Neviditelný pes

KNIHA: Také oni zachránili Izrael

6.5.2021

Příběhy židovských hrdinů popisuje vynikajícím způsobem kniha Mattiho Friedmana Agenti bez vlasti. Jednalo se o členy Arabské sekce Palmachu, kteří dodávali židovskému státu informace z arabských zemí.

Situace byla po vyhlášení nezávislosti v květnu 1948 pro Izrael kritická, obklíčen arabskými státy stál proti přesile nepřátelských a lépe vyzbrojených armád. Přece se však dokázal ubránit a zvítězit. Židovskému vítězství napomohli kromě zbraní z Československa i agenti tzv. Arabské sekce z jedné organizací bojující za nezávislý židovský stát - Palmach. Gamliel Kohen s krycím jménem Júsuf, Jicchak Šošan s krycím jménem Abdulkarím, Chavakuk Kohen s krycím jménem Ibráhím, Jakúba Kohen s krycím jménem Džamil a další, měli jedno společné, byli to Židé, kteří pocházeli z arabských zemí, mluvili perfektně arabsky a od Arabů byli k nerozeznání - ideální to židovští rozvědčíci.

Agenti

Jejich příběhy v díle s podtitulem Utajené příběhy z doby vzniku Izraele poutavě přibližuje novinář Friedman, který trvale žije v izraelském hlavním městě Jeruzalémě a s některými z těchto hrdinů se sešel osobně.

Odvaha těchto lidí je o to cennější, že židovskému státu sloužili v jeho počátcích zadarmo, museli se v Libanonu a v jiných zemích postarat o živobytí, a tak si pořizovali malé obchůdky, taxikařili apod. Do Izraele však dodávali cenné informace, a přitom riskovali své životy. Stačilo málo, třeba se jen špatně pomodlili muslimskou modlitbu a už se stali pro Araby podezřelými. Často taková zdánlivá malichernost končila popravou agenta.

Za povšimnutí stojí, že Syřané i další Arabové zacházeli se Židy, kteří žili v jejich zemích, jako s občany druhé kategorie. Jicchak Šošan, rodák ze syrského Aleppa vzpomíná, že tamní Židé patřili k chudým obyvatelům města a když šel Arab po ulici, museli před ním uhnout. Po válce v roce 1948 byla židovská komunita v Sýrii zničena, Židé byli vražděni při pogromech a vyháněni. V syrských, ale i jordánských, iráckých a dalších arabských městech se konaly masové demonstrace, při nichž účastníci vykřikovali „smrt Židům“ a podobná hesla. To jsou jasné důkazy toho, že z hlediska vztahu k Izraelcům neexistuje rozdíl mezi umírněnými a fanatickými muslimy. Nenávist k Židům mají společnou.

Friedmanovu knihu doporučuji, protože je výborná a pravdivě ukazuje situaci v Izraeli v době, kdy tato země hájila svoji nezávislost proti obrovské arabské přesile. Vytknout jí lze akorát nedostatek obecných informací o té době, aby čtenář, který nezná podrobnosti o židovském boji za nezávislost, se lépe vžil do obsahu díla. Ale to je jen detail, který mu neubírá na kvalitě.

Matti Friedman - Agenti bez vlasti. Utajené příběhy z doby vzniku Izraele. Nakladatelství Vyšehrad, Praha 2021



zpět na článek