Neviditelný pes

IZRAEL: Jak zpolitizovat zmrzlinu

23.7.2021

Znáte zmrzlinové kelímky „Ben & Jerry ́s“? Prý patří k nejchutnějším na světě. Prodávají se i v ČR, společnost má také české internetové stránky. Na nich se to hemží vzletnými slovy. Třeba o nezávislém představenstvu.

Píší o něm toto:

Jejich mise: Chránit a šířit sociální misi společnosti Ben & Jerry’s a integritu značky a kvalitu produktů. Toho dosahují řízením z pohledu sociální mise a vedením podniku tak, abychom vyráběli co možná nejlepší zmrzlinu tím nejlepším způsobem.

Co možná nejlepší zmrzlinu tím nejlepším způsobem. Chvályhodné. Žel, tato úžasná zmrzlina nebude napříště pro všechny.

V pondělí 19. července se na Twitteru společnosti objevilo toto oznámení:

B&J 1

Společnost došla k závěru, že je správné, aby svoji zmrzlinu neprodávala zájemcům na teritoriu, které nazývá „okupované palestinské území“. Aniž by přesně definovala, co tím myslí. V praxi to má vypadat tak, že s izraelským držitelem licence, s nímž má dlouhodobé partnerství a ten její produkty v oblasti distribuuje, neobnoví smlouvu. Ta vyprší na konci roku 2022.

V Izraeli ovšem společnost plánuje i nadále zůstat, avšak podle jiné smlouvy, což bude ještě upřesněno.

Svým rozhodnutím se ale tato společnost staví na jednu stranu sporu a vytváří realitu k obrazu svému.

Co někteří považují za okupované území, je jinými považováno za území sporné. Rozdíly mezi oběma pojmy byly mnohokrát na internetu vysvětleny – kdo arabsko-izraelský konflikt dlouhodobě sleduje, ví, v čem tyto rozdíly tkví. Zde jenom připomeňme, že podle Dohod z Osla je takzvaný Západní břeh (historicky Judea a Samaří) rozdělen do tří oblastí, v nichž – dle zmíněných Dohod - oblast A je spravována palestinskými Araby (úřady Palestinské autonomie), v oblasti B mají palestinští Arabové, civilní a izraelská armáda bezpečnostní kontrolu a oblast C je pod plnou kontrolou Izraele.

Tak tomu bude až do uzavření definitivní mírové smlouvy mezi Izraelem a Palestinskou autonomií.

Ve světle výše uvedeného není tedy úplně jasné, a ona zmrzlinová společnost to ve svém oznámení, jak zmíněno, nekonkretizovala, která „okupované palestinská území“ má na mysli. Zjevně židovské osady, a to jak na Západním břehu, tak ve východních čtvrtích Jeruzaléma. Pravděpodobně i izraelskou část Golanských výšin.

Co to v praxi znamená? Že zde žijícím Židům nebude zmrzlina uvedené společnosti prodávána, zatímco Židům (a ovšem také dalším národnostem) v Izraeli, tj. v jeho hranicích daných linií příměří z roku 1949, prodávána bude. Zmíněná společnost tím vlastně předjímá výsledek budoucí mírové smlouvy, resp. jednu z více možných variant míru mezi Izraelem a reprezentací palestinských Arabů. Totiž tu variantu, podle které budoucí trvalý mír bude založen na tom, že se Izrael vrátí do hranic stanovených příměřím z roku 1949 a na celém Západním břehu a ve východním Jeruzalémě bude vyhlášen stát Palestina.

Tato varianta má ale jednu podstatnou vadu na kráse. Jedním z principů budoucího míru, principů obecně uznávaných, je vytyčení takových hranic, které budou bezpečné. Nejde tedy pouze o to, jaké hranice si přejí palestinští Arabové a jejich podporovatelé, ale také o to, jaké hranice budou bezpečné pro Izrael. Právo na ně je zmíněno mimo jiné ve známé rezoluci Rady bezpečnosti OSN 242 z roku 1967, kde se hovoří o právu na život jejich obyvatel (to je všech států v oblasti) uvnitř bezpečných a uznávaných hranic.

Z toho plyne, že budoucí mír mezi Izraelem a palestinskými Araby musí být založen na kompromisu. To je ovšem záležitost politiků, nikoli, při vší úctě, výrobců kelímků se zmrzlinou.

Rozhodne-li se takový výrobce, že některým Židům svůj produkt prodávat bude a jiným nikoli, pak nezbývá než dát za pravdu expremiérovi a dnešnímu lídrovi opozice Benjaminu Netanjahuovi, který na Twitteru napsal:

B&J 2

Tedy: „My Izraelci teď víme, jakou zmrzlinu nekupovat.“

Chce se říci, že to od nynějška vědí nejen Izraelci, ale také jejich přátelé všude ve světě. Když bojkot, tak bojkot. Začali s tím zmrzlináři, nikoli Izraelci.

Aktualizace 20. 7. 2021:

Po výše uvedeném rozhodnutí oné zmrzlinářské společnosti uspořádal Twitter listu The Jerusalem Post anketu, v níž se čtenářů ptá, zda budou i nadále kupovat a jíst zmrzlinu „Ben & Jerry ́s“. 20. července do 08:25 hodin SELČ odpovědělo 1177 respondentů, výsledek je zde:

B&J 3

Odpověď ANO (budu kupovat a jíst)... 17,4 %
Odpověď NE ... 77,9 %
Odpověď NEVÍM ... 4,7 %

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek