Neviditelný pes

EVROPA: Muslimské no-go zóny jsou mýtus?

23.7.2015

Daniel Pipes pojem „no-go zóny“ vytvořil. Poté, co tyto oblasti osobně navštívil, opravil svůj názor. Jsou totiž normálně přístupné. To ale neznamená, že problém islámského terorismu neexistuje.

Vždy jsem si myslel, že místo pseudoproblémů jako je „boj proti globálnímu oteplování“ by EU měla raději řešit problémy skutečné. Jedním z takových problémů je Mohamed, respektive lidé, kteří ho pokládají za svůj vzor. Jenže sluníčkáři strkají hlavu do písku a islamofobové zase přehánějí.

Po atentátech na karikaturisty Charlie Hebdo v lednu 2015 televize Fox News informovala (video), že ve Francii je přes 750 muslimských enkláv, kde kam se nevěřící ani policie neodváží vstoupit. Levicoví aktivisté Fox News obvinili, že „no-go zóny“ jsou jen islamofobní mýtus. Komu máme věřit? Inu, důvěřovat můžeme nejspíše člověku, kterého nikdo nemůže podezírat z appeasementu a podlézání islámu. A to je Daniel Pipes.

Daniel Pipes

Daniel Pipes

Byl to orientalista Pipes, ředitel Middle East Forum, kdo termín „no-go zones“ vytvořil ve svém blogu v roce 2006. Přeložil tak francouzský termín Zones Urbaines Sensibles (Citlivé městské oblasti). Dnes o tom píše:

„V lednu 2013 jsem strávil nějaký čas na předměstích (banlieues) Paříže i v obdobných čtvrtích Antwerp, Athén, Berlína, Bruselu, Kodaně, Hágu, Malmö a Stockholmu. Začal jsem pochybovat. Shledal jsem, že tyto oblasti „nejsou uzavřené zóny, kam nelze vstoupit“ – tj. nejde o lokality, nad kterými by vláda ztratila kontrolu. Nevládnou tu ozbrojené gangy (warlords). Neovládá tu všechno šaría.

- Z pohledu Američana, tyto oblasti jsou klidné, až nudné. My, kteří známe Bronx nebo Detroit, bychom i v Evropě očekávali městské peklo. Tady to ale vypadá v pohodě. Čtvrti přistěhovalců nejsou moc hezké, ale budovy jsou nepoškozené, všude zeleň, převládá pořádek.

- Nejde o naprosté „no-go“ zóny, kam nelze vstoupit. Francouzská terminologie zní „citlivé městské oblasti“. Zpravidla jsou to obyčejné lokality, kde vám nic nehrozí. Avšak občas nepředvídatelně vybuchnou nepokoje, pak tu dochází k zapalování aut i útokům na představitele státu (včetně policie).

Nyní po osobní zkušenosti lituji, že jsem francouzský termín Zones Urbaines Sensibles přeložil jako no-go zones. Vskutku nejde o místa, kam by člověk nemohl vstoupit… Nejde o no-go zóny, ani ve smyslu zeměpisném ani co do suverenity. V tomto ohledu jsem pochybil – já i jiní. Angličtina nemá pro tyto oblasti výstižný termín.

Proto se lidé po výletu do švédského Malmö smějí islamofobům a ukazují videa a fotografie, které dokazují, že v Malmö je klid, čisto a pořádek. Žádná špinavá vybydlená válečná zóna. Stačí se podívat na Google Maps, abyste pochopili, že i v muslimských čtvrtích jsou restaurace a kavárny pro turisty jako jste vy. Pařížské muslimské nepokoje 2005 začaly ve čtvrti Clichy, že? Najdete tu cukrárnu, pizzerii, McDonalds, italskou restauraci, hotel F1. Nedá se to přirovnávat k romským osadám na východním Slovensku, kde není pitná voda ani jediný obchod. Předpokládám, že „no-go zones“ jsou jako „černá“ předměstí Londýna, kudy jsem jako turista běžně procházel cestou na autobus.

no-go 1

Pařížské NO-GO ZÓNY dle Fox News

no-go 2

Jedna z údajných NO-GO oblastí dle Google Maps. Špendlíky označují restaurace.

Restaurace v No-Go Zóně č. 1: mezi Canal St-Martin a Faubourg St. Denis
Porte 12 (francouzská)
Le Richer (francouzská)
Albion (francouzská)
Pan (italská)
Au Comptoir de Brice (francouzská)
Le Verre Volé (vinárna)
I Cugini (pizza)
Piccoli Cugini (pizza)
Floyd’s Bar & Grill (americká)
Bob’s Juice Bar (kavárna)
Big Fernand (burgery)
Nanashi (japonská)
Urfa Dürüm (Kurdské sendviče)
Sol Semilla (vegetariánská)
The Sunken Chip (fish & chips)
La Taverne de Zhao (čína)
Julhès (vinárna)
Du Pain et des Idées (pekárna)
Le Coq (koktejly)

Takže sluníčkáři se v pohodě procházejí po údajně nepřístupných NO-GO čtvrtích a smějí se islamofobům, až se za bříška popadají. Respektive smějí se jen do doby, než se stanou obětí nějakého teroristického útoku islamistů. V Evropě to začíná být podobně „bezpečné“ jako v Jeruzalémě. To je také civilizované udržované město plné kaváren a restaurací. Také je přístupné. Jen to tam občas bouchne.

Z reportáží o trapasu Fox News jsem pochopil, že intelektuálové učinili docela mylný závěr. Protože termín „NO-GO ZONE“ je mylný, tak problém islámského terorismu prý neexistuje. Že to byl jen hoax. To je logika, že? Změníme slovíčko a problém tím zmizí?

Dokud bude jedna strana nevěrohodně přehánět a druhá bude problémy slepě zapírat, Alláh nám pomáhej.

ZDROJE
Pipes píše o pojmu „no-go“ zóny
http://www.danielpipes.org/blog/2006/11/the-751-no-go-zones-of-france
http://www.danielpipes.org/15432/europe-no-go-zones
Zbořilův blog mapující incidenty v těchto oblastech
http://zboril.blog.ihned.cz/c1-63683200-evropske-no-go-zony-skutecnost-nebo-fikce-cast-2-britanie
http://zboril.blog.idnes.cz/c/447052/Evropske-NO-GO-zony-Skutecnost-nebo-fikce-cast-1-Francie.html
Islámský antisemitism v Evropě
http://www.newsweek.com/2014/08/08/exodus-why-europes-jews-are-fleeing-once-again-261854.html
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/11335980/Antisemitism-in-France-the-exodus-has-begun.html

******************************************************
Převzato z Kremlik.blog.idnes.cz se souhlasem autora.zpět na článek