Neviditelný pes

GLOSA: Maďarsko pošle v květnu Česku 40 tisíc vakcín

8.4.2021

40 tisíc vakcín od firem Pfizer a Moderna pošle Česku v květnu Maďarsko. Země podle ministra zahraničí Pétera Szijjártó očekává, že bude mít v květnu již naočkovanou většinu populace, protože v současnosti nedostatkem vakcín netrpí díky východním preparátům, především čínskému Sinopharmu. Alespoň jednu dávku vakcíny už obdrželo více než 2,2 milionu Maďarů (dalších 900 tisíc připadá na druhé dávky) a země je nejproočkovanější v EU (spolu s Maltou).

Szijjártó zprávu uveřejnil na svém Facebooku, konkrétně napsal:

„Kvůli chybám Evropské komise při nákupu vakcín se (také) Česká republika dostala do tíživé situace. Protože jsme zakročili včas a vláda vedle společných zakázek z Bruselu nakoupila i velké množství východních vakcín, jsme momentálně na špici očkování v Evropské unii. Proto stejně jako Rakousko a Slovinsko pomůžeme našim českým přátelům, kterým darujeme v první polovině května 40 tisíc vakcín. Do té doby bude mít Maďarsko dostatek vakcín k proočkování všech.“

Maďarský dar je zajímavý, protože Maďarsko se na rozdíl od Česka a Slovinska nepřipojilo k aktivitě rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který chtěl podle svých slov „spravedlivější“ přerozdělování vakcín v EU. V důsledku tohoto postoje bylo Česko ukráceno o vakcíny z jednoho dodatečného balíku, což se Rakušané a Slovinci pokusili kompenzovat darem 30, respektive 10 tisíc vakcín. Celkově tak Česko obdrží od těchto tří zemí 80 tisíc dvoudávkových vakcín.

Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.zpět na článek