Neviditelný pes

EVROPA: Německo chce Spojené státy evropské

4.12.2021

Už je to tady! Německo se chce podle nové vlády sociálních demokratů, zelených a svobodných zasadit o „přepsání smluv o EU“ s cílem vytvořit Spojené státy evropské. Kdo tomu spolku bude šéfovat? Hádejte třikrát!

Poté, co Zelení nominovali Annalenu Baerbockovou (40) ministryní zahraničí v nastupující vládě kancléře Olafa Scholze (63), se Německo chystá prosazovat federální Evropskou unii. Baerbocková, eurofilka do hloubi duše, bude řídit zahraniční politiku zahrnující jako jeden z cílů vytvoření Spojených států evropských. Scholzův budoucí kabinet vyzval k přepsání smluv o Unii tak, aby se z bloku stal federální evropský stát. Koaliční dohoda představená minulý týden požaduje, aby Evropský parlament získal skutečné pravomoci a aby Unii na světové scéně zastupoval ministr zahraničí. (zdroj)

Kdopak by se asi oním „ministrem zahraničí Spojených států evropských (USE)“ stal? Že by Němec? Vidím to tak, že funkce by byla obsazována „rotačně“ mezi Němci a Francouzi, kteří by se také rádi viděli včele „sjednocené EU“. Dokonalé by bylo, kdy ministrem byl Němec a jeho prvním náměstkem Francouz a po týdnu by si funkci vyměňovali. Konec legrace – tady už skutečně začíná něco, co povede buď k „povinnému sjednocení“ ve stylu povinné vakcinace, nebo k rozpadu EU.

EU je v hlubokých ekonomických problémech. Čínská politika škrcení dodávek surovin a materiálů se promítla do obrovských ztrát evropského automobilového průmyslu. Jen v Česku, které je na výrobě aut velmi závislé, klesl výkon průmyslu v září t. r. podle údajů českých statistiků meziročně o čtyři procenta. Meziroční pokles českého průmyslu v září zrychlil na čtyři procenta ze srpnových 1,4 procenta. Může za to zejména omezení výroby aut a jejich dílů. Hodnota nových zakázek proti loňskému roku klesla o 1,2 procenta. (zdroj)

Podle eurostatu dosáhla inflace v říjnu téměř 5 %, v září to bylo „jenom“ 3,2 %. Inflace je v Evropské unii (EU) nejvyšší za téměř deset let (viz). V celé sedmadvacítce inflace vystoupala v září na 3,2 procenta z červencových 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o tři procenta. V pátek to oznámil Eurostat. K čínské restriktivní politice musíme přičíst covidové restrikce, vyhlašované většinou států EU, a máme tu velmi neutěšenou ekonomickou situaci celé sedmadvacítky.

Protože si už něco pamatuji, plány nové německé vlády mi do značné míry připomínají dobu komunistické totality. Vždycky, když se evidentně něco špatného stalo (ať už v politice – okupace Československa v roce 1968 - nebo v ekonomice), vyhlásili komunisté nové „zásadní“ programy na vybudování komunismu. O nich se v časech RVHP samozřejmě rozhodovalo v Moskvě a nebylo tehdy nutné vyhlašovat „Spojené státy socialistické“, protože ty existovaly de facto na základě sovětské zahraniční politiky „omezené suverenity“. Všechny sovětské satelity měly omezenou suverenitu v zahraniční politice a pokud se od ní odchýlily, dostaly „přes prsty“. V Československu bylo nutné intervenovat z vnějšku, v Polsku byla tehdejší komunistická vláda dotlačena k zásahu proti odborovému hnutí Solidarita v osmdesátých letech minulého století pod pohrůžkou intervence Varšavské smlouvy. Takto fungoval v praxi systém „omezené suverenity“.

Vytvoření „USE“ by bylo vydáváno za „nový progres Evropy“. A podobně jako v časech socialistické omezené suverenity by byla zásadním způsobem omezena suverenita členských států dnešní EU. Že to způsobí další rozkol? Zřejmě ano, ale progresivní západní Evropa už má „zpátečníků“ z východní Evropy plné zuby, a tak si to s nimi „demokraticky“ vyřídí. Čeká se vlastně jenom na to, zda i v „potížistických“ státech Polsku a Maďarsku vyhrají „proevropské“ síly a pak už nebude nic bránit světlým zítřkům.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz



zpět na článek