Neviditelný pes

LOS ANGELES: „Reforma, obnova a přestavba“ policie

diskuse (7)

David Ordaz, obyvatel východního Los Angeles v Kalifornii, neměl letošního 14. března zrovna dobrý den…

Gabriela Hernandezová měla Davida ráda. Byla jeho sestrou a pomohla mu z nejedné šlamastiky. Jenže David byl často na drogách a poslední měsíc dokonce denně. Užíval metamfetamin, který se dá v Los Angeles pořídit v dobré kvalitě už za 20 dolarů (cca 500 Kč). A také to nebyl dávno žádný mladík, který si zaslouží snad i šestnáctou šanci.

Když se toho dne dopoledne dispečer z linky 911 Gabriely ptal, zda je David ozbrojen, odpověděla, že má u sebe velký kuchyňský nůž. Z rozhovoru s policistou pak dále vyšlo najevo, že David sedí sám v autě před domem a chce spáchat sebevraždu a že by policie měla rychle přijet.

Proč musel zemřít?

Když hlídka dorazila na místo, vyzvala Davida, aby vystoupil ze svého vozu. Uposlechl a zůstal stát u otevřených dveří auta. Policisté mu pak poručili, aby zahodil nůž a lehl si na zem. Jenže David byl dost sjetý, takže nůž neodhodil, máchal rukama a cosi nesrozumitelného povykoval.

Jeden z policistů situaci vyhodnotil jako hrozbu a vypálil na Davida dvě neletální střely, které ho zasáhly nejspíš do ramene. David zavrávoral a rozběhl se. Neudělal ani dva kroky a snesla se na něj sprcha dalších osmi střel. Rodina stojící u dveří domu celou scénu sledovala a nechápala, proč policisté Davida zabili…

Gabriela včera podala jménem rodiny na Úřad šerifa z Los Angeles County žalobu, kterou se dožaduje nejen důsledného vyšetření incidentu, ale také odškodnění, neboť má za to, že David zemřel zbytečně a že od policistů rodina očekávala pomoc, když David vyhrožoval sebevraždou – rodina nechtěla, aby Davida policie zabila, naopak, chtěla ho zachránit, a proto policisty přivolala.

Šerif Los Angeles County, Alex Villanueva, již krátce po střelbě jednoho ze čtveřice zasahujících policistů propustil a zbylé do ukončení vyšetřování postavil mimo službu.

„Sebevražda policistou“

Včera také police zveřejnila záběry z osobních kamer policistů, které dokazují popsanou verzi policejního zásahu. Úřad šerifa také uvedl, že vyšetřování akce postoupí k přezkoumání FBI.

Z přehrávaného rozhovoru mezi dispečerem linky 911 a sestrou zastřeleného Gabrielou však vyplývá jedna podstatná okolnost, která do vyšetřování vnáší jisté pochybnosti ohledně protiprávního chování policistů. Gabriela totiž dispečerovi vysvětlovala, že když za Davidem před zavoláním na linku 911 naposledy šla, aby ho přemluvila a dovedla domů, řekl jí David, že spáchá sebevraždu policistou (suicide by cop). Jinak řečeno, David celou věc předem naplánoval tak, aby zásah policie skončil jeho smrtí.

Má-li policie k dispozici záznam rozhovoru z linky 911, pak je jasné, že zásah každého policisty by skončil s velkou pravděpodobností smrtí Davida, neboť to David tak chtěl. Policisté jistě nemohli vyčkávat, zda si to David náhodou nerozmyslí a nezaběhne do domu a nepobodá členy své rodiny.

Drogy, drogy, drogy…

Případ dokládá několik závažných skutečností.

Předně je to bez nadsázky epidemie drog, která v Kalifornii řádí a která je sama o sobě zřejmě vůbec nejvážnějším problémem Spojených států – vážnějším, než jakékoliv politické nebo ekonomické těžkosti země.

Vedle nepříjemných potíží, které každý narkoman svým blízkým a okolí způsobuje, jde o jeho chování, které bývá naprosto nepředvídatelné, a to i ve stavu, kdy pod vlivem drog zrovna není.

Psychické rozpoložení člověka pod drogami je naprosto originální, jedinečné, a průvodní jevy jeho vnímání jsou navenek často nepochopitelné. Nelze vyloučit jakoukoliv reakci zdrogovaného, neboť jeho aktuální rozpoložení se může rázem a opakovaně změnit. Důvodem ke změně chování může být např. jeho nepřiměřená reakce na běžný reálný podnět nebo vidina či představa nebo třeba jen vzpomínka, která může být vlivem drog manipulována. To způsobuje policistům komplikace při jednání s takovým člověkem a klade na jejich práci velmi specifické nároky. Člověk pod vlivem drog také vůbec nevnímá závažnost situace a event. ohrožení, které z ní plyne.

