Neviditelný pes

IZRAEL: O jednom dilematu

22.3.2022

Izraelský postoj k ruskému vpádu na Ukrajinu, nazvěme ho zdrženlivějším, byl mnohokrát komentován a opakovaně vysvětlen. Důvody jsou dva. Židovská diaspora v Rusku a ruský klíč k syrskému nebi.

Postavit se otevřeně proti Moskvě (je nemyslitelné, že by Izrael zaujal antiukrajinský postoj) by mohlo znamenat explozi antisemitské vlny v Rusku. Kromě toho: Izrael udržuje s Ruskem korektní vztahy proto, že jeho síly v Sýrii kontrolují tamní vzdušný prostor, zatímco Israeli Air Force potřebují zasahovat proti íránským jednotkám na syrském území. Pokud by mu to nebylo umožněno, vybudoval by si jeho úhlavní nepřítel základny přímo za jeho hranicemi, což představuje pro Izrael existenční hrozbu. Dalším bezpečnostním rizikem je vojenská spolupráce Íránu s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh, dalším úhlavním nepřítelem izraelského státu.

Lze jistě namítnout, že nejen Izrael, ale i další země si mohou najít důvody, proč se ostře nepostavit proti Rusku. To jistě mohou a mnohé si tak i počínají (jen Izrael je tradičně víc na tapetě), ale věc lze postavit i jinak. Česká republika a Slovensko stojí v konfliktu na východě Evropy jednoznačně na straně Ukrajiny a zaujímají jasný protiruský postoj zahrnující i podporu sankcí. Navzdory tomu před několika dny umožnily ruským letadlům přistát na svém území. Důvod: oba stroje přivezly palivo pro jaderné elektrárny.

Šlo o výjimku diktovanou „vyšším zájmem“. Máme-li my právo na takovou výjimku, nemůžeme ji upírat někomu, komu jde o vlastní bytí či nebytí.

Ovšem to ještě není ono dilema zmíněné v nadpise.

Izraelská společnost stojí většinově na straně Ukrajiny a také vláda v Jeruzalémě Ukrajincům pomáhá, byť nikoli ve zbrojní oblasti, ale na poli humanitárním. Nejnovějším příkladem je chystané zřízení špičkové izraelské polní nemocnice, která se už v zahraničí mnohokrát osvědčila. Vybudována bude na západě Ukrajiny v oblasti města Mostyska, asi 20 km od polských hranic (viz orientační mapa – obr. 1).

Mostysky1

obr. 1/ Orientační mapa, podklad: Google Maps. Červeným křížkem je označeno místo, kde bude stát izraelská polní nemocnice v katastru města Mostyska.

Dokladem izraelské obezřetnosti je skutečnost, že na rozdíl od předchozích případů, kdy byla polní nemocnice vybudována izraelskou armádou (přírodní katastrofy na Haiti 2010, v Japonsku 2011, na Filipínách 2013 nebo v Nepálu 2015) a personál byl vojenský, na Ukrajině bude vše kompletně civilní. Ano, je to s ohledem na ruskou stranu (myslet si o tom můžeme cokoli, Izraelci ale bezpochyby lépe než my vědí, co dělají).

To ale není všechno.

Zpravodajský portál Arutz Ševa přinesl ve čtvrtek 17. března 2022 zprávu, že Izrael koordinuje zřízení nemocnice na Ukrajině s Ruskem (obr. 2). Než znechuceně povytáhneme obočí, seznamme se se základními fakty.

Mostysky1

obr. 2/ Informace na webu Arutz Ševa: Izrael koordinuje zřízení polní nemocnice s Ruskem.

Podle portálu Arutz Ševa, který přebral zprávu od hebrejskojazyčného serveru Walla!, izraelské zdroje uvedly, že Jeruzalém informoval Moskvu nejen o vybudování polní nemocnice, ale prozradil Rusům i její přesné umístění.

Důvod?

Jeden jediný. Snaha Izraele zabránit tomu, aby Rusko na nemocnici a její bezprostřední okolí zaútočilo.

Úvaha byla jasná. Donedávna se jednalo o klidnou oblast, kde se nebojovalo. Ovšem v neděli 13. března podnikl ruský agresor raketový útok na ukrajinskou výcvikovou základnu u města Javoriv, které leží asi 30 km severovýchodně od Mostysky, v jejímž katastru má být polní nemocnice umístěna. Tato okolnost přiměla Izrael, aby na několika úrovních, včetně té nejvyšší (premiér Bennett – prezident Putin), tuto záležitost s Rusy probral a ujistil se, že nemocnice nebude ležet v zóně, která by mohla být cílem útoku.

Můžeme samozřejmě oponovat, že s agresorem by se vyjednávat nemělo. A tady se dostáváme k onomu dilematu. Nemělo – a přesto s ním Ukrajina, jeho oběť, vyjednává. Proč by s ním tedy nevyjednával Izrael ve snaze ochránit nemocnici, která bude sloužit těm nejpotřebnějším?

Otázka zní: Měl, nebo neměl Izrael zřízení polní nemocnice na západě Ukrajiny s Rusy koordinovat?

Ano, vím – Rusové si v této válce počínají natolik barbarsky (viz útok na divadlo v Mariupolu), že ani včasná koordinace s nimi není stoprocentní zárukou, že polní nemocnice se nestane jejich cílem. Jakou jinou možnost ale Izraelci měli? Postavit nemocnici „na blind“ a doufat, že ji Rus nechá na pokoji? Možná. Bylo by to ale odpovědné? Pak už zbývá nemocnici nechat v Izraeli a nic neriskovat. To by ovšem nebohým Ukrajincům příliš nepomohlo – a možná to by zvrácenému agresorovi vyhovovalo ze všeho nejvíc.

Příklad izraelské polní nemocnice, která bude sloužit ukrajinským obětem ruské brutální expanze, je další ukázkou toho, jak je tato válka, ačkoli v principu interpretačně jednoduchá (je jasný útočník i obránce), v jednotlivostech značně komplikovaná.

Dobrá zpráva pro Ukrajince: ve čtvrtek 17. března odletělo z Izraele nákladní letadlo společnosti El Al Cargo naložené polní nemocnicí do Polska, odkud bude přepraveno na západ Ukrajiny. Na začátku příštího týdne odletí po stejné trase zdravotníci v počtu více než stovky lékařů, sester a dalšího odborného personálu.

Mostysky3

obr. 3/ Zpráva na webu izraelského ministerstva zahraničí ze 17. března 2022 o vypravení polní nemocnice na Ukrajinu.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek