Neviditelný pes

IZRAEL: Drama posledních hodin a Netanjahuův triumf

8.5.2020

Vláda se rodila doslova před očima. Měla před sebou několik překážek, které se podařilo zvládnout. Události šly ráz na ráz. Rozhodující trumf držel v ruce Nejvyšší soud.

Telegraficky: strany Likud a Modrobílí (tedy ta její část, kterou vede Benjamin Gantz) se 20. dubna dohodly na velké koalici. Spolu s podporujícími malými partajními formacemi budou mít pohodlnou většinu. Jak velkou, nebylo v tu chvíli zřejmé, neboť jasné nebylo to, kdo všechno novou koalici podpoří. A jasné to není ani v této chvíli, kdy píšu tento článek (7/5 před 18.00 hod.). Konkrétně jde o pravicovou Yaminu (šest mandátů v Knesetu – více o ní níže).

Hlavní překážka: oponenti koaliční dohody, potažmo političtí odpůrci Benjamina Netanjahua, podali proti dohodě stížnost k Nejvyššímu soudu. Klíčová pozitivní zpráva: neuspěli. Nejvyšší soud ve středu (6/5) večer jejich podání odmítl. Cesta k nové vládě se pootevřela.

Neotevřela se zcela, neboť měla-li koalice i s rotačním premiérstvím fungovat, bylo nutné změnit legislativu. Včetně Základního zákona: Vláda, který je v Izraeli ekvivalentem příslušné hlavy ve standardních konstitucích většiny zemí světa. Opozice nelenila a připravila přes 9000 (slovy devět tisíc) pozměňovacích návrhů. Drtivou většinu z nich nakonec stáhla, ale i tak jich zůstalo víc než dost. Přesto nově vzniklá většina všechny přehlasovala a ve čtvrtek (7/5) byly příslušné normy schváleny. Většinou 72 hlasů (ze 120).

Stejný počet poslanců pak doporučil prezidentovi, aby pověřil Benjamina Netanjahua sestavením vlády. Jak ale Dům prezidenta sdělil, nestane se tak bezprostředně, ale zřejmě po několika dnech, až budou všechny podpisy řádně verifikovány. Nicméně Likud a Modrobílí hlásí, že vláda bude zformována do příští středy (13/5). Přitom: kdyby prezident Rivlin pověřil Netanjahua dejme tomu v neděli 10/5, měl by na to designovaný staronový premiér dva týdny.

Jak již zmíněno, velký otazník visí na účastí Yaminy na celém projektu. Její poslanci nepřipojili své hlasy k doporučujícímu dopisu prezidentovi, aby pověřil Netanjahua. Ve čtvrtek odpoledne jednal šéf Yaminy Naftali Bennett, úřadující ministr obrany, s Netanjahuem, ale žádný průlom do zveřejnění tohoto článku oznámen nebyl.

Ve světle toho, že Netanjahua čeká za zhruba dva týdny první soudní stání v údajné korupční kauze, lze dosavadní vývoj považovat za jeho špičkové politické mistrovství. Za situace, která pro něj nebyla nejpříznivější, dokázal pro sebe (a tím i pro Likud) vytěžit maximum možného. Nejenže není nucen politiku opustit (což by bylo krajně neblahé), ale bude osmnáct měsíců pokračovat jako šéf exekutivy. Na politickém kolbišti opravdový profesionál.

Na druhou stranu: oponenti koalice podali další stížnost k Nejvyššímu soudu – hned po schválení nové legislativy, kterou tímto krokem napadají. Právní bitva tedy pokračuje.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek