Neviditelný pes

DOKUMENT: Podpořte ruskou opozici

16.11.2022

Svobodní Rusové vyzývají vládu České republiky, aby podpořila ruské opozičníky jako legitimní zástupce Ruska

Nedávno se v Polsku konal sjezd ruských exposlanců, kteří jsou v opozici proti Kremlu, svolaný z iniciativy známého ruského politika a bývalého poslance Státní dumy Ilji Ponomareva. Jednalo se tedy o reprezentativní zastoupení ruské protiputinovské opozice.
Tento kongres se vyznačoval několika rysy
Na jeho práci se podíleli lidé, kteří byli demokraticky zvoleni poslanci v různých úrovní v různé době. A většinou v jednomandátových obvodech.
Sjezd začal projednávat budoucí státní uspořádání Ruska, konstatoval nutnost jeho rozpuštění v současné podobě, a STANOVIL DEMOKRATICKÝ A PRÁVNÍ ZÁKLAD nového státu. To je samo o sobě nové a naznačuje, že ne všechny současné subjekty Ruské federace do ní budou chtít vstoupit na základě svobodné vůle, ale budou preferovat nezávislost.
Sjezd je spojen se jménem I. Ponomareva, který jako jediný poslanec Státní dumy hlasoval proti anexi Krymu v roce 2014.
Bohužel tato iniciativa je nejednoznačně vnímána, včetně ruské opozice.
Vidíme různá prohlášení a hodnocení, které tuto událost kritizují a odsuzují.
Kritika a odsuzování tohoto kongresu je nejen abnormální ve smyslu vyjadřování svobody slova, ale také ukázkou vážných problémů uvnitř ruské opozice spojených s nevyhnutelným kolapsem Putinova režimu a imperiálního modelu Ruska.
Existuje mnoho otázek o oprávněnosti této akce. V sále se však sešli lidé, kteří v různých dobách dostali mandáty ve volbách od svých voličů. Právě to dává důvod tvrdit, že tito lidé a tento sjezd jsou jediným orgánem opozice, který má alespoň nějakou legitimitu.
Protože žádné ŽÁDNÉ JINÉ ZDROJE LEGITIMITY MOCI V DNEŠNÍM RUSKU NEEXISTUJÍ. Současné ruské vedení včetně prezidenta Vladimíra Putina, poslanců parlamentu a zastupitelů místních samosprávy nemají žádnou legitimitu, protože prokazatelné vzešli ze zfalšovaných voleb. Podpora této iniciativy je tedy příležitostí k překonání chaosu v postputinovském Rusku a tato šance by neměla být promarněna.
Svobodní Rusové proto vyzývají vládu České republiky jako předsednické země EU a vlády dalších demokratických států, aby tuto iniciativu podpořily jako rozumnou, legální a demokratickou a uznaly ji jako legitimní představitelku Ruské federace.
Vitalij Ginzburg,
předseda Svobodných Rusů v České republicezpět na článek