Neviditelný pes

HONGKONG: Jak to asi dopadne?

10.10.2019

Poprvé jsem měl příležitost se trošku seznámit s tehdejší britskou kolonií, známou jako Hong Kong - britský majetek. Tak tomu bylo ještě v letech šedesátých - době, kdy v naší rodné zemi vládla rodná strana komunistická, na Hradčanech sídlil Antonín Novotný, v Moskvě tak činil Nikita Sergejevič Chruščov a já se po nijak jednoduchém přeškolení z českého civilního soudce začínal přeškoloval na profesorského amerického kantorského začátečníka.

V onom roce, s přistáním letadla na letišti, jež nyní neexistuje (nynější HKG je už zbudováno na dost vzdáleném ostrově). Můj vyženěný švagr již fungující, britsky vyučený architekt. Byla to doba, když v rudé Číně Mao Ce-tung započal s hodně nepříjemnými nepříjemnostmi. Takto získaný švagr zrovna oslavoval svůj značný výkon - v noblesním hotelu se konala velikánská oslava, tam jsem se seznamoval s víc než tuctem vyženěného příbuzenstva. Tam jsem postřehl, jak jedné tetě upadla náušnice, nález jsem hbitě zvedl, majitelce předal, událost sledovala má švýcarsko-čínská manželka. Od ní jsem pak byl poučen, že nalezenou náušnicí.jsem značně obohatil původní majitelku. Takové kroky jsem tehdy podnikl. Vzácnost takové náušnice se prý rovnalo nákupu luxusního lesního sídla.

Ano, takto se život značně již začal měnit. Nedaleko od mého amerického domova na řece Svatého Vavřince je oblast oprávněně zvaná tisíc ostrovů a ostrůvků. mnohé z nich k pronajmutí a rovněž i ke koupi. Dočítal jsem se o jakési paní Thompsonové, bývalé návrhářce u prestižní firmy Rolls Rpyce v Sheffieldu, která jako svůj ideál zvolila neblaze proslulé Ďábelské ostrovy, patřící pevnině Francouzské Guayany . Tam trpěl nevinný Alfred Dreyfus a každý se snažil dostat odtud pryč. Dotyčná dáma si tam lebedila na ostrově Royale, mimořádně prý exoticky malebném - perfektní prostředí pro uplatňování jejích malířských zálib. Na koupání v moři to však nebylo - všude houfy žraloků. A na souši dovedli obtěžovat tarantule, jedovatí hadi a divoká prasata. Umělkyni však zřejmě nevadili . Když se ve francouzské Polynésii filmovala Vzpoura na lodi Bounty, vzbouřenec Marlon Brando na místě koupil korálový atol Tetiaroa, po němž se pak občas procházel nahatý a plašil jak ptactvo, tak pár služebnic. Brando na tomto svém .majetku nabídl politický azyl americkému Indiánovi obviněnému z vraždy a prchajícímu před policií

Poprvé jsem se do Hongkongu dostal v roce 1967, přesně v době čtvrtého sjezdu československých spisovatelů, kde na této straně světa zrovna řádila Maova veliká kulturní proletářské revoluce. Týž den jsem četl v místních novinách, že v nedaleké ulici obdržel žurnalista výhrůžný dopis, přesto se však nepolepšil a postihla ho krutá odplata. Maoisté ho zastavili za volantem volkswagenu, polili benzínem a upálili.

Proč si Mao nenechal odstranit takovou pihu na nose? Denně totiž pumpoval 55 milionů galonů vody do vyprahlé kolonie. Byl by stačil jeden telefonát a Britové by se museli stěhovat. Jenže Mao svůj telefon nezvedal. Čína tehdy ovšem chtěla Brity vyřadit jako londýnskou konkurenci ze soutěže o opiové prvenství.

Britové si ke svému majetku vlastně pomohli lupem. Čína tehdy prohrála válku v roce 1841, ztratila malý ostrov s velmi důležitý přístavem - Hongkong. V překladu „Fragrant Harbor“, čili „Libovonný přístav“. Později se znovu bojovalo a Číňané ztratili cíp své pevniny: Kowloon, neboli Devět draků, pojmenováno podle tamějších kopců, jichž však bylo jen osm. Tak vznikl britský majeek. Navíc zájemci získali do nájmu pozemky na 99 roků, na tak dlouhou dobu.

Hongkong o rozsahu víc než tisíc kilometrů. s víc než šesti miliony obyvatel se stal jejich majetkem. Ostrov Vicloria, vlastní to britský Hongkong, komerční to centrum kolonie. Kowloon - tam bylo původní letiště, většina turistických hotelů a obchodů, několik milionů obyvatel tam napěchováno na malém prostoru. Outer Islands, vnější ostrovy, celkem je jich 20, jsou velmi málo osídleny, poněvadž tam zejména je nedostatek vody.Nutno též počítat New Territories do roku 1997, desetkrát větší než Victoria a s obyvatelstvem stokrát početnějším než Kowloon.

Čínská vládnoucí komunistická strana a vláda se snaží prosazovat konkubinát se zahraničními kapitalistickými investory, s nabídkou vstupovat do partnerství s chorými státními podniky.

Důležitý vládní dokument z roku 2005 se vyjádřil takto: „Demokratická vláda je vláda komunistické strany jménem lidu zdokonalovat demokratickou diktaturu. Socialistická politická demokracie Číny má své čínské vlastnosti.“ Natolik svěží, že ukládá disidenty do koncentráků. S růstem hospodářské prosperity i sociálních nejistot a stále větším rozdílem mezi životem bohatců a nadále dost nuzné většiny. Vyčerpaná ideologie, konec revoluci, jediným smyslem je udržet se u moci. Do strany přibírat nikoliv rozohněné radikály, ale praktické technokraty. Komunistická strana je teď stejně silná jako v roce 1949, kdy se chopila moci, nyní s ohromnou členskou základnou 74 až 75 milionů. Její legitimita je podmíněna pokračujícími hospodářskými úspěchy, s cestou k demokracii otevřenou, zůstávající stále v nedohlednu.

Jenže i kritici současného stavu věcí připouštějí, že západní model demokracie se svými důsledky není pro Čínu příliš použitelná alternativa. Jeden příklad za mnohé: „Číňané jsou národ spořivý a téměř třetinu svých příjmů ušetří. Američané ušetří maximálně pouhá dvě procenta, jejich průměrná zadluženost dosahuje mnohatisícových částek. Kalifornská firma podepsala v Číně smlouvu na výstavbu továrny s mamutí kapacitou - projekt, co nelze prosadit doma v USA. Jeho závěr: „Diktatura v čele s rozumnými lidmi (reasonably enlightened), což je případ Číny těchto dní, má proti demokratickým systémům velkou výhodu.“

Dosavadní rozsah sítě městské podzemní dráhy (1,000 km) do deseti let vzroste víc než čtyřnásobně. Čína se pustila do výstavby padesáti nových nukleárních reaktorů, tolik nových našich českých Temelínů, zatímco ostatní svět jich dohromady má v plánu vybudovat pouze patnáct.

Nelze zcela přehlížet či porovnávat jejich dosažené výkony. Někdo může zdůrazňovat jeden v podstatě univerzální, jednotný čínský druh řešení problémů. Hongkong si v odvětví X bude počínat způsobem nepřijatelným v provincii tisíce mil vzdálené. Rozhodně rozdílně vypadá rozvoj v čínské oblasti A v porovnání s oblastí Z. Ledacos se se může lišit v přemnohém počínání.

A ledacos se už mění a liší podstatně.

K O N E C.zpět na článek