Neviditelný pes

GLOSA: Nám byl pracovní trh uzavřen

1.3.2016

Lze postoj Německa k českým pracovníkům označit za diskriminaci?

Články Ladislava Jakla popravdě moc nečtu, ale do jeho rozhovoru pro Parlamentní listy jsem se přeci jen zakousl. Text mě sice ničím moc nepřekvapil, ale narazil jsem tam na jednu myšlenku, která mě asi mohla napadnout samotného. Totiž když paní Merklová opakovaně zdůrazňuje, že příliv uprchlíků je nezbytný pro oživení německého trhu práce, proč tedy nijak nezasáhla v případě omezení vstupu Čechů na něj.

Jistě si vzpomenete na hysterii, kterou spustily některé státy EU v době našeho přistoupení. Rakousko a Německo si tehdy vyjednaly nejdelší dobu, po kterou nám byl jejich pracovní trh uzavřen. Bylo to celých sedm let.

Sedl jsem tedy k počítači a celkem rychle našel, že toto moratorium nám vypršelo v roce 2011. Angela Merklová je kancléřkou od roku 2005. Pokud je skutečně stav jejich pracovního trhu takový, jaký nám je nyní předkládán, je nepochopitelné, proč nebyly ze strany Německa učiněny náležité kroky ke zkrácení této lhůty. Možné by to zcela nepochybně bylo.

Vysvětlení jsou dvě. Buď jsme stran kondice německého pracovního trhu záměrně obelháváni, nebo se jedná o zjevnou diskriminaci, možná až rasismus vůči nám. Ani jedna z těchto možností mě moc neuklidňuje.zpět na článek