Neviditelný pes

FRANCIE: ´Jaderný´ výbuch u Marcoule

13.9.2011

Marcoule je civilní a vojenský jaderný komplex ve Francii, co se tam v pondělí v poledne stalo?

Jeden pracovník byl zabit při výbuchu u pece, která se používá k přípravě nízkoaktivního šrotu k likvidaci a uložení.

Podrobnosti pocházejí od francouzského regulátora jaderné bezpečnosti, ASN: k události došlo v zařízení Centraco, kde jsou nízkoaktivní odpady připravovány k balení. ASN uvedlo, že jeden dělník byl zabit a čtyři další zraněni, jeden z nich vážně.

Pec se používá na různé komponenty, filtry a oblečení z jaderných reaktorů, vysokých škol, výzkumných pracovišť a nemocnic. Zařízení patří elektrárenské EDF (fr. obdoba ČEZ) a nachází se v obci Codolet, vedle Marcoule. V Marcoule je francouzský jaderný výzkumný komplex připravující např. komponenty jaderných zbraní, MOX palivo jaderných reaktorů a testující rychlé jaderné reaktory. Tyto provozy, dle informací ASN, nebyly zasaženy.

Předběžné informace říkají, že pec byla použita k roztavení kovových prvků, čerpadel, armatur a nástrojů vyrobených z oceli, které jsou lehce kontaminované na nízkou a velmi nízkou úroveň radioaktivity. Z tohoto důvodu očekávám jen minimální úniky radioaktivity (tedy měřitelné, ale ne nebezpečné), ty budou potvrzeny v následujících hodinách.

Pec měla roční kapacitu 1500 tun kovového odpadu, která může být zvýšena až na 4500 tun za rok v kontinuálním režimu. Odpad, které produkuje, se trvale ukládá v úložišti Andra v Aube.

Abych celou věc parafrázoval: "Ač je smrt člověka a zranění vždy tragická událost, a to nejen pro příbuzné oběti, význam této havárie není větší než u automobilové nehody. To, kolik benzínu z vozů uniklo, se dozvíme brzy."

Převzato z Skoda.blog.ihned.cz se souhlasem autora.zpět na článek