Neviditelný pes

BREXIT: Patetická klauniáda

9.9.2019

Psát o brexitu se v těchto bouřlivých dobách stává nevděčnou záležitostí, neboť situace se může změnit několikrát za den a britský premiér poté, co měl situaci pevně v rukou a nechal naprosto nečekaně na pět týdnů zazdít parlament, zažil během jeho krátkého pracovního nádechu po parlamentních prázdninách čtyři dny totální katastrofy, která bude ještě pokračovat pondělním finále, načež se parlament až do poloviny října uzamkne na klíč. Pokud se tedy opět zase nestane něco naprosto nečekaného a všechno nebude úplně jinak.

Johnsonův tah byl překvapivý a neetický, nicméně je legální, jak jsem psal minule v zápiscích ze Skotska a jak bylo zatím potvrzeno již dvěma nezávislými soudy. Parlament neměl na protitah příliš času a rychlost a efektivita, s jakou poslanci ve sněmovně a dokonce i lordi v Horní parlamentní komoře jednali, byla naprosto dech beroucí. Opozice navrhla zákon proti brexitu bez dohody, no a britskému premiérovi se pak při hlasování rozpadla koaliční vládní většina ve sněmovně a dokonce i jeho vlastní Konzervativní strana, neboť dvacet jedna toryů hlasovalo pro přijetí zákona. Ti pak byli bezodkladně vyhozeni ze strany a s úsměvem vzpomínám na hrozivý mumraj, který u nás nastal, když Petr Fiala nechal vyloučit z ODS věčného reptala a stranického škůdce V. Klause ml.

Lordi k návrhu zákona navíc nepřidali žádný další dodatek, takže se o něm nemusí v pondělí opět hlasovat a po formálním přijetí královnou by měl vstoupit v platnost v pondělí. Podle zákona musí premiér požádat EU o další odklad brexitu, pokud se mu nepodaří do 19. října uzavřít s EU novou smlouvu. V případě, že bude chtít, aby GB opustila EU bez vzájemné smlouvy, musí s tím souhlasit parlament. Vládu pak ještě opustil i Johnsonův bratr a je opravdu vidět, jak velkým dramatem v současnosti britská společnost prochází. Včera navíc podala demisi ministryně práce a sociálních věcí A Rudd, čímž vláda i Konzervativní strana přišly o další hlas v Dolní komoře parlamentu. V pondělí, což je poslední pracovní den parlamentu před jeho vynucenou parlamentní přestávkou, proběhne další hlasování o předčasných volbách v termínu před momentálně platným datem brexitu, no a opozice s „přeběhlíky“ má podle dosavadních informací v úmyslu vládu opět přehlasovat.

Moudří představitelé matičky národů EU dobrotivé, tedy nejvyššího ideálu vývoje lidské civilizace a zároveň naděje pro lidstvo, řekl bych, doposud ani za tři roky stále netuší, co ty „bezprizorní děti“ v té Velké Šaškánii pořád přesně chtějí. Bývalá premiérka T. May, která vzhledem k současnému vývoji situace asi spadla smíchy ze židle pod stůl, sice po půl roční přestávce a dvou letech jednání s EU uzavřela podle svých slov tu nejlepší možnou smlouvu, ta však byla posléze v tragikomické sérii hlasování v Dolní komoře katapultována, stejně jako všechny ostatní možné a myslitelné možnosti dalšího postupu ve věci odchodu Británie z EU, nebo jejího setrvání v unii. To je pak těžké, toto... S takovým materiálem se prostě nedá pracovat.

Měla by to tam fakt asi dát do pořádku nějaká jejich bývalá kolonie jako třeba Somálsko, nebo tak něco. Nebo, já vám fakt nevím co a tak podobně. No a co se týče mne, jsem z momentálního dění ve Velké Británii velmi nešťastný, neboť asi u nás neexistuje větší fanoušek brexitu, než jsem já. Zatím to vypadá tak, že ti brexit klauni svou totální neschopností obrazně spláchli v pátek večer celý slavný brexit do záchodu. Jak patetické. Šašci. Mám stále větší tísnivý pocit, že letos na Samhaina nebudu oslavovat odchod Velké Británie z EU, a co je ještě horší, začínám být přesvědčen o tom, že k brexitu prostě nedojde nikdy a stane se časem jen jakousi mytickou urban legend, nebo co. Matička národů EU dobrotivá se těch věčných škůdců federačního procesu nikdy nezbaví, neboť zůstanou v EU navěky věkův a nikdy jinak amen.

Ach jo.

*******************

BBC News
Premiér Johnson v ulicích města Leeds. „Máte být v Bruselu a vyjednávat, no a vy si tady a v parlamentu jen hrajete ty vaše hry. Co tady děláte v Leedsu? Vždyť máte být v Bruselu...“:

Převzato z blogu autora s jeho souhlasemzpět na článek