Neviditelný pes

GLOSA: Šampionát gest

15.6.2021

Platí teď, že míč je kulatý a pokleknutí povinné?

Fotbalový míč patří mezi nejuniverzálnější věci na světě. V různých zemích se jezdí vpravo či vlevo, liší se napětí a kmitočty v elektrické síti, liší se zákony, jen míč je jeden pro všechny. Docela hezká vize univerzality. Liší se ale vše ostatní, co fotbal – teď mistrovství Evropy – provází. Skončily časy, kdy se tvrdilo, že sport musí být nepolitický. Nyní se připouští, že sport může být politický, ale jak asi tušíte, musí být správně politický. Příklady jsou po ruce.

Britská praxe trvá na poklekávání před zápasem coby téměř povinném gestu proti rasismu. Dejme tomu, rasismus je neblahá realita a je třeba proti ní něco dělat. Ale musí to být plošné a téměř povinné gesto? Musí hráč, který nepoklekne, například rumunský fotbalista Stanciu, čelit pozornosti, jako kdyby něco spáchal? Musí psát dokonce hyperkorektní Der Spiegel, že to Britové s požadavkem na poklekávání (finále šampionátu se hraje v Londýně) přehánějí?

Přitom právě anglosaské státy jako Británie nemají zvláštní zákony proti osvětimské lži. Říkají, že jestliže se ve své historii ubránily totalitám, mohou si k osvětimské lži dovolit jistou velkorysost. Na rozdíl od zemí, kde „se to stalo“. To zní srozumitelně a logicky. Ale pak platí i toto: pokud jsme se ve své historii vyhnuli svodům kolonialismu, otrokářství či obchodu s otroky, pak si můžeme dovolit jistou velkorysost v rituálním odsuzování rasismu povinnými gesty. Na rozdíl od zemí, kde „se to stalo“. Nebo patří univerzální platnost protirasistického hesla k fotbalu stejně jako univerzální míč?

Jinde je ale UEFA přísnější. I když už v roce 2018 schválila podobu dresů na Euro, teď se podvolila protestu Moskvy a zakázala Ukrajincům nápis „Sláva hrdinům“ na dresech. Prý vyznívá protirusky. A to mají Ukrajinci kliku, že ruský protest proti siluetě mapy Ukrajiny s Krymem neprošel. Ale stejně: Moskva Krym vojensky obsadila, pak anektovala a teď ještě protestuje, když se to někomu nelíbí. Kdysi se k tomu říkalo: lepší drzé čelo než poplužní dvůr.

LN, 12.6.2021



zpět na článek