Neviditelný Pes

GLOSA: Ferguson Riot? Ferguson Majdan!

29.11.2014

Devátého září letošního roku jsme s přáteli projížděli americkým městem St Louis, cestou z Kansas City do Cincinnati. Dokonce přímo jeho čtvrtí Ferguson.

V Americe je běžné, že se města sice rozrůstají daleko za své někdejší hranice, ale po správní stránce zůstávají v nich. Běžně tak jedete po ulici a ani si nevšimnete, že už jste nominálně v jiném městě. Tak je to i s Fergusonem. Ten má sice svého starostu s veškerou správou, ale z urbanistického hlediska leží zcela uvnitř velkoměsta St Louis, hranice tam nepoznáte. Asi jako jsou Vokovice součástí Prahy. I přes Ferguson se jezdí z centra na letiště.

Přestože tehdy bylo jen několik týdnů po bouřích, které tu vyvolalo zastřelení neozbrojeného mladíka ozbrojeným policistou, vypadaly ulice poklidně a mírumilovně. Zato teď to tam vře. Jen se podívejte.

Tamním událostem se říká Ferguson Riots (raději nepřekládat, některá slova se u nás smějí říkat pouze anglicky), podle mne by si ale zasloužily pojmenování „fergusonský majdan.“ Rodí se zde totiž nová, demokratičtější a lidštější Amerika.

USA jsou jistě rozvinutou demokracií, k dokonalosti jim ale něco málo chybí. Od znalců místních poměrů jsem třeba slyšel, že když v onom Fergusonu přijde běloch k takové skříňce na ulici a zmáčkne pár knoflíků, vylezou mu ze štěrbiny dolary. Zatímco když ke stejné skříňce přijde Afroameričan, může se třeba umačkat, ale ze štěrbiny nevyleze nic. Jasná diskriminace.

Proto je majdan nejen ve Fergusonu, ale v dalších mnoha podobných čtvrtí podle znalců místních poměrů zcela namístě, ba dokonce je jedinou nadějí pokroku. Pokojní demonstranti proti zvůli to tam budou mít těžké, ale hodně by si věc usnadnili, kdyby pro své snažení prosadili místo označení „riots“ modernější „majdan“. A veřejnosti bude jasno.

Tak jsem si po sobě svá slova přečetl a zdá se mi to jako pěkná blbost. Nebo že by to byla pravda?  zpět na článek