Neviditelný pes

AUSTRÁLIE: Cyklón Debbie

5.4.2017

Už to vypadalo, že tohle léto skončí, aniž bychom měli na naší straně kontinentu jediný cyklón. Podle dlouhodobé předpovědi měla přitom oblast Austrálie letos zažít celkem třináct cyklónů – do toho se počítá vše, co se nad okolními vodami točí dostatečně rychle, aby tomu příslušnými orgány mohlo být přiděleno jméno, a to mužského či ženského rodu, střídavě v abecedním pořádku. Kdysi v dávnověku dostávala tato zlověstná stvoření pouze ženská jména – kdosi kdesi ale pro nás muže dokázal vydupat rovnoprávnost.

Dlouhodobí předpovídatelé se ale tentokráte sekli; zatím těch cyklónů bylo kolem celé Austrálie jen pět a to nám už sezóna skoro skončila. Zato ten poslední a přitom jediný cyklón na naší straně kontinentu vydal aspoň za tři! Na rozdíl od těch dlouhodobých, naši krátkodobí rosničkáři se s cyklónem, který dostal jméno Debbie, docela vytáhli. Nejenže předpověděli, že se vytvoří, už o několik dní dřív, než k tomu došlo, uhodli i dost přesně, kudy se bude ubírat. Což bývá těžké, protože cyklóny se často dovedou chovat jako rozverná stvoření, po nichž dostaly jména. V tomto případě se už předem ̈také vědělo, že se z Debbie stane hodně zlá dívčina, která dosáhne aspoň čtvrtého stupně na pětidílné stupnici.

Ti lidé, kteří se rozhodli jít Debbie z cesty, měli rozhodně dost času k tomu tak učinit. Jenže lidská povaha je už taková, že mnohým z nás nedovolí v potu tváře nabytých pozemských statků ponechat na pospas rozpoutaným živlům. To lze ještě pochopit, i když nejste přímo zúčastněni. Hůře se už chápe to, že ti, kteří si zaplatili dovolenou na některém z ostrovů v souostroví Whitsunday, nacházejících se přímo v cestě rozlícené Debbie, odmítnou se kamkoliv přesunout. Některé snad k tomu místu poutá zvědavost, prostě chtějí zjistit, co vlastně takový cyklón dovede, i to je snad pochopitelné. Nečiní tak ale z pouhé hamižnosti? Kdo ví...

Ať už tomu bylo jakkoliv, ti, kteří si zvolili hrozbě vzdorovat (experti doporučují k tomu účelu koupelnu), si užili svoje, protože Debbie se ukázala být kromobyčejně nebezpečným cyklónem. Nejvyššího pátého stupně sice nedosáhla; když ale její střed přecházel ostrov Hamilton, kde se v budovách, postavených po zkušenostech s četnými předchozími tropickými bouřemi podle těch nejpřísnějších bezpečnostních pravidel, krčily nějaké ty stovky zarputilců, dosáhl vítr rychlosti “jen” 264 km/hod. Některé cyklóny se přeženou během hodiny či dvou, protože ale Debbie postupovala mnohem pomaleji, větry, které v sobě skrývala měly delší trvání, působily i déle než deset hodin, a měly tak čas k tomu napáchat co nejvíc škod. Na ostrově Hamilton, v nedalekém Airlie Beach a přilehlých místech zůstala po nich náramná spoušť. Když ale brzy nato přešla přes pobřeží a dosáhla vnitrozemí, zachovala se Debbíe jako každý slušný cyklón, zpomalila své obrátky a brzy se změnila v “pouhou” tlakovou níži.

Až do této chvíle došlo sice k velikým škodám na majetku, podle všeho v řádu miliard dolarů, naštěstí nepřišel ale nikdo o život. Tlaková níže, bývalá Debbie, ale postupovala podle pobřeží dolů, aby za pár dní dorazila i sem k nám do Brisbane. Přinesla spoustu deště – nás sice rozvodněný potok odřízl od civilizace jen na několik hodin, daleko hůře to ale odnesli lidé bydlící v nižších polohách na jižní straně Brisbane, kolem Gold Coast a na severu sousedícího státu New South Wales. Tam místy spadlo až tři čtvrtě metru vody během čtyřiadvaceti hodin. Vznikly záplavy, které ještě trvají ve chvíli, kdy toto píši, a které jsou podle všeho nejhorší od těch, které postihly Brisbane v roce 1974. Ty jsme tu zažili, a mohu vám tudíž říci, že za něco stály! Nejhorší na věci je to, že v záplavách už přišlo o život aspoň pět lidí a další se postrádají.

Předem se už také ví, že čtvrté největší město Queenslandu Rockhampton, asi 600 km na sever od Brisbane, postihnou náramné záplavy za několik dní. Čeká se, že budou největší za víc než šedesát let. Voda, kterou Debbie shodila ve vnitrozemí, se tam jen pomalu blíží, zastavit se ale nedá. Ví se i dost přesně, který domy se ocitnou pod vodou, takže lidé budou mít dost a dost času k tomu přesunout svá auta a osobní majetek na vyšší místa. Jenže, udělají to?



zpět na článek