Neviditelný pes

FEJETON: Zrak a sluch

diskuse (31)

To, co se děje kolem firmy Huawei, dalece přesahuje hranice šílenosti našeho Blbákova a jelikož mě z toho přechází zrak jakož i sluch, musel jsem si sednout a sestavit jakousi soupisku toho všeho, co je předkládáno k věření a je k neuvěření.

Jaksi předešlu bod první, jak je neuvěřitelné, že prezident republiky a jeho hradní kamarila lobbuje za zájmy soukromé čínské firmy. V zábavním byznysu se tomu říká product placement. James Bond nosíval hodinky, klasicky to byly Rolexky. Takže Miloš Zeman, zdá se, telefonuje Jiřímu Ovčáčkovi mobilem od Huawei, to je product placement dokonalý.

Má zjevně politické pozadí, protože k Miloši Zemanovi se připojil i komunista Vojtěch Filip a dokonce se vypravil za šéfem Huawei do Číny. Tak tedy dopadl předvoj dělnické třídy a vedoucí síla společnosti. Jeho předchůdci posílali lidi na šibenici, on dělá cesťáka.

Teď k té méně komické stránce věci.

V celé té kauze samozřejmě nejde o žádné mobily, to postřehl i méně pozorný čtenář tisku. Mimochodem, ty mobily Huawei jsou skvělé a jejich fotoaparáty, to je moje doména, jsou momentálně to nejlepší, co na trhu je. Zpátky k jádru: jde o datová a komunikační zařízení, zvláště pak o výbavu nezbytnou pro zřízení globální datové sítě označované jako 5G. Tato nová síť bude dvacetkrát rychlejší než aktuální síť 4G a hlavně umožní internet věcí – to jsou ty pověstné inteligentní ledničky, které budou vědět dřív než vy, že došlo pivo, a objednají nové. Krátce, systém 5G prosákne všude. Jen naprostý dement anebo Miloš Zeman by připustil, aby takovou technologii měl polostátní výrobce v totalitní diktatuře, která se netají globálními mocenskými ambicemi.

Ten první a druhý bod mé soupisky je známý a široce diskutovaný. Nicméně zrak a sluch mě přechází nad jejím třetím bodem.

Jak je možné, že se na absolutní technologický vrchol dostala země, která byla ještě před čtyřiceti lety zdecimovaná komunistickým běsněním v kulturní revoluci? Kéž bych se mýlil, ale vycházím z toho, že se obecně přiznává naprosté zaostání Západu v této životně důležité technologii. Čínská technologie, odborníci se na tom shodují, je levnější a lepší než výrobky západních firem. George Orwell vydal v roce 1945 svoji Farmu zvířat, v níž popsal mechanismus vzestupu komunistů k moci. S hořkostí v duši jsme čítali tuto knihu za minulého režimu. Leccos tu bylo trefné, jen v jednom byla vedle, jak jsem si tehdy říkal: ten totalitní prasečí režim byl podle Orwella ekonomicky efektivní. To nesedělo s realitou sovětského impéria, to se nakonec v důsledku výrobní nemohoucnosti zhroutilo.

A vida, na Dálném východě máme miliardovou Zvířecí farmu, která technologicky funguje a vytírá nám zrak.

Že se toho neděsíme a nebijeme na poplach a nesnažíme se o nápravu na naší straně, z toho mi zrak a sluch přechází nejvíc.

LN, 28.1.2019

zpět na článek