Neviditelný pes

COVID: Rakousko poklonkuje Rusku!

2.4.2021

Poté, co bylo oznámeno, že se v Německu bude vyrábět ruská vakcína proti covidu-19, Sputnik V koupilo Maďarsko a Slovensko, se jedná o dodávce milionu ruských vakcín do Rakouska.

Když bylo oznámeno, že Maďarsko koupilo ruskou vakcínu proti nemoci covid-19, odbylo se to tím, že Maďarsko dělá tradičně přesný opak toho, co by podle Evropské komise dělat mělo. Čínskou vakcínou se nechal dokonce očkovat sám Viktor Orbán, aby podpořil její akceptaci mezi maďarskou populací.

Pak se k nákupu Sputniku rozhoupalo Slovensko, když bývalý premiér Matovič dokonce přivítal vakcínu na letišti. Byl z toho poprask a i tato sólo akce pomohla Matovičovi ke ztrátě premiérského křesla. Na Slovensku se psalo, a v českých tak zvaně proevropských politických kruzích to našlo velmi kladnou odezvu, že nákup ruské vakcíny je „hybridní válka Ruska proti EU“.

Tak, jak selhal společný nákup vakcín v rámci EU a bylo zřejmé, že země EU zaostávají v očkování obyvatel nejen za Izraelem, ale i za Velkou Británií, dnes už výrazně i za USA a některými zeměmi Latinské Ameriky (hovoří se zejména o Peru), velmi aktivně se do procesu spravedlivého dělení vakcín mezi státy EU pustilo Rakousko. Kancléř Sebastian Kurz pak dokonce dotáhl svůj boj za spravedlivé rozdělování vakcín do vítězného konce, když uspěl s tím, že se vakcíny musejí rozdělovat podle počtu obyvatel, a ne podle počtu objednávek. Česko postoj Rakouska podpořilo.

Pak se v médiích objevila krátká zpráva, že se ruská vakcína proti covidu-19 bude vyrábět v Německu. Německo tak pokračuje ve dvojaké politice – silně Rusko kritizuje, když kde o Ukrajinu a Krym, ale když jde o ruský plyn (nebo právě o ruskou vakcínu), vzepře se dokonce i americkému prezidentovi. Nedostatek vakcín v celé EU vede k tomu, že Německo pozastavuje očkování v některých spolkových zemích. Rakousko ale postoupilo opět nejdále a dojednalo už nákup milionu dávek Sputniku V. Úřad rakouského kancléře uvedl, že byla podepsána dohoda o mlčenlivosti ohledně výměny dokumentů spojených s možnými dodávkami ruské vakcíny do země. Uvedl také, že Moskva nabídla dodávky 300 tisíc vakcín v dubnu, 500 tisíc v květnu a 200 tisíc začátkem června. Konečné rozhodnutí o koupi ruské očkovací látky ale zatím ve Vídni nepadlo. Kancléř Sebastian Kurz koncem února telefonicky hovořil o možných dodávkách vakcín Sputnik V do Rakouska s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a později i s Kirillem Dmitrijevem, ředitelem ruského Fondu přímých investic (RDIF) zodpovědného za distribuci vakcín... Kancléř dosud uváděl, že předpokladem pro uskutečnění dodávek do Rakouska je schválení ruské vakcíny evropskou lékovou agenturou. V nejnovějším stanovisku uvedl, že by dodávky vakcín neměly být posuzovány s „geopolitickými klapkami na očích“. „Jediné, co se smí počítat, je účinnost a bezpečnost očkovací látky, nikoliv země původu,“ dodal.

Jestlipak budou čeští proevropští politici vykřikovat, že Rakousko akceptuje „hybridní válku Ruska proti EU“? Jakpak se k tomu postaví Ursula von der Leyenová? Nebo to, co nesmí Slovensko či Maďarsko, Rakousku projde? A co naši stateční senátoři, kteří bojují proti ruské účasti na dostavbě Dukovan – například Pavel Fischer? Zkousne i on nákup Sputniku V Rakouskem nebo o něm „taktně“ pomlčí? A souhlasí náš studenoválečník a bojovník proti Rusku Fischer s nákupem ruského plynu pro elektrárny v Německu poté, co Německo uzavřelo nebo uzavře všechny své jaderné elektrárny? Covid zcela jasně ukázal, kde jsou limity evropské politiky, když znovu postavil k hranicím policii a vojáky. Budou opět zapotřebí cestovní „doložky“ ve formě covidpasu. To má být součást návratu do normálu?

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek