Neviditelný pes

EVROPA: Tusk objevitelem

23.1.2016

Tak se na to podívejte – nejvyšší Evropan Donald Tusk učinil velký objev. Na půdě Evropského parlamentu dramaticky vylíčil, že pokud do dvou měsíců EU nedostane imigranty pod kontrolu v hotspotech na jihu Evropy, rozpadne se Schengen a tím končí i Evropská unie jako politický projekt.

Schulz neříká nic, snad i tuší, že už jej každý považuje za vola, ale to bych mu fandil. Myslí si, že je skvělý. Vrcholní Evropané poslední tři roky prostě zaspali a nechali Italy a Řeky - v dobách, kdy se ještě imigranti tak nehrnuli na sever - zcela na holičkách. A nyní i ti, co ještě tak před třemi týdny neřekli ani popel, horlí pro rázná řešení. Je to až směšné, kdyby to nebylo trapné a hlavně tragické.

Ať sním své boty, že Tusk ví, že Schengen se již rozpadl. Dráty na hranicích a v krátké době jejich rostoucí kilometráž jsou toho jasným důkazem. Pokud jde o EU jako politický projekt, ten nepochybně rozpadem Schengenu nekončí. EU tu ostatně byla i před Schengenskou smlouvou. Končí však projekt EU tak, jak si jej vymysleli ti správní Evropané, tak jak vypadá dnes po Lisabonské (pseudo)ústavě, protože nefunguje. Co naposledy fungovalo, bylo EHS v původní podobě. Chce-li dnes britský premiér Cameron reformovat EU, pak je na správné cestě. Je však jen otázkou, stačí-li to. A vypadá to, že nestačí. Chce-li i v budoucnosti být EU fungující entitou, pak se musí zpátky na stromy a začít zdola s nejmenším společným jmenovatelem.

A nyní douška na konec: co dělají špičky EU nyní. Maká se snad na hotspotech v Turecku, Sýrii, Řecku a jinde? Jsou tam vojska na pomoc? Maká se na pomoci v uprchlických táborech na Blízkém východě a vidíme snad horečné diplomatické úsilí na ose Brusel – Berlín – Moskva – Ankara – Teherán – Rijád? Vracejí se nelegální imigranti do zemí původu? Kdeže, jen se krasořeční. Úterní summit ministrů vnitra visegrádské čtyřky v Praze ukázal, že je vymalováno.

19.1.2016zpět na článek