Neviditelný pes

GLOSA: Opona beze jména

17.3.2022

Dřív se tomu říkalo železná opona, táhla se od Baltu až k jižním mořím Evropy. Termín si zavedl Winston Churchill. Těžko odhadovat, jak se bude říkat nové dělicí linii, která oddělí Rusko od svobodné části Evropy. Vzniká už teď a ve válečné době je obzvlášť těžko prostupná. Ruská letadla nemohou přes ni létat a přistávat na našich letištích. Celkem volně ale přes ni prochází ruská propaganda. Její artefakty jsou zjevně zamýšlené pro domácí publikum a u nás budí spíš úžas, než aby zasívala pochybnosti.

Zmíním dva výtvory.

Jeden z nich je už staršího data. Je to píseň zpívaná dětskými zpěváčky ve vojenských uniformách, vedený udatnou paní učitelkou. Zpěváčkové vyznávají lásku a oddanost ďáďovi Vladimírovi a jakmile ďáďa Vladimír zavelí, semknou se a půjdou za ním, kamkoli zavelí. Počítají s tím, že maršruta bude opravdu široká, dokonce se tam zpívá o tom, že je třeba Aljašku vrátit tam, kam patří, tedy navrátit ji Rusku. Vše je profesionálně natočeno, ozvučeno, sestříháno, vysíláno.

Druhý výtvor je naopak samodomo vyrobený (leda že bych se mýlil a bylo to taky profi, provedeno tak, aby to jako samodomo vypadalo). Vystupuje v tom tatínek a synáček, odhaduju tam na deset let. Tatínek je velmi rozezlen a reaguje na embargo západního zboží. Reaguje slovně, křičí zvučným hlasem a používá expresivního výraziva. Aby tomu dodal důraznosti, předvádí v praxi vztah k embargovanému zboží: třímá tablet od americké firmy Apple, chvilku spílá a pak do něho začne bušit kladivem. V závěru hodí trosku na zem a kladivo předá chlapečkovi, aby tablet iPad dodělal. Chlapeček se úkolu se zjevným nadšením ujme.

Na podobný postoj narazíme i v jiných ideových produktech tohoto typu. Rusové a Rusky se embargu vysmívají a ujišťují, že si embargované zboží vyrobí sami. No, připusťme, že z obou rekvizit popisovaného šotu jednu z nich v Rusku jsou schopni vyrobit, totiž to kladivo. S ruským iPadem to už bude horší.

Podobné výtvory tedy prolínají polopropustnou oponou, která ještě čeká na to, aby ji současný Churchill pojmenoval. Ostatně, ono se čeká hlavně na toho Churchilla, poznamenám jen tak bokem. Jak řečeno, jsou určeny k ruské domácí spotřebě. Ty, co jsou určené nám, jsou důmyslnější. Míří mnoha směry, a v tom jednom hlavním útočí na pocit viny. Západ si v poslední době navykl sám sebe vinit z kde čeho, z objevení Ameriky i z toho, že vynalezl diferenciální počet, zjevný to nástroj rasistického útlaku. Takže Západ může i za ruský vpád na Ukrajinu, jelikož projevoval vůči Rusku málo úcty. Kdyby ji projevoval, Rus by byl spokojen a Ukrajinu by nechal být, taková představa se nám předkládá.

Je to zamotané. Ono by té úcty bylo víc, kdybychom měli volbu mezi americkým a ruským tabletem a ten ruský byl mnohem lepší. Taková volba není, a tak holt zbývá to kladivo.

LN, 14.3.2022

Další články, úvahy a povídky čtěte na osobní stránce Ondřeje Neffa. Jsou tam i rozhovory, fotky a povídání o sci-fi.
Neff.cz



zpět na článek