Neviditelný pes

BOMBARDÉR: Co tam asi napsali

6.12.2022

Ve zprávách jsem se dočetl, že zbrojovka Northrop Grumman představila letoun B-21 Raider. To ve mě vyvolalo vzpomínky, na dobu, kdyz první B-2 vznikal. Byl jsem tehdy zaměstnán u firmy Northrop, která prototyp tohoto bombardéru vyvíjela, v té době ještě nesloučená s firmou Grumman.

Byl to tak tajný projekt, že ani většina z nás, co jsme na tom pracovali, neměla přesně vědět, co děláme. Bylo to na základě toho, že každý má dostat jen tolik informací, které potřebuje ke své práci. Vědělo se jen to, že se pracuje na letadle, které bude poskytovat jen malý cíl pro radar, což novináři nazvali neviditelným.

Pracovat tam mohli jen bezúhonní občané Spojených Států a také museli projít drogovým testem. U toho se mi přihodila zajímavost. Když jsem se k němu dostavil, tak laborantka, po tom co uslyšela můj rachotivý slovanský přízvuk, se mě zeptala: “Vy pocházíte s krajů, kde jedí poppyseed pastry (pečivo s mákem), pokud jste něco takového jedl, tak mi to řekněte, jinak vás laboratoř označí za požívače opia a budete to jen těžko vysvětlovat“. No, nic takového jsem nejedl, takže to nebyl problém. Později jsem se dozvěděl, že pochází z bývalé české části Texasu, kde ještě můžete v obchodě koupit. „Bohemian kolaches“.

Co jsme věděli, že to bude nějaké velké letadlo, a to většinou z grafitových kompozitních materiálů, částí pro něho bylo po závodě dost a každý z nás na některém pracoval, jenže jsme nevěděli, jak to bude vypadat pohromadě. Šeptalo se, že to bude nějaké létající křídlo, což dávalo smysl. Zakladatel firmy, Jack Northrop, postavil několik prototypů létajících křídel již před druhou světovou válkou, bylo to ale příliš nezvyklé, tak s tím neuspěl. Když se v závodě dozvěděli, že panu Northropovi zbývá jen několik týdnů života, tak šefkonstruktér za ním šel do nemocnice a ukázal mu, že se jeho nápad uplatní.

Co bylo nové, že ti co navrhovali vnější plochy tak, aby to vyhovovalo před detekcí radarem, vyžadovali co možná největší přesnost. U běžných letadel na tom tak nezáleží, požaduje se, aby povrch byl hladký, na přesnost se tolik nehledí. Bez pomoci 3D computerů a digitálně řízených obráběcích strojů by tyto požadavky ani nebylo možno splnit.

B 1 a B 2 byly součástí program o kterém pres. Reagan prohlásil, že když Sověti nechtějí jednat, tak je uzbrojíme. Byly to ohromně náklady, jen B 2 mělo stát skoro miliardu dollarů a na takové závody ve zbrojení Rusko prostě již nemělo. Mě těšilo vědomí, že svým dílem přispívám k porážce „Evil Empire“, tedy SSSR.

Přes továrnu dvakrát denně přelétal sovětský satelit a fotografoval.V té době se nesmělo nechat nic venku. Střecha byla pokryta olovem, nevím přesně proč, ale svůj význam měla: na tu střechu vylezli jednou dva Arméni a napsali tam sprosté nápisy v ruštině.

V té době byl ministrem zahraničí Kissinger a velvyslancem sovětů Dobrynin. Ve zprávách se zmiňovali o tom, jak spolu dobře vycházejí. A tak přišel rozlobený Dobrynin za Kissingerem a rozčiloval se, že špionážní snímky dešifrují mladé ruské dívky a jejich útlocit byl uražen. Jednalo se tedy o to, čemu dnes říkáme, „Sexual harassment“ , nebo harašení. Kissinger zavolal do Northropu a dožadoval se vyšetření. Vyšetřovalo se, vyšetřovalo se, ale nic se nevyšetřilo, nikdo nepromluvil a tak celá událost nakonec upadla v zapomenutí, v návalu jiných problémů.zpět na článek