků okupantů. Dále ve směru: Avdijivka (30); Marijinka (18); Kupjansk (3); Tokmak (3); Robotyne (4). • Kyjev uvalil ekonomické sankce na více než 300 zahraničních společností po celém světě. Subjektům na seznamu bude zablokován majetek i finanční kapitál pro převody mimo Ukrajinu na dobu 5 let. Opatření míří na řadu energetických společností i z Ruska. Samostatný prezidentský dekret uvalil desetileté sankce na společnosti se sídlem v Rusku a Uzbekistánu, na Maltě, v Číně, Turecku, na Kypru a ve Spojených arabských emirátech. • Podle průzkumu agentury pro výzkum veřejného mínění (Rating) vnímá Rusy 73 % Ukrajinců negativně (pouze 3 % pozitivně). Dalších 22 % uvedlo, že jejich postoj k Rusům je neutrální. A zbývající 2 % dotazovaných odmítla odpovědět. Z průzkumu vyplývá, že kvůli válce ztratilo domov 25 %Ukrajinců. Nejvyšší míru nuceného opuštění domova po únoru 2022 uváděli lidé z Donbaské oblasti (67 %). • K dnešnímu dni pohřešují ukrajinské rodiny od začátku invaze nejméně 23.000 dětí.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 42 nálety. Na po zice ukrajinských jednotek a civilní aglomerace zároveň odpálil 2 letecké rakety (Ch-59), 1 střelu s plochou dráhou letu (Ch-22) a 17 dronů (Shahed- 136/131). Došlo k nárůstu vzdušných a dělostřeleckých úderů o 25-30 %. Letecké síly okupantů výrazně zvýšily útoky zejména na východní frontě. Jejich snahu obklíčit obec Avdijivka podpořilo 29 náletů a intenzivní palba dělostřelectva. Ke stejnému navýšení došlo také na jižní frontě. Okupanti používají kromě íránských dronů typu Shahed-136/131 také Orlan-10, Granat-3 a Eleron-3 SV. Stále častěji nasazují klouzavé pumy, zejména letecké: FAB-500, KAB-500 a RPK-500. Využívat chtějí také naváděné řízené bomby Ghaem, Sadid, Balaban a Yasin, které stejně jako bezpilotní letouny Shahed vyrábí Írán a plánuje je dodat do RF. • Cílem bombardování se za uplynulý den stalo 20 měst a obcí ve 4 oblastech (Charkovská, Černihivská, Luhanská, Doněcká). Pod dělostřeleckou palbu (53x) se dostalo nejméně dalších 120 měst a obcí v 8 oblastech (Černihivská, Sumská, Charkovská, Luhanská, Doněcká, Záporožská, Dněpropetrovská a Chersonská). Během dne došlo k 74 přímým bojovým střetům. • Ruská Duma (parlament) schválila rozpočet na rok 2024. Zahrnuje 725 miliard RUB (8,2 miliardy USD) pro vojenský sektor, což je více než 1/3 státních výdajů v příštím roce. Peníze pro armádu poprvé převyšují sociální platby. Navíc rozpočet předpokládá částku ve výši nejméně 2,6 miliardy USD na okupovaná území Ukrajiny a počítá se zvýšením daní. Vše musí ještě potvrdit Kreml. • Jeho šéf se v Minsku zúčastnil summitu zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko a Tádžikistán). Ačkoli se Bělorusko oficiálně nepřipojilo k ruské válce, Moskva využívá jeho území k odpalování raket a dronů proti Ukrajině a také tam probíhá výcvik ruských vojáků.

G20: Na virtuálním summitu vyzvali Rusko představitelé Itálie a Německa k ukončení války. Moskva může obnovit mír na Ukrajině kdykoli, když stáhne vojáky z okupovaných území (PM Meloniová a kancléř Scholz v reakci na vyjádření Kremlu o nutnosti zastavit válku na Ukrajině).

