Neviditelný pes

GLOSA: Stalingrad na Eufratu

9.6.2017

Proč útok na baštu IS vedou jen sunnité a Kurdové

Začal útok na město Rakka, hlásily v úterý agentury. Rakka je baštou Islámského státu v Sýrii, tak jako Mosul je jí v Iráku. Padnou-li obě tato města, teroristická organizace IS coby „stát“ skončí. Ale ta dobrá zpráva s sebou nese tolik háčků, až si jeden řekne, nakolik je vlastně dobrá.

Za prvé. Na město Rakka míří oddíly syrské sunnitské opozice a Kurdů. Nejde o džihádisty, ale nikdo se k nim nepřidal. Turecko se nepodílí kvůli sporům s Kurdy. Asadova vláda se nepodílí, neboť těžiště jejího zájmu je jinde. Na pozemním útoku se nepodílí ani Rusko, ani USA (ty jen dodávají zbraně).

Za druhé. Z toho chtě nechtě plyne úvaha, nakolik je porážka IS na bojišti v Sýrii prioritou. Posiluje se dojem, že mocnosti počítají s vojenskou porážkou IS tak jako tak, teď se v duchu již přenášejí do poválečné doby a uvažují spíše o tom, nakolik samy naplní své cíle a rozparcelují si zóny vlivu.

Pro Asadovu syrskou vládu je prioritou vytvořit homogenní oblast s šíitskou (alavitskou) podporou na západě země. Pro Teherán je prioritou získat pozemní šíitskou spojnici od Íránu ke Středozemnímu moři (k Hizballáhu v Libanonu). Pro Moskvu je prioritou doložit, že Rusko nelze pomíjet. Pro Washington je prioritou „být opět velký“, tedy narušovat osu Moskva – Teherán – Damašek – Hizballáh, která tak kvetla za Obamy.

Za třetí. Kdyby byla vojenská porážka IS opravdu prioritou, dvousettisícová Rakka by musela padnout už dávno. Přispěly by k tomu bombardéry a „chytré pumy“. Jenže Rakka svým významem není žádný Stalingrad. Možná právě v tom je smůla. Rakka sice zůstane uchráněna před zničením bombami, ale IS neodkráčí do zajetí jako Paulusova armáda, nýbrž se rozprchne do světa. Pěkná představa, že.

LN, 7.6.2017



zpět na článek