Neviditelný pes

EVROPA: O nestydatosti europolitiků

18.7.2013

Hroutí se už pátý rok pod tíhou starých dluhů a nových půjček, pod deflační politikou zvyšování daní - Řecko, Portugalsko, Španělsko, Irsko a Itálie. Z Bruselu pak slyšíme stále jedno a totéž.

Obrat je za rohem. A rok co rok se pletou. Povinný optimismus ideologie musí nad ošklivou realitou vítězit, tak jako vítězil ve statistikách uhlí a ocele v dávném socialismu a končil ujištěním, že maso bude. Technokraty v Bruselu příčiny krize zajímat ani nemohou, zápasí o moc v mlze byrokratického ptydepe a řídí se papírovými deklaracemi a smlouvami, prohlášením posledního sjezdu.

Zato staří matadoři a tvůrci eura, ti se umí vyjádřit. Otřesný příklad poskytl Jean-Claude Trichet (Krize naučila jít Evropany za prací, LN 13. 7.), exšéf Evropské centrální banky v letech 2003–2011, známý svou vírou v nerozbornou společnou měnu, za kterou dostal několik vyznamenání od svých politických kolegů. To on podporoval masivní investice do španělské a irské úvěrové konjunktury bez ohledu na místní inflaci. Šlo totiž o princip jednotné úrokové míry a větší integraci Evropy. Když si irští vládní ekonomové všimli svého přehřátého hospodářství a ptali se v Bruselu, co s tím, bylo jim řečeno, že mají státní rozpočet ve výborném stavu. Taky že měli. O irské šestiprocentní nebo osmiprocentní inflaci ve Španělsku Trichet nechtěl nic vědět. A dodnes považuje společnou měnu za řešení deflačních a inflačních cyklů – čili za automatickou fiskální disciplinu.

V Lidovkách tvrdí – euro výborné, zabránilo inflaci. Nezabránilo. Jen to nebyl průměr, jak kdysi tvrdil.

Řízení eurozóny špatné. Jistě – ale i jeho zásluhou. "Neměli jsme bankovní unii." Neměli, nemáme a mít nebudeme. Vždyť stále slyšíme z Německa (zvláště teď před volbami a na pokraji recese), že sdílení dluhů nepadá v úvahu. "Firmy si v měnové unii mají hlídat svou konkurenceschopnost." Jak asi, s negativními úroky a růstem platů? "A jak dnes (ekonomické) otřesy vyrovnává stěhování za prací… a trh práce začíná konečně fungovat." Opravdu, když kvalifikovaní Španělé či Portugalci vezmou námezdní práci někde na severu jako mnozí Ukrajinci u nás? Copak společný trh babylónských národů může někdo srovnávat s národem americkým? Jen výjimeční lidé se prosadí v emigraci – a proto se stěhují převážně ubozí gastarbeitři. "Francie nemá deficit platební bilance, protože má euro." Francie má deficit platební bilance, ale v eurozóně, tak jako měla jinou inflaci než Německo.

Hlavní je vylhat se z tragické situace. Co na to řekne těch dnešních 20 milionů převážně mladých nezaměstnaných? Budou za pár let zachraňovat euro?

LN, 16.7.2013



zpět na článek