Neviditelný pes

GLOSA: EU káže vodu a pije víno

14.12.2020

Evropská komise (EK) představila počátkem prosince ústy své eurokomisařky Jourové tzv. akční plán pro demokracii, jehož součástí má být i boj proti dezinformacím včetně těch, které souvisejí se současnou pandemií covid-19. Shodou okolností prezentace plánu proběhla v období, kdy EK finišuje s uzavíráním smluv s jednotlivými výrobci vakcín proti covidu.

Živnou půdou pro vznik a šíření dezinformací je nepochybně nedostatek či naprostá absence relevantních informací.

Pokud tedy chce EK bojovat s dezinformacemi, pak je na místě se ptát, proč nevyužila příležitost prokázat konzistenci svých postojů a nezveřejnila na svých stránkách již uzavřené smlouvy s jednotlivými výrobci na dodávku vakcín proti covidu.

Dalším klíčovým argumentem pro zveřejnění je fakt, že EU poskytla některým výrobcům vakcín masivní finanční podporu pro urychlení jejich vývoje a testování. Tyto finanční prostředky pocházejí od daňových poplatníků v členských státech EU, tudíž se jedná o veřejné zdroje, a proto má veřejnost plné právo znát obsah těchto smluv.

Nicméně EK již uvedla na svých stránkách, že smlouvy zpřístupněny nebudou, protože obsahují řadu citlivých obchodních údajů. Tento argument se jeví jako scestný, protože není nic jednoduššího než ve smlouvách ta místa, která opravdu obsahují citlivé údaje (např. údaje o ceně), jednoduše zneviditelnit.

Rozhodnutí EK se očividně nelíbí i některým poslancům EP, kteří v tomto smyslu rovněž vznesli na EK podobný dotaz.

Pokud EK nepřehodnotí svůj postoj, pak je to důkaz, že „káže vodu a pije víno“ a jakékoliv plány na boj s dezinformacemi jsou pouze prázdnými proklamacemi.

Paradoxně takový postoj pouze přispěje dalšímu šíření dezinformací, proti kterým chce EU bojovat.zpět na článek