Neviditelný pes

MIGRACE: "Sophia" skončila - sláva obyčejným lidem

29.3.2019

Převoz Afričanů do Evropy končí. Operace „Sophia“ byla sice formálně prodloužena o šest měsíců, ale fakticky se bude konečně dělat jenom to, co by bylo správné od samého začátku. Letecky monitorovat situaci a cvičit lybijské pohraničníky.

Došlo k tomu pouze díky Maďarsku, Polsku, Itálii a především díky příznivým okolnostem. Kdyby Maďaři opakovaně nevolili Viktora Orbána a Poláci nezvolili PIS, tak by kancléřka Merkelová prosadila migrační kvóty. Pak by v Itálii jen těžko tak jasně zvítězila koalice Legy a Pěti hvězd a migrační vlna by pokračovala až do trpkého konce. Ale to je pouze popis výsledku. K němu by vůbec nedošlo nebýt jedinečných okolností.

Pravděpodobně to byla zejména historicky čerstvá zkušenost s totalitou, která vedla k tomu, že se Maďaři a Poláci nedostali do vleku názorových fantasmagorií o multikulti a toleranci za každou cenu, jako tomu bylo (a zčásti dosud je) ve většině západoevropských společností. A proto si oba národy v pravý čas zvolily rozumné vůdce.

Naproti tomu ukazuje italská zkušenost, jak zdlouhavá je cesta západoevropských společností k poznání, že musí udělat totéž. Hnutí 5 hvězd vzniklo již v osmdesátých letech minulého století a teprve v parlamentních volbách roku 2013 začalo hrát významnou roli. Také druhý koaliční partner, Lega, vznikl již v osmdesátých letech. Spočítejte si sami, jak dlouho to trvalo, než obě tyto strany programově, organizačně a hlavně mocensko-politicky dozrály k tomu, že dnes mohou na národní úrovni dělat rozumnou politiku.

Takže sláva demokracii? Nepochybně. Ale jen díky tomu, že ji svým „selským rozumem“ a statečným chováním uskutečňovali obyčejní lidé. Ano, přesně ti, nad kterými se akademický proletariát cítí povznesen vzděláním a morálkou. Povznesen, a proto i povolán k tomu, aby ve jménu pouze svých vlastních hodnot a zájmů zatahoval svůj národ do historických slepých uliček. Takže sláva obyčejným lidem.

Námitky? Ano, vím, že se pašeráci lidí jen tak nevzdají. Vím, že pokračují akce Frontexu v západním a východním Středomoří. A samozřejmě vím i to, že je pro naši civilizaci možná již pozdě. Ale chci poukázat na něco jiného. Na to, že demokracie funguje, když mají rozhodující slovo obyčejní lidé. Ti, kterým má sloužit.

Převzato z blogu se svolením autora

Autor je nezávislý analytik, poradce a koučzpět na článek