Neviditelný Pes

GLOSA: Poklekněte, pane vévodo!

4.11.2015

Povstaňte, poslední australský rytíři!

Nevím, jestli tomuto novopečenému rytíři tohle dovolila jeho 93 let stará kolena. Soudě podle stavu těch mých, o dobrých dvacet let mladších, to nejspíš byl tak trochu problém. Možná, že když královna někdy počátkem tohoto roku tento titul svému manželovi oficiálně udílela, a to z pověření tehdejšího ministerského předsedy Austrálie Tonyho Abbotta, nedržela se striktně protokolu a trochu to pro něho učinila pohodlnějším. Třeba mu jen poklepala na rameno něčím, co zrovna měla po ruce, kdo ví? Nebo že by v Buckinghamském paláci měli nějaké zmechanizované zařízení pro pohodlí obstarožních příjemců rytířských a jiných šlechtických titulů? Možná, že mají. Bylo by to celkem logické ─ musí jich být v seniorském věku přehršel; ono to něco koštuje si takovouhle věc zasloužit, takže to nějaký ten rok trvá, než se novopečený Sir k něčemu podobnému dopracuje!

Ať je tomu jakkoliv, rytíř z Edinburku (či jak zní tento nejposlednější z mnoha, prý snad dokonce devadesáti) titulů, které tento pán za svého požehnaného života posbíral, je tím posledním na jehož dokladu usychal inkoust razítka z Canberry. Rytířské a podobné tituly sice už Austrálie přestala vydávat před asi třemi desetiletími, skalní zastánce monarchie Abbott ale tuto tradici obnovil. Nijak zvlášť populárním se to nicméně být neukázalo a když v lednu tohoto roku oznámil, že jako kapitán týmu (opravdu to těmito slovy podal) učinil rozhodnutí, že princi Philipovi se dostane rytířského titulu, národ si jen tiše povzdychl. O tom, že si tímto zarazil první opravdu podstatný hřebík do své politické rakve, Abbott ještě nic netušil. Většina národa ale už asi ano.

Jen sedm týdnů poté, kdy nepopulárního Abbotta vystřídal ve funkci Malcolm Turnbull, tento někdejší vůdce republikánského hnutí v Austrálii, celkem podle očekávání zrušil vydávání rytířských titulů. Ti, kteří je už dostali (mezi nimi paradoxně i nejeden republikán), si je mohou ponechat, nadále se ale vracíme k již osvědčenému Řádu Austrálie. Takže sir Philip asi zůstane tím posledním rytířem, kterého Austrálie takto vyznamenala. Pokud ovšem se politické Kolo štěstěny opět neotočí a premiérem se nestane jiný monarchista. Takový by si to ale nejspíš moc dobře rozmyslel, než aby se znovu vydal touto rozbahněnou cestou vedoucí k černému močálu politických nadějí.

Autorovy memoáry: http://www.mujbibr.com
Autorovy stránky: http://www.voyenkoreis.comzpět na článek