Neviditelný pes

GLOSA: Co a proč nevíme

diskuse (30)
Třeskutým slovem pro Ukrajinu je bezletová zóna. Kyjev ji žádá po NATO jako podmínku svého přežití. Moskva by její vyhlášení pokládala za důvod k válce s Aliancí. Vsadil by někdo na to, že válka s Ruskem by stála Alianci za to?

Ruská informační blokáda je riziková zbraň

Třeskutým slovem pro Ukrajinu je bezletová zóna. Kyjev ji žádá po NATO jako podmínku svého přežití. Moskva by její vyhlášení pokládala za důvod k válce s Aliancí. Vsadil by někdo na to, že válka s Ruskem by stála Alianci za to? Ale mezi těžkotonážní zbraně patří i ty, které ke světové válce nevedou, totiž informační blokáda.

Zda se Rusko odřízne od globálního internetu, uvidíme v pátek. Ale korespondenty zahraničních médií vyštípalo už zákonem o lživých zprávách. Hrozí-li za šíření nepravdivých či diskreditujících zpráv – tedy všech nepocházejících z ruských vládních zdrojů – pokuty nebo až 15 let vězení, korespondenty raději stáhnete. Jak už to učinil třeba Český rozhlas. Je to něco, co nemá obdobu přinejmenším od stalinismu.

Jak píše Die Welt, západoněmečtí korespondenti působili v Moskvě od roku 1955. A i když je hlídala KGB, dostávali se k zajímavým informacím, třeba přes spisovatele Pasternaka. Teď to po 67 letech končí. Nepodléhejme dojmu, že v éře IT, družic a digitálního odposlechu jsou všechny informace známy. Takto lze zjistit pohyb každého tanku, ale ne to, co si lidé skutečně myslí. Blokuje-li se i mediální či lidský informační kanál, je to svým způsobem nebezpečnější než nahodilá vojenská konfrontace, kterou lze vysvětlit přes telefonní „horkou linku“ (tu mezi sebou 3. března zřídila ministerstva obrany v Moskvě a Washingtonu).

Ruské vládní argumenty připomínají orwellovské „válka je mír, svoboda je otroctví“. Říká-li Putin, muž rozhodující o nasazení invazní armády, že válka skončí, až Ukrajinci složí zbraně, je to tam. Země, která válku vede, tvrdí, že ji může ukončit jen napadený. Říká-li Lavrov, že cílem „vojenské operace“ je ukončit možnost války na Ukrajině či předejít jejímu vypuknutí, je to totéž. Co si o této logice myslí Rusové? Souhlasí s tím, že čím víc se válka vyšroubuje, tím víc se předchází válce? Toto je důležité vědět. Přitom právě to ruská informační blokáda znemožňuje zjišťovat.

LN, 9.3.2022

zpět na článek