EU: Bruselská exekutiva (EK) schválila 900 milionů EUR pro Maďarsko ze zmrazených evropských fondů. Budapešť má zastavené dotace v celkové výši cca 11 miliard EURO kvůli problémům s dodržováním evropské legislativy ohledně právního státu a demokracie. Uvolněné finance pocházejí z programu pro zotavení z energetické krize po ruské invazi na Ukrajinu (REPowerEU). Brusel tak demonstruje vstřícnost před prosincovým summitem, aby Maďarsko přestalo blokovat pomoc Ukrajině ve výši 56 miliard EUR z unijního rozpočtu na roky 2024-2027.

Finsko: Vláda nechala otevřený pouze1/8 přechod na hranici s Ruskem. Kromě nejseverněji položeného (Raja-Jooseppi) ve finském Laponsku ostatní uzavřela. Důvodem je rostoucí počet migrantů z Iráku, Sýrie, Jemenu, Somálska a dalších zemí bez platných dokladů. Jenom tento měsíc z Ruska do Finska přešlo více než 600 lidí bez dokladů. • Návrh státního rozpočtu na rok 2024 předpokládá vyšší pomoc Ukrajině o cca 96 milionů EUR v období 2024-2028.

Polsko: Vyšetřování ruské špionážní sítě vedlo k zatčení celkem 15/16 cizinců podezřelých z činnosti proti polským zájmům. V případě odsouzení jim hrozí až 10 let vězení. Podle vyšetřovatelů tato síť fungovala od ledna do března letošního roku ve městech poblíž hranic s Ukrajinou (Chelm, Rzeszow, Przemysl) a také ve Varšavě nebo ve městě Biala Podlaska nedaleko hranic s Běloruskem. Podle prokuratury byla placená ruskými bezpečnostními službami za informace ohledně kritické infrastruktury (vojenská zařízení, přístavy), a instalaci webových kamer na dopravní trasy vojenské pomoci Ukrajině.

Lotyšsko: Parlament prodloužil pomoc ukrajinským uprchlíkům do konce roku 2024. Podle OSN registruje Riga cca 30.000 utečenců z Ukrajiny. Země také zakázala vozidla s ruskou registrací a rozhodla, že všechna ruská auta budou zabavena a předána Ukrajině.

21/11/2023

Ukrajina: Obránci pokračovali v protiofenzívě. Operace prováděli bez ohledu na nepřízeň počasí (déšť se sněhem) především na 3 úsecích fronty: jižní – na ose Tokmak-Melitopol (Záporožská oblast); východní – v zóně Bachmut (Doněcká oblast); jihovýchodní –ve směru Poyma-Piščanivka z Krynky (Chersonská oblast). Letectvo realizovalo celkem 9 náletů: 6 na lokality, kde ruský nepřítel soustředil jednotky, zbraně a vojenskou techniku + 2 na systémy protivzdušné obrany okupantů + 1 na jejich velitelské stanoviště. Dělostřelectvo zlikvidovalo 2 muniční sklady protivníka a jeho jednotky, zbraně i vojenskou techniku ve 3 lokalitách. Protivzdušná obrana sestřelila 23/24 bezpilotních letounů Shahed-136/131 ruské armády. • Operační situace podél celé fronty zůstává obtížná. Okupanti útočili na linii Kupjansk – Svatove-Kreminna, v prostorech: Bachmut/Avdijivka/Marijnka/Doněck, v pohraničí Doněcko-Záporožské oblasti a na západě Záporožska. Nejtěžší boje probíhaly v sektoru Bachmut, kde ukrajinské síly odrazily 20 útoků. Dále v zónách: Marijinka (18 útoků); Avdijivka (13 útoků); Šachtarsk (2 útoky) – vše na východní frontě (Doněcká oblast). Kromě toho okupanti útočili ještě: na severovýchodní frontě ve směru Kupjansk (Charkovská oblast – 10 útoků); na jižní frontě ve směru Robotyne (Záporožská oblast – 3 útoky). • Ukrajinská armáda nadále drží pozice na levém břehu řeky Dněpr (Chersonská oblast). 100.000 jejích vojáků prošlo výcvikem ve 30 partnerských zemích.

