Neviditelný pes

KOREA: Dcera generála Parka vítězí

13.4.2012

Když se dnes ve zprávách objeví Korea, bude to nejspíš ve spojitosti s plánovaným startem rakety Unha-3, zřejmě připravovaným jaderným testem nebo s jinými aktivitami, které se tak či onak týkají blížícího 100. výročí narození Věčného prezidenta KLDR Kim Ir Sena. Bylo by ale chybou opomenout vítězství, kterého v parlamentních volbách dosáhla strana Saenuri pod vedením paní Park Geun hye.

Park

Historie strany Saenuri přitom sahá až do roku 1963, kdy Park Chung Hee (a otec Park Geun hye) založil Demokratickou republikánskou stranu. Sám Park Chung Hee přitom vládl v Korejské republice až do svého zavraždění v roce 1979 (více zde) a kromě značných represí vůči vlastnímu obyvatelstvu se především zasloužil o to, že se z jedné nejchudších zemí světa stal hrdý člen skupiny G20. A možná právě ekonomika, která přes hospodářské potíže dvou významných obchodních partnerů Koreje (totiž USA a EU) poměrně dobře funguje, přesvědčila korejské voliče, aby v dnešní nejisté době svěřili zákonodárnou většinu opět straně Saenuri. Ta si pravděpodobně udržela většinu v parlamentu (152 z 300 mandátů podle výsledků z půlnoci, byť předvolební průzkumy vypadaly jinak). Vítězství je podle mě cenné i proto, že tradiční role ženy je v korejské kultuře (významně ovlivněné Konfuciem) někde ale docela jinde, než v čele politické strany.

Letos se však (v prosinci) konají v Koreji volby důležitější – totiž volby prezidentské. Bude proto zajímavé sledovat, jak se výsledky parlamentních voleb promítnou do seznamu kandidátů. Obecně se soudí, že paní Park Geun hye kandidovat bude a navíc že má velké šance vyhrát. Konečně, o presidentský úřad se ucházela již před pěti lety, kdy těsně prohrála ve stranických primárkách se současným korejským prezidentem Lee Myung bakem.

Poznámka: Korejský parlament má celkem 300 poslanců. 246 z nich je voleno většinovým jednokolovým systémem, 54 křesel se rozděluje poměrným systémem. Je volen každé čtyři roky. Prezident (který sestavuje vládu) je volen většinovým jednokolovým systémem každých pět let na maximálně jedno volební období.

Převzato z blogu autora



zpět na článek