Neviditelný pes

BLÍZKÝ VÝCHOD: Dvojí řeč

18.5.2021

Lze teroristům věřit? Bláhová otázka. Asi jako Hitlerovi v osmatřicátém. Nelze. Hamas nyní hovoří o příměří. Zjevně mu po masivní izraelské odvetě, která je reakcí na raketovou agresi, teče do bot.

Na webu ruského ministerstva zahraničí se vc středu 12. května objevila zpráva o telefonickém rozhovoru mezi náměstkem ruského ministra zahraničí (a zvláštním pověřencem prezidenta Putina pro Blízký východ) Michailem Bogdanovem a místopředsedou politbyra teroristické organizace Hamas Musou Abu Marzukem:

Bogdanov

V závěru zprávy čteme:

M. Abu Marzuk jménem vedení Hamásu ujistil, že hnutí je připraveno na základě vzájemnosti zastavit jakékoli vojenské akce proti Izraeli za předpokladu, že mezinárodní společenství vyvine na izraelskou stranu nezbytný tlak, aby bylo zabráněno dalším vojenským akcím (Izraele – LS) v komplexu mešity Al Aksa ve východním Jeruzalémě a protiprávním opatřením vůči jeho původním arabským obyvatelům.

Izrael na tuto nabídku samozřejmě nepřistoupil, neboť jsou ve válkách situace, kdy v jejich určité fázi by bylo příměří chybou, z níž by agresor mohl získat výhodu. Jako příklad uveďme úvahu, že by s příchodem nového roku 1945 uzavřeli Spojenci příměří s Hitlerem. Nemyslitelné.

I když cílem Izraele v současné operaci „Guardian of the Walls“ není totální porážka a likvidace Hamasu (jako byla cílem Spojenců totální porážka německé armády a likvidace nacistického režimu), ač by to bylo ideální, o tom zda a kdy bude téma příměří na stole rozhodne Izrael, nikoli Hamas. A už vůbec ne Hamas kladoucí si předběžné podmínky. V současné fázi této protiteroristické kampaně téma příměří na stole není, protože, jak řekl jeden vysoký izraelský představitel, pokud bychom na něj přistoupili, za půl roku bychom byli ve stejné situaci jako dnes. Izrael nynější fázi války proti terorismu ukončí, až to uzná za vhodné. (Nepotřebuje k tomu morální kázání z ciziny.)

Ptal jsem se na začátku, jestli lze teroristům věřit.

Izraelský zpravodajský server Times of Israel, když 12. 5. referoval o telefonátu Bogdanov – Abu Marzuk, připomněl vyjádření Abu Marzuka v prohamasovských médiích:

Evropané nás kontaktovali a řekli nám, abychom přestali střílet rakety krátkého doletu, jinak se nebudou podílet na rekonstrukci Gazy. Řekl jsem jim, že přestaneme vystřelovat naše rakety krátkého doletu a místo nich použijeme rakety dlouhého doletu.

To je ta nejlepší odpověď na otázku, jestli se dá teroristům věřit.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek