Neviditelný Pes

GLOSA: Vtip a ťafka

14.11.2015

aneb Tak vypadá správná kampaň

Legrace? Tak ta nás, myslím, nečeká, vzdychl Arturo. Mluvili jsme o nedávných prezidentských volbách v jeho vlasti, Guatemale. Hlasování přitom vyhrál bývalý televizní komik Jimmy Morales. V pátek výsledky uznal místní nejvyšší soud.

Moralesova politická zkušenost? Nulová. Tedy pokud se nepočítá pár let stará komedie, v níž si paradoxně lídra chudého středoamerického státu zahrál. „Bojím se, že tenhle trucvítěz nám jenom ublíží,“ věštil guatemalský novinář trudnou budoucnost, zatímco se snažil omotat si šálu kolem krku. Byli jsme ve Washingtonu DC a můj nový známý z tropů se v americkém babím létě třásl zimou.

Ještě před rokem by na Moralesův úspěch nikdo nesázel. Obyvatele země, která se pomalu vzmáhá z více než tři dekády trvající občanské války (skončila v roce 1996), ale na jaře rozlítilo prosáknutí obřích korupčních skandálů v nejvyšších politických patrech. Začaly protesty, které vyvrcholily rezignací prezidenta Otta Peréze Moliny. Guatemalci řekli dost garnituře, jež se u moci držela skoro dvacet let. Mimochodem Morales ve druhém kole pokořil někdejší první dámu Sandru Torresovou. Plán má jediný a jasný – boj s korupcí a politickými „dinosaury“. Jaké jsou jeho šance, se uvidí. Leccos ale naznačuje fakt, že ve 158hlavém Kongresu, jehož pomoc potřebuje, má jeho strana pouhých 11 křesel.

Moralesův úspěch odráží zajímavý fenomén. Guatemalec není první hvězda šoubyznysu, jež v nedávnu zazářila. V době, kdy se na člověka valí informace ze všech stran, je zkrátka třeba upoutat. Žádné štráchy: na nudné projevy není čas ani nálada. V Itálii před dvěma lety uspěl komik Beppe Grillo, na jeho mítincích se lidé váleli smíchy. V parlamentních volbách získal čtvrtinu hlasů. Dneska už ale jeho vtipy a bojkot vládních snah tolik nerezonují, v italském parlamentu je spíše za „osinu“... Netřeba se však vracet do minulosti. V USA stačí v nynější předvolební prezidentské kampani zapnout jakékoli zprávy. Zaručeně v nich bude Donald Trump. A ten televizi taky „umí“, chytlavý titulek zaručen. Snad to nebude stačit.

LN, 11.11.2015zpět na článek