Neviditelný pes

IZRAEL: Bláznění kvůli osadám

28.1.2014

"Izrael plánuje 20 000 nových osad na okupovaných územích." V této podobě zazněla stručná zpráva televizní společnosti CNN (Cable News Network) o výstavbě více než dvaceti tisíců "sídlištních jednotek", tedy bytů, v již existujících sídlištích a obytných čtvrtích v Jeruzalémě. Tuto informaci rozšířila izraelská organizace "Peace Now" (Mír teď), podle níž by tím prý k již pětisettisícovému počtu Izraelců ve východním Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu přibylo dalšího půl milionu.

Poté, co již tvrzení Peace Now proběhlo světovým tiskem, od Malajsie přes Austrálii až po Washington, se strhla celá lavina událostí. Nejprve premiér Benjamin Netanjahu zastavil veškeré plánování výstavby na nepřístupné kótě E1 mezi Jeruzalémem a městem Ma'ale Adumim vybudovaným v roce 1974 po jomkipurové válce na obranu proti vpádu arabských oddílů z východu do Jeruzaléma. Netanjahu se Američanům původně zavázal, že tam nepostaví žádnou osadu. Teprve poté, co Washington začal dávat svým "starostem" hlasitý průchod, prozkoumal si tu zprávu důkladněji.

A ukázalo se, že izraelské ministerstvo bydlení a výstavby vypsalo pro architekty konkurs na plány 23 786 bytových jednotek v osadách a v jeruzalémských čtvrtích za "zelenou čarou". Jde o první fázi plánování a tento ryze "byrokratický" krok podle jedné mluvčí ministerstva znamená pouze to, že by se teprve za několik let, až tyto plány projdou mnoha grémii, mohlo začít se stavebními pracemi. Ministr bydlení a výstavby Uri Ari'el se později před svým ministerským předsedou hájil vysvětlením, že nejde o konkrétní plány, nýbrž pouze o průzkum možností budoucího plánování.

Mezitím prohlásil šéf palestinských vyjednavačů Saíd Irikát, že má od prezidenta Mahmúda Abbáse zmocnění oznámit konec mírového jednání, jestliže Izrael tyto stavební plány nezruší. Palestinci se rovněž chtěli obrátit se stížností na OSN.

Nyní Netanjahu zmíněného ministra požádal, aby plánování okamžitě zastavil. Na adresu svého koaličního partnera ze strany "Náš židovský domov" vyjádřil premiér podle jedné noční tiskové zprávy ostrou kritiku: "Tento krok neznamená pro osady přínos. Naopak osadám uškodí. Jde o krok právně i prakticky bezvýznamný a v době, kdy se snažíme přesvědčit mezinárodní společenství o nutnosti lepší smlouvy s Íránem, povede tato akce k zbytečným třenicím. Teď by nic nemělo odvádět pozornost od toho, na čem nám záleží nejvíc - zabránit Íránu v dalším rozvoji vojenského atomového programu. Jako člen vlády musíte své akce předem domlouvat a uvažovat dopředu."

Podle noční zprávy izraelského rozhlasu vyjádřil ministr Ari'el "pochopení" a nařídil svému ministerstvu, aby zastavilo veškeré plánování.

Netanjahua prý už několikrát "zaskočily" plány osad, o kterých nic nevěděl a s nimiž levicová organizace "Peace Now" bojující proti osadám vyrukovala pokaždé v "pravý" okamžik. Například plán na 1200 bytových jednotek v jeruzalémské čtvrti Ramat Šlomo publikovala právě v době návštěvy amerického vicepremiéra Joe Bidena, kterou jako výraz solidarity s Izraelem uskutečnil v roce 2010. Zveřejnění plánů způsobilo ve vztazích s USA těžkou roztržku, zvláště když je Biden pochopil jako "útok" na svou osobu.

Zrovna při zahájení ženevských jednání s Íránem uveřejnil "Mír teď" tyto plány na zřízení 1200 bytů v Ramat Šlomo znovu - bez jediné zmínky o tom, že jde o tytéž plány, které vyvolaly mezinárodní protesty již během Bidenovy návštěvy před třemi lety.

Takto zde jedna nevládní izraelská organizace opakovaně na pozadí mezinárodních sporů o izraelskou osadní politiku využívá příležitosti kritizovat izraelskou vládu ustanovenou volbami: tahá ze šuplíku staré plány výstavby a vydává je za nové Netanjahuovy záměry sabotovat dvoustátové řešení i mírová jednání.

© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová
www.wilberforce.cz



zpět na článek