Neviditelný pes

JEN TAK : Čerešničky, čerešně

14.11.2022

Čerešničky, čerešničky čerešně,
vy ste sa mi rozsypali na cestě.
Kto vás najde, kto vás pozberá?
Já som mala včera večer frajera.

Seděl jsem na zápraží hájovny, hluboko v Nízkých Tatrách a poslouchal jsem tuhle píseň v cizím jazyce. Píseň mi byla naprosto nepochopitelná. Ne kvůli tomu, že bych nerozuměl slovensky. To jsem rozuměl. Ale nějak mi nedávala smysl ta slova.

Jistěže jsem si neříkal. „
“ Takhle bych myslel dneska.

Tehdy jsem furt nechápal, co to spojení má znamenat. Že jsou

„čerešničky“ vlastně třešně, to jsem i při svém mladém věku chápal. Ale proč ta ženská z gramofonu opakovaně ječí, že měla večer doma nějakého frajera a mele do toho třešně to mi bylo divný. A co má nějaký frajer společnýho s třešněmi?

Diskuse „hájníka“ s mým otcem na lavici před verandou hájenky o banderovcích, medvědech, divokých prasatech, co se v noci potulují kolem a ve dne chrochtají v maliništích a podobně, mne nechávala chladným. Spíš mi vrtalo hlavou to s tím frajerem.

Frajer podle