Pokrokový šerif

Další důležitou skutečností je reakce šerifa Los Angeles County, který evidentně podlehl politickému tlaku v době, kdy se především levicová část Američanů domnívá, že policie je při svých zásazích systémově brutální a společnost by tedy měla hledat náhradní způsoby zajištění veřejné bezpečnosti amerických měst.

To je smutný vzkaz především pro 18 000 losangeleských policistů, kteří jsou už teď svázáni komplikovanými předpisy, které občas jaksi zapomínají, s jakými lidmi přicházejí při výkonu služby do styku. V množství jejich zákroků je pouze zanedbatelné procento z těch, které se hodnotí jako nepřiměřené, když i otázku přiměřenosti musíme brát v úvahu společně s jejich postavením, které z nich dělá ty, kteří tvoří represivní složku vynucující zákon. To i v České republice bývá veřejností opomíjeno a strohost jejich vystupování je označována za výraz nižších mentálních schopností, přitom jde jen o výraz dodržování zákona.

Kriminalita v Los Angeles County strmě stoupá, a to i přesto, že místní věznice patří mezi nejtvrdší ve Spojených státech.

Vězněno je zde na 200.000 zločinců, což je při počtu obyvatel Los Angeles County čítajícím cca 10 miliónů obyvatel až úctyhodné číslo. (V přibližně stejně početné České republice je vězněno okolo 21 000 lidí. To jen pro lepší obrázek, o jakém problému vlastně hovoříme.)

Jak nám ukazují statistiky, letošní počet vražd k poslednímu červnu činí 179, což je nejvíce za posledních deset let. Celkový počet vražd za loňský rok činí 350, což je o 126 vražd více, než v roce 2019. Nejčastěji zavražděnými jsou Hispánci (161 případů) a pak černoši (132). Zbývající počet zavražděných tvoří běloši (24) nebo jiné rasy. Obětí vražd podle pohlaví vévodí pochopitelně muži (85 %).

Ještě vyšší nárůst je u počtu zasažených střelbou. Zde jde bezmála o 60 % více případů, než vloni. Důležité je také další zkoumání nejvážnější kriminality – zvyšuje se počet vražd, za kterými stojí organizované gangy.

Gangy i mezi policisty

V Los Angeles působí nejméně 18 velkých a dobře organizovaných gangů. Není bez zajímavosti, že současný šerif Alex Villanueva byl členem gangu „Cavemen“ (Jeskynní lidé), ale při dotazech novinářů to popřel.

Jen letos bylo z členství v gangu obžalováno 47 losangeleských policistů (z toho také šéf ochranky šerifa a jeho řidič).

Šerif Los Angeles County, Alex Villanueva, se k rozsáhlé kriminalitě uvnitř sboru nehlásí s hrdostí, jen vyhlásil „nulovou toleranci“ vůči gangům.

Nekuřte ve věznicích!

Abychom mohli celý příběh zastřeleného sebevraha Davida Ordaze uzavřít v naději, dodejme, že šerif Alex Villanueva (57) je demokrat a vyjma jeho bývalého členství v gangu Cavemen můžeme uvést, že je po matce Polák. Vystudoval na San Bernardino Valley College svobodná umění a doktorát z veřejné správy obhájil na University of La Verne.

Villanueva se stal známým v roce 1988 svou kampaní proti kouření ve věznicích, což se mu v roce 1990 skutečně podařilo. (V losangeleských věznicích se sice nesmí kouřit, zato zde násilnou smrtí zemře několik lidí ročně a stovky se zde vážně zraní.)

Do předvolebního boje o post šerifa Los Angeles County šel Villanueva s heslem: „Reforma, přestavba a obnova.“ Volby vyhrál, a stal se tak po 138 letech prvním demokratem v tomto úřadu.

Loni v září zavedl pro všechny policisty osobní kamery a také vyhostil všechny federální agenty z věznic své jurisdikce. Vedle toho také ukončil a navíc i zakázal svým podřízeným spolupráci s federálními imigračními úřady.

Že by se v Los Angeles mohla bezpečnostní situace změnit za současného vedení policie k lepšímu, nepředpokládá nikdo. Práce policisty je v tomto kraji nejen výjimečně nebezpečná a nevděčná, ale také špatně placená. Proto současnému sboru chybí okolo 1500 policistů. Šerifský mandát končí Villanuevovi příští rok, a tak je možné, že 34. šerifem Los Angeles County bude zase někdo, komu jde o bezpečnost lidí v jeho kraji. Na to se po místních obyvatelích nejvíce těší tamní policisté.

David Ordaz

Na obrázku vidíme Davida Ordaze (34), úspěšného sebevraha. Měl tři děti.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.

zpět na článek