Neviditelný pes

IZRAEL: Přelomový rozsudek za vraždu izraelského kojence

1.5.2013

Rok 2011 byl výjimečný tím, že se v něm neúmyslně nakupily vraždy izraelských dětí. Vraždy, ne zabití. V březnu 2011 to byly vraždy v Itamaru, o kterých jsem už psal. V dubnu 2011 to byla raketa vypálená z pásma Gazy na izraelský školní autobus - a podotýkám, že nešlo o omyl, ale o úmysl. Posledním případem byla smrt jednoletého kojence Jonatana Palmera, jehož vrazi stanuli nyní před izraelským soudem.

k1

Jak je zabili

Na to, abychom pochopili, proč byl rozsudek přelomový, je třeba popsat, jak Jonatan zemřel. Jeho i jeho otce Ashera zabily kameny, které házeli Palestinci na jejich jedoucí auto. Stalo se to 23. září 2011. Asher Palmer jel od Hebronu do Jeruzaléma, kde měl vyzvednout svou těhotnou manželku. Jak můžete vidět dole na fotografii z místa činu, jeho jednoletý syn seděl na bezpečné autosedačce. Jeli po silnici č. 60 kolem města Hebron, ve kterém kdysi existovala starobylá židovská obec, ale dnes je to arabské město na palestinských územích. Jejich vůz byl nalezen mimo silnici, uvnitř mrtvý řidič a v sedačce mrtvý kojenec.

k2

Výjimečné byly už okolnosti nálezu auta, protože vše zpočátku vypadalo jako autonehoda. I když policie zřejmě od začátku poznala, že "něco bylo jinak", zpočátku se veřejnosti nehlásilo, že šlo o úmyslný útok. Důvodem byly zřejmě obavy z rozjitření nálad nad dalším útokem na život dítěte. Nicméně pod tlakem ze strany ortodoxních osadníků policie zveřejnila, že nešlo o obyčejnou autonehodu. Asher Palmer sjel ze silnice, protože na jeho jedoucí auto házela kameny skupina Palestinců. Jeden z kamenů zasáhl řidiče, ten ztratil kontrolu nad vozem a vyboural se. K vraku se seběhli palestinští hrdinové, ale lékařskou pomoc nikdo z nich nezavolal, sami se také nesnažili obětem pomoci. Místo toho auto vykradli. Sebrali mimo jiné řidičovu automatickou pušku.

Proč to byl terorismus

V listopadu byl za čin zatčen Wa'al al-Arjeh z Halhulu. Zajímavé je, že šlo o člena palestinské policie. Věnoval se útokům na izraelská auta v rámci pracovní doby, nebo šlo o volnočasovou aktivitu? Jeho společníkem byl jistý Ali Saadeh. Společně zorganizovali skupinu, která útočila kameny na izraelská auta na silnicích na Západním břehu.

k3

Zcela určitě nešlo o neškodnou zábavu. Soudci Amir Dahan, Zeev Afiq a Steve Berman vyhodnotili jejich dlouhodobou činnost jako teroristické útoky. Přihlédli k tomu, že pan Wa´al al-Arjeh a jeho skupina byli zodpovědní za předchozích 17 útoků na izraelská auta a k tomu, že pan Wa´al al-Arjeh byl schopen dobře posoudit, jaké následky má zásah kamenem do hlavy řidiče jedoucího auta. V případě Ashera Palmera byl navíc útok podniknut z auta jedoucího v protisměru, což sílu rány ještě zvýšilo. Dne 2. dubna 2013 byl samozvaný bojovník za svobodu uznán vinným při přelíčení před vojenským soudem v Oferu a 24. dubna 2013 byl odsouzen k dvěma trestům doživotí a k dodatečným 58 letům odnětí svobody. Jeho násilnická činnost byla vyhodnocená jako terorismus také proto, že šlo o úmyslné útoky na židovské řidiče a že pan Wa´al al-Arjeh při nich postupně získával stále větší zkušenosti, které mu umožňovaly zasáhnout cíl s úmyslem způsobit co největší škodu. Nešlo o omyl, ani o nedorozumění.

Dalším souzeným byl Shehada Awad Shehada Shata, který z vybouraného auta ukradl pušku a neposkytl obětem první pomoc. Soud jej už v srpnu 2012 odsoudil k deseti měsícům odnětí svobody a k pokutě 1000 NIS.

Proč je rozsudek výjimečný?

Protože zde byl poprvé od 80. let uznán kameny za teroristický čin. Útoky kameny se ve zprávách líčí obvykle jako neškodné incidenty a izraelské reakce jako přehnané. Ovšem rána kamenem do hlavy může zabít a v případě jedoucího auta to platí ještě více. Útoky kameny na izraelská auta na silnicích na palestinských územích se staly v od roku 2011 stále četnější a je třeba je řešit. Tento rozsudek k tomu může pomoci.

k4

Jelikož jde o organizované útoky, je to často i záležitost lidí, kteří kámen sice nehodí, ale akci zorganizují. Na tomto klipu můžete vidět incident, při kterém jsou palestinští chlapci podněcováni k útoku kameny na jedoucí auto. Všimněte si vysokého počtu kolemstojících kameramanů. Útoky na auta pokračují dodnes. Na počátku letošního roku vzbudil velkou pozornost útok na auto, ve kterém jela rodina Bitonových. Tříletá Adele Bitonová je dodnes v nemocnici a stále není jisté, zda útok kameny přežije.

Palestinci odsouzení za vraždu

Zpráva o autonehodě

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem



zpět na článek