Neviditelný pes

GLOSA: Rusko má čas

12.12.2019

Přinese něco první setkání Zelenského a Putina?

Je teď těžké fandit Ukrajině. I pro ty, kdo vždy fandí slabšímu proti silnějšímu. Kdo na rozdíl od Západoevropanů zažili Brežněvovu doktrínu omezené suverenity. Kdo viděli ve sporu o Ukrajinu hodnotový zápas Západu (oranžoví revolucionáři v Kyjevě) a Východu (Putinův revanš za rozpad Sovětského svazu). Takhle pěkně černobíle to vypadalo ještě před pěti lety, když Rusko obsadilo a anektovalo Krym. Teď už to působí jinak, což doložilo pondělní setkání lídrů Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska v Paříži.

Některé věci se ilustrují samy, aniž by člověk znal důvěrné detaily jednání. Schůzka se uskutečnila poprvé po třech letech (pět let poté, co v Minsku dohodla klid zbraní pro Donbas, stále nefungující). Poprvé se osobně setkali prezidenti Zelenskyj a Putin. Znamená to ale zásadní posun? Zdá se, že spíše ne.

Jednání Francie, Německa, Ukrajiny a Ruska se říká normandský formát: jde o věc, kde nemá silné páky EU, tudíž nechá jednat dva nejsilnější tahouny. Leč výsledky nejsou valné. Připomeňme, že minská dohoda o příměří na východě Ukrajiny se ani nezmiňuje o Krymu. Tedy že nejsilnější tahouni EU přistoupili na Putinovu metodu „faktů na zemi“: nastolit situace, jež se pak berou jako definitivní, nediskutovatelné. Z toho plyne zvláštní zmatení u západních Putinových partnerů: vyhlašují sankce za něco, co potom ani nezmiňují při jednání.

To nahrává Putinovi, jenž formální dohodu nepotřebuje. Stačí se podívat na území, která skoro třicet let přežívají v právním vakuu: Podněstří, Abcházie, Jižní Osetie – proč by k nim nepatřil i Donbas? Zelenskyj je v nevýhodě. Musí trvat na státoprávních poměrech před únorem 2014, jinak riskuje politické přežití. Jenže. Může to prosadit silami Ukrajiny? Či tlakem západních spojenců? Těžko. Neříká se to snadno, ale na Ukrajinu by vsadil jen hazardér. Větší ohlas získávají na Západě stará slova ruského ministra zahraničí Lavrova: „Nejprve se musí znovu nastolit mezinárodní bezpečnostní řád a až potom může následovat řešení pro Ukrajinu.“

LN, 10.12.2019



zpět na článek