Neviditelný pes

DRONY: Stručná večerní úvaha

22.10.2022

Kdo mě zná, ví, že mě zajímá vojenská historie, a tam patří i vývoj letectva. Jedna z věcí, co mě u vývoje zbraní (včetně letectva) zaujala, je fakt, že všechno bylo vynalezeno nebo použito dříve, než si obvykle myslíme. Nevěříte? Tak si to vyzkoušíme právě na letectvu (když už jsem nenapsal ten článek o PVO).Kdy bylo poprvé za války sestřeleno letadlo těžší, než vzduch (klasika – křídla, motor, vrtule, pilot a tak)? Do dnešního dne jste si určitě mysleli, že za první světové války. Ale bylo to dříve, už v roce 1912, v Italsko-turecké válce. Puškou ze země.

A kdy poprvé stříleli na letecké pozorovatele z děla? Ano, správně, za americké občanské války (pokud jste to tipovali). A první sestřel letadla dělem, to byl srbský voják v roce 1915.

A teď něco těžšího – kdy poprvé použili pohyblivý protiletecký kanón, tedy takový, co je sám o sobě určen primárně pro ničení vzdušných cílů a pohybuje se po bojišti? Pokud jste tipovali rok osmnáct set sedmdesát, tipovali jste dobře. Pan Krupp namontoval kanón ráže 37mm na vůz, tažený koňmi, který mohl pálit na balóny, a s tím se dala obrážet fronta. Co první seskok parašutistů (vojáků) v boji? Opět první světová, Italové v roce 1918.První ponorka, potopená letadlem? Už v roce 1916, a byla to francouzská ponorka a rakousko-uherská letadla.

A co první komunikace letadla se zemí rádiem? Druhá světová? První světová? Ale kdeže, už v letech 1912-13. Morseovkou. Za první světové už to šlo rádiem pomocí mluveného slova. Chápete – pilot například nemusel přistát nebo házet vzkazy do zákopu v plechovce od čaje, aby jim řekl, co vidí. (Samozřejmě, že to nebyla běžná výbava letadla, ale existovalo to).A úplně nakonec – kdy byl postaven první celokovový jednoplošník (žádný plátnem potažený dvouplošník)? Ne, bylo to už v roce 1915. Pouhý rok po vypuknutí války, pouhých 12 let po prvním letu bratří Wrightů.

Za první světové války se pak vyvinulo mnohé z toho, co položilo základy letectvu, jak ho známe. Nejprve začala letadla pozorovací. Přestalo stačit, aby pilot popsal, co viděl – bylo lepší to vyfotit. S tím šel ruku v ruce vývoj fotoaparátu (za letu se těžko mění desky, takže to chtělo něco lepšího). Někoho napadlo, že když už tam je, mohl by na protivníka něco hodit, třeba bombu. A nebo navádět dělostřeleckou palbu. Protivníkovi to dost vadilo, tak ho napadlo, že by jejich pilot mohl na tato pozorovací letadla něco hodit taky, nebo rovnou střílet puškou, brokovnicí, pistolí.

A ono to šlo, ale dost špatně. Přeci jen pilotovat a střílet z pušky zároveň, navíc na pohyblivý cíl – a už tu máme kulomet. Tak na ty bombardéry a pozorovací letadla namontovali kulomet taky. Tak do stíhačky třeba i dva, a hezky napevno, aby se pilot mohl soustředit, a silný motor. A jiného zase napadlo, že kdyby to pozorovací letadlo udělali fakt rychlé, tak se stíhačů vlastně nemusí bát. A tak to pokračovalo.

První světová válka začala s letectvem jako s čímsi průkopnickým a v podstatě nevyzkoušeným. Končila s moderním a organizovaným letectvem – stíhači, průzkum, bombardéry, přímá podpora pozemních jednotek, letadla vybavené kulomety, kanóny, bombami, padáky (a parašutisti), letecké školy, letecká akrobacie a taktika v boji, noční bombardéry a noční stíhači, protiletecké kanóny a světlomety, komunikace rádiem, protiponorkový boj, letadlové lodě. Ten vývoj jste viděli v přímém přenosu během čtyř let.

A dnes to máme stejně. Samozřejmě, že drony tu s námi jsou už dlouho. Samozřejmě, že boj dronů mezi sebou není nový – zachytil jsem zprávu například už před sedmi lety, že v Tokiu dealeři distribuují drogy pomocí dronů, takže policie má větší drony, vybavené sítí, která je chytá. Také jsou rozpracované plány „rojů“, vybavených AI a spolupracujících. Dnes však vidíme něco, jako vývoj letectva za první světové války. Pozorovací drony, bombardovací drony. Viděl jsem záběry, jak dron útočil na jiný taranem. Dnes jsem viděl video, jak na dron umístili střelnou zbraň, aby sestřeloval jiné drony. Máme zde pušky-rušičky, které donutí dron přistát, odletět na základnu nebo spadnout. Protileteckou obranu, která je sestřeluje. Vidíme drony ničit obrněnou techniku, útočit na lodě. Vidíme malé laciné všudypřítomné drony, co hodí jen malý granát nebo improvizovanou výbušninu nebo zápalnou láhev. Vidíme vývoj války dronů v přímém přenosu.

Převzato s autorovy facebookové stránky s jeho souhlasem.



zpět na článek