Neviditelný pes

HISTORIE: Berlínská filharmonie a Alexandrovci

31.12.2016

Dostalo se mi poučení od takzvaných znalců historie.

Bylo to po tom, co jsem nazval ty, kdo se radují z tragické smrti Alexandrovců, primitivy a idioty.

Připomněl jsem, že jen 23 let před sovětskou okupací skončila jiná okupace, německá, s více než 300 tisíci obětí jen na území tehdejšího Československa. S Němci jsme se dokázali smířit, s Rusy se, jak se zdá, smířit nemůžeme a nesmíme.

Napsal jsem v reakci na jejich radostné projevy:

„Radovali byste se stejně, kdyby spadlo letadlo s orchestrem německého Bundeswehru? Orchestrem, jehož hudebníci by byli oblečeni v německých uniformách?“

Jen několik vybraných reakcí čtenářů:

„Ta banda Alexandrovců tady svým krákáním, Extra, 27. 12. 2016 0:22:34
jen dotvrzovala ruskou nadvládu, že kam jednou vkročí holínka ruského vojáka, už tam zůstane. Byla to pěvecká součást okupační armády. Banda hnusných hajzlů, sloužící zájmům ruského imperialismu“

„Alexandrovci byli propagandisté, přikrývající Putinovy zločiny. , Pavel Z., 26. 12. 2016 22:46:28
S takovými slušný člověk nesmí mít soucit.“

„Výlet Alexandrovců do Aleppa je totéž, Extra, 28. 12. 2016 11:45:58
jako kdyby Berlínská filharmonie v roce 1943 jela koncertovat dozorcům do Osvětimi. Nám sem jezdili oslavovat ruskou okupaci a Haas se jich zastává. Dostali, co jim patří“

Pochybuji, že by Berlínská filharmonie hrála v Osvětimi.

Bylo by to i nelogické, dozorců SS bylo poměrně málo, aby Berlínská filharmonie měla přijatelnou audienci.

Pro vězně by jistě nehrála.

A dozorci si udělali svůj orchestr z vězňů. Ironicky několik z nich, jak jsem četl, skutečně před válkou v Berlínské filharmonii hrálo.

„Kdyby Berlínská filharmonie koncertovala, Extra, 28. 12. 2016 11:50:20
ve Varšavě po porážce povstání vítězným esesákům, skončili by všichni filharmonici po válce ve vězení, filharmonie by byla zakázána a Herbert von Karajan by dostal nejméně deset let. Haas je čistý hnus.“

Ale pro Wehrmacht a pro SS, milý Extra, Berlínská filharmonie hrála, ne že ne. A mnohokrát.

Berlinská filharmonie odehrála jen v sezóně 1940-41 v rámci podpory německé branné moci více než 20 koncertů v okupovaných teritoriích pro Wehrmacht a jeden pro Waffen SS. V jejím programu to bylo prezentováno jako pomoc branné moci v „šíření a podpoře německého kulturního dědictví“. Uvádí to programová ročenka pro rok 1941, nazvaná „Das Berliner Philharmonische Orchester spielt für die Wehrmacht“. Ta říká mimo jiné i toto:

„Velcí němečtí koncertní mistři vyjadřují ve své práci podporu pro vytvoření reálného nového světa německého člověka. Dá se říci, že tato společná odpovědnost spojuje velké koncertní mistry s těmi, kdo dnes mají tu nejtěžší rozhodující úlohu při budování nového Německa, našimi neporazitelnými ozbrojenými silami.“

Podobně na tom je Vídeňská filharmonie, ta odehrála ve stejné době přibližně stejně koncertů pro německou brannou moc, Wehrmacht, Luftwaffe, Kriegsmarine a Waffen SS.

Herbert von Karajan byl členem NSDAP od roku 1933. Za války ani Berlínskou, ani Vídeňskou filharmonii nedirigoval. A dirigovat znovu po válce začal až po své „denacifikaci“ v roce 1946. V žádném vězení nikdy neseděl a jeho nacistická minulost jeho kariéru neukončila. Ta naopak teprve po válce vyvrcholila.

A pak je zde množství německých a rakouských vojenských orchestrů a souborů. Nebo si pan Extra myslí, že Němci neměli vojenská hudební tělesa a že jejich civilní soubory a orchestry za války nehrály pro vojáky? Nebo že ti vojenští hudebníci byli za své koncerty v době nacismu po válce trestáni?

Připomínáme to desítky let po konci německé okupace, kdykoliv zemře některý z významných německých či rakouských hudebníků? Vadí nám koncerty Berlínské filharmonie pod taktovkou Herberta von Karajana a bojkotujeme jejich nahrávky na deskách DGG?

Já to hudebníkům a filharmonikům nevyčítám. Těžko mohli koncert v nacistickém Německu a navíc v době války odmítnout.

Ale vadí mi, že mě znovu a znovu chtějí poučovat nevzdělanci, většinou schovaní za anonymní nicky, kteří neznají historii (leda snad jen z materiálů think-tanku Evropské hodnoty), ale jsou - aniž se obtěžují najít pro svá hloupá tvrzení nějaké argumenty - z ní kdykoliv připraveni dávat lekce.

I když v tomto případě by žádné argumenty najít nemohli, našli by jen ty právě opačné.

Ale to je těmto „expertům“ jedno. O pravdu jim vůbec nejde.zpět na článek