Neviditelný pes

BRUSEL: Tento týden v EU (51)

21.2.2023

Evropský parlament schválil nové emisní limity pro osobní automobily a dodávky. EU už poskytla Ukrajině pomoc za 67 miliard eur. Komisař Olivér Várhelyi způsobil pozdvižení, když označil europoslance za idioty.

Pondělí 13. února 2023
Komise uveřejnila svou zimní průběžnou hospodářskou prognózu. V roce 2023 očekává tempo růstu HDP o 0,8 % v EU jako celku a o 0,9 % v eurozóně. Inflaci letos odhaduje na 6,4 % v EU jako celku a na 5,6 % v eurozóně.

Úterý 14. února
Velkou pozornost vzbudilo, když Evropský parlament schválil nové emisní standardy pro osobní automobily a dodávky, které by měly znamenat konec spalovacích motorů do roku 2035. K předběžné dohodě mezi EP a Radou v této věci, po které bylo toto hlasování už víceméně formalitou, však došlo už koncem října 2022 za českého předsednictví. Ministr Jozef Síkela tehdy prohlásil: „Tato dohoda připraví podmínky pro moderní a konkurenceschopný automobilový průmysl v EU.“

V Evropském parlamentu rovněž došlo k vtipné příhodě. Komisař pro sousedství a rozšíření Olivér Várhelyi už asi hodinu a půl čelil dotazům europoslanců. Když odpověděl jednomu zvlášť dotěrnému, prohodil k úředníkovi, který ho doprovázel: „Hány hülye van még?“ = Kolik idiotů tam ještě zbývá? / Kolik dalších idiotů tam ještě je? (míněno kolik europoslanců je ještě přihlášeno do diskuse). A zase se potvrdila poučka z Jistě, pane premiére, totiž že každý mikrofon je třeba považovat za zapnutý mikrofon.

Komise navrhla v rámci Zeleného údělu zpřísnění norem pro emise CO2 pro těžká vozidla. Návrh předpokládá snížení emisí o 45 % od roku 2030, o 65 % od roku 2035 a o 90 % od roku 2040, to vše ve srovnání s úrovněmi v roce 2019. Od roku 2030 by měly být všechny nové městské autobusy bezemisní.

Středa 15. února
Ursula von der Leyenová v Evropském parlamentu hovořila u příležitosti nadcházejícího prvního výročí začátku války na Ukrajině o dosavadní reakci EU na tento konflikt. Uvedla mimo jiné, že EU zatím poskytla Ukrajině ekonomickou, humanitární a vojenskou podporu ve výši 67 miliard eur.

Leyenová také spolu s vysokým představitelem Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepem Borrellem nastínila obrysy možného 10. balíku sankcí proti Rusku.

Čtvrtek 16. února
Evropský parlament přijal rezoluci o roce trvání ruské invaze a útočné války proti Ukrajině. Zdůraznil, že „hlavním cílem Ukrajiny je vyhrát válku proti Rusku“ a že „tohoto cíle lze dosáhnout pouze prostřednictvím soustavných, trvalých a neustále se zvyšujících dodávek všech druhů zbraní na Ukrajinu, a to bez výjimky“. Vyzval k „důkladnému posouzení toho, zda by bylo možné Ukrajině dodat západní stíhací letouny, vrtulníky a vhodné raketové systémy a podstatně jí navýšit dodávky munice“.zpět na článek