Rusko: Agresor provedl za posledních 24 hodin celkem 61 nálet. Kromě bezpilotních letounů typu Shahed-136/131 (24) doprovodil sérii bombardování odpálením 5 raket: Iskander K (1) + S-300 (4). Vzdušné síly okupantů začaly používat klouzavé bomby KAB. Zaměřily se na přístavy v Oděské oblasti a civilní infrastrukturu v Doněcké a Záporožské oblasti. Drony vypustily z Primorska-Achtarsku. Rakety odpálily z Džankoje na okupovaném Krymu a kromě nich také střely středního doletu Ch-22 (2) + Ch-59 (2) + Ch-31P (1). Bombardování koordinoval agresor s údery dělostřelectva (60) na pozice ukrajinských sil a civilní aglomerace. Cílem se stalo a pod palbu se dostalo nejméně 150 měst a vesnic i 72 objekty energetické infrastruktury v 10 oblastech. Během dne došlo k 70 přímým bojovým střetům na různých úsecích fronty. • Okupační úřady v Luhanské oblasti podmiňují prodej uhlí a dříví na zimu souhlasem obyvatel s převzetím ruského pasu. Mužům vzápětí předávají povolávací rozkazy. • Kreml chce po regionech maximálně umlčet demonstrace příbuzných vojáků a mobilizovaných do bojů na Ukrajině. Hlavním požadavkem protestujících je návrat mužů z fronty. • Společnost Gallup zjistila, že důvěra ruské společnosti v ruskou armádu se v roce 2023 snížila o 5 %. Letos v létě jí vyjádřilo důvěru 75 % dotazovaných Rusů (v roce 2022 to bylo 80 %). Gallup dospěl k závěru, že příčinou může být rostoucí rozpor mezi vnímáním ruské armády a politického vedení. Mezi Rusy, kteří nesouhlasí s politickým vedením země, klesla na 40 % (nejnižší míra od roku 2006). • Europol zřídil novou operační skupinu s cílem vyšetřovat trestné činy spáchané na Ukrajině po zahájení invaze ruských ozbrojených sil v únoru 2022. A to s ohledem na válečné zločiny podle mezinárodního práva, včetně zločinů proti lidskosti nebo genocidy – vše na základě systematického sběru a analýzy informací z veřejných zdrojů.

NATO: Pro Alianci je nesmírně důležité, aby se Ukrajina ubránila a Rusko neuspělo. Tento konflikt může trvat ještě dalších 15 let (ChMC Rob Bauer v Praze).

USA: MO Austin oznámil v Kyjevě další vojenskou pomoc ve výši 100 milionů USD. Zahrnovat bude prostředky protivzdušné obrany, mobilní raketové systémy (HIMARS) a protitankovou munici. • Od zahájení invaze v únoru 2022 poskytl Washington Ukrajině zbraně v hodnotě více než 44 miliard USD.

Německo: MO Pistorius v Kyjevě oznámil novou vojenskou pomoc pro Ukrajinu ve výši 1,3 miliardy EUR. Zahrnuje další raketové systémy IRIS-T SLM (4), dělostřeleckou munici 155mm (20.000) a protitankové miny.

EU: Brusel poskytl Ukrajině další půjčku ve výši 1,5 miliardy EUR na provoz státu a fungování základní infrastruktury. Celkem tak letos Kyjev získal už 16,5 miliardy EUR v rámci pomoci udržet během války ekonomickou stabilitu. • Unie navrhla plán na posílení bezpečnostních závazků členských států vůči Ukrajině. Do konce roku 2023 chce např. vycvičit dalších 40 tisíc ukrajinských vojáků.

V4/EU: Během prezidentské schůzky v Praze se všichni shodli: Musíme pokračovat v podpoře Ukrajiny (ČR Pavel). Rusko nesmí vyhrát tuto válku (MR Novakova). Rusko musí nést odpovědnost za ztracené lidské životy a škody napáchané na Ukrajině (SR Čaputová). Zbrojíme, aby se nikomu nevyplatilo zaútočit na země NATO (PL Duda).

Švédsko: Kvůli hrozbě z Ruska se musíme stát členem NATO co nejdříve (MO Jonson). • Stockholm podal žádost o přijetí do Aliance stejně jako Helsinky loni v květnu po ruské invazi na Ukrajinu, kdy se obě země zřekly neutrality. Od té doby stále čeká na souhlas Turecka a Maďarska.

Arménie: MO popřelo obvinění Ruska, že Jerevan plánuje dodávat Ukrajině zbraně.

V.Z.zpět na článek