Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Šokující anketa

20.10.2020

Nedávno jsem se pozastavil nad negativním hodnocením skutečnosti, že hlavní roli v připravovaném filmu Kleopatra má hrát izraelská superstar Gal Gadotová. Ta hodnocení vycházela z arabského prostředí.

Řeč je o článku Kleopatra: Rozruch po 2050 letech. Důkaz, že svět není černobílý, a to ani v této záležitosti, přinesl web saúdskoarabských novin Arab News. Ve čtvrtek 15. října informoval o anketě, kterou uspořádal na svém Twitteru a zprávu uvedl tímto titulkem:

Arab News

Tedy: Je šokující, že většina čtenářů Arab News je pro, aby Kleopatru hrála izraelská herečka Gadotová.

Většina je to nikoli zanedbatelná, jak je zřejmé z níže uvedených výsledků. Ankety se zúčastnilo 1098 respondentů, přičemž

- 60,9 % si myslí, že Gadotová je vhodná pro roli Kleopatry;

- 27,1 % se domnívá, že nikoli; a

- 12 % se chce vyjádřit až poté, co film uvidí.

Znamená to, že Arabové – čtenáři novin/serveru Arab News – jsou z velké většiny „osvícení“ (na rozdíl od těch, kdo Gadotovou jako Kleopatru hrubě odmítají)? Zde je nadšení třeba tlumit. Internet je otevřené médium, funguje „napříč hranicemi“ a tudíž není zřejmé, kdo je kdo v oné anketě. Jde o anglickojazyčné médium a v hlasování se prokazatelně vyjádřili i lidé z ciziny, nejen ze Saúdské Arábie, mimo jiné i z Izraele.

Podstatné je něco jiného. Že anketa o Gadotové byla uspořádána a její výsledky zveřejněny, stejně tak jako některé názory v ní obsažené. Například:

- Ano (Gadotová je vhodná - LS), je obyvatelkou Středomoří, stejně jako jimi byli řečtí předkové Kleopatry.

- Staří Řekové, Makedonci, Judejci (Židé), Féničané, Egypťané – všichni jsou z východního Středomoří. Zdá se mi, že Gal Gadotová pochází z ideálního geografického/etnického prostředí pro roli Kleopatry.

- Elizabeth Taylorová hrála Kleopatru ve filmu z roku 1963. Byla to Židovka! (K judaismu konvertovala na konci 50. let 20. století – LS.)

- Pokud Omar Sharif mohl hrát Nickyho Arnsteina ve filmu Funny Girl, může Gal Gadotová hrát Kleopatru. (Jde o narážku na to, že Egypťan v onom filmu ztvárnil postavu berlínského Žida – po otci - narozeného nizozemské matce – LS.)

Většinové vyznění saúdské ankety pro Gadotovou jako Kleopatru a jeho zveřejnění je dalším pozitivním signálem lepšícího se poměru monarchie ke Státu Izrael. V této souvislosti je zajímavý výsledek izraelské ankety, který zorganizoval think tank Mitvim a o níž referoval 14. října web Jpost.com.

Na otázku, kterou arabskou zemi považují respondenti za nejdůležitější, pokud jde o prohloubení vztahů, odpovědělo sice 28 procent že žádnou (z toho se takto vyslovilo 54 procent Arabů a 23 procent Židů), nicméně z těch, kdo se domnívají, že vztahy je třeba prohlubovat, umístila většina na první místo právě Saúdskou Arábii:

- Saúdská Arábie ... 24 procent účastníků průzkumu;

- Egypt ... 12 procent;

- Emiráty ... 11 procent;

- Jordánsko ... 4 procenta.

Zájem ze strany izraelské veřejnosti by tu tedy byl. Pokud jde ovšem o Rijád, zdá se, že tamní vládcové si budou dávat na čas.

Zatímco Saúdská Arábie jako další adept na normalizaci s Jeruzalémem je „holubem na střeše“, Emiráty jsou „vrabcem v hrsti“. Ve čtvrtek 15. října hlasoval izraelský parlament o mírové smlouvě s touto zemí v Zálivu a výsledek nepřekvapil:

PRO ... 80 poslanců;

PROTI ... 13 poslanců – všichni z arabské formace Společný seznam: všichni Arabové v izraelském parlamentu hlasovali proti mírové smlouvě s arabským státem (!). Smutné, nikoli ale překvapivé.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek