Neviditelný pes

JEN TAK: Nejlepší brambory jsou ty přeměněný na prase (4)

12.9.2022

Začali jsme tuto část povídáním o bramborách, které měl náš „děda“ Josef, jak jsme mu říkali, když se nám narodili synové, tedy vlastně jeho „vnuci“, nejraději transformovaný přes prase.

Pokračovali jsme vyprávěním o chlebu, na který se těžko vydělává, o čemž Josef také věděl svoje a skončili u fazolí a mé tchyně. To je pěkný letem – světem. A tak se na ně, na ty brambory a na jídla z nich, abychom to skončili stylově, na konec ještě podívejme. A na jídla, co Josef určitě znal.

Takže, pokud máte chuť na něco jinačího, něco dobrého a tradičního, a nevíte coby, zkuste některé ze dvou následujících staročeských jídel. Protože, milé dámy, když tak bloumáte po kuchyni a zoufale voláte na manžela a děti: „Co mám proboha dneska zase vařit?“ a vypadáte jak boží umučení, tady je rada, co s tím.

Staročeské „přesbidlo“ – brambory s noky

Ingredience:

1/2 kg brambor

sůl

1 1/2 lžíce sádla

1 středně velká cibule

Na noky:

1/4 kg hrubé mouky sůl

1 žloutek

mléko podle potřeby

Postup přípravy:

Z mouky, žloutku, mléka a soli umícháme těsto na noky a necháme je odpočinout. Brambory omyjeme, oloupeme, nakrájíme na menší kousky a uvaříme v osolené vodě doměkka. Vodu z nich slijeme do menšího kastrolu a zavaříme do ní noky, které vykrajujeme malou lžičkou. Noky vaříme asi 6 minut, pak je vyjmeme, přidáme k bramborám a protřeseme. „Přesbidlo“ omastíme cibulí osmaženou na sádle dozlatova. Podáváme se salátem jako samostatný pokrm nebo jako přílohu k dušenému hovězímu masu a roštěnkám.

Jak známo z literatury, znal tuto krmi i sám Jan Neruda.

V době, kdy jsme se ve škole o Nerudovi učili, jsem miloval další tradiční české jídlo, a to nastavovanou kaši. Maštěnou sádlem a ozdobenou smaženou cibulkou. A nemuselo k ní ani nic jiného být. A byla to bašta. Dneska se na tohle jídlo zapomíná, což je škoda. Tak tady je jeden z receptů.

Bramborová kaše nastavená krupkami a s cibulkou

Ingredience:

700–750 g brambor

150 g trhaných krupek

1 šálek mléka

1–2 stroužky česneku špetka majoránky sůl

1–2 lžíce sádla nebo přepuštěného másla

1 cibule

Postup:

Brambory – mohou být i moučné – oloupeme a uvaříme ve slané vodě doměkka. Krupky propereme a uvaříme ve vodě, do které přidáme oříšek másla nebo kousek sádla, stroužek česneku a špetku majoránky. Vodu z brambor slijeme a z brambor a mléka umícháme kaši. Přidáme krupky a osolíme. Hustě posypeme osmaženou cibulkou.

Můžeme podávat s uzeným nebo nějakou uzeninou. Dobrá je také k pečenému kuřeti nebo kachně.

Mezi rychlá a jednoduchá, a přitom dobrá jídla jsem zařadil následující tři příklady. A aby se na mne Josef nedíval seshora pohoršeně, že jsou to jen „brambory“, tak vám mezi námi poradím, že i tam, kde není v předpise maso, můžete nakrájet nějakou uzeninu. Ale prosím, slušnou, pokud možno z masa!!!

A protože tchyně i Josef byli světoběžníci, s kořeny v cizině, co něco odjinud. Třeba:

Pikantní brambory po Srbsku

Ingredience:

Česnek – několik stroužků dle chuti, sůl,

1 lžička pálivé papriky

špetka pepře,

0,5 kg brambor,

máta peprná (čerstvá, nebo sušená)

3–4 rajčata

2–3 sladké papriky

Příprava:

Stroužky česneku utřeme se solí, přidáme lžičku pálivé papriky, špetku pepře a s trochou vody přivedeme do varu. Oloupané syrové brambory nakrájené na kolečka vhodíme do směsi a přilijeme tolik vody, aby byly ponořené. Přidáme mátu peprnou, a ještě chvíli dusíme. Na talíři ozdobíme kolečka brambor kolečky rajčat a papriky.

A protože Josef se narodil ve Vídni v době Rakousko-Uherska, podívejme se na to, co tehdá česká pracující třída ve Vídni často jedla. (No, německy mluvící Rakušáci taky, nebojte!)

Grenadýrmarš

Ingredience:

4–6 brambor uvařených ve slupce

jeden balíček flíčků nebo zbytek jakýchkoliv těstovin

kousek měkkého salámu

1 větší cibule

trochu oleje

kávová lžička mleté sladké papriky

sůl

pepř

Příprava:

Uvaříme si flíčky nebo použijeme zbylé těstoviny. Špagety nebo nudle nakrájíme. Uvařené vychladlé brambory oloupeme a pokrájíme jako na bramborový salát. Salám nakrájíme na kostičky. Do hrnce dáme rozpálit olej, na kterém si orestujeme cibuli a salám. Stáhneme z plamene, přidáme sladkou papriku, sůl a trochu pepře. Přidáme brambory a dáme prohřát zpět nad plamen. Potom odstavíme a vmícháme flíčky. Důkladně promícháme a můžeme podávat.

Příloha: kyselé druhy salátů.

To je mimo jiné vynikající nápad na řešení, co dělat, je-li večeře na krku, a doma máme jen různé zbytky, jako třeba různé těstoviny a uvařené zbylé brambory, kousek salámu nebo kabanosu, a trochu fantazie ke kombinacím. Protože do tohohle se dají šoupnout třeba i vařené krupky, zbytek uzeného, odvážní se nebojí i trochy rýže nebo zbytku hrášku. Prostě „Grenadýrmarš“. Protože když grenadýři táhli v poli, nebyl čas se moc zdržovat. A jíst se muselo to, co bylo. A chraň kuchaře, aby to nebylo k jídlu. Protože grenadýři – česky granátníci to byli ostrý vojáci Jeho Výsosti, našeho milovaného Císaře pána.

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů knihy na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.



zpět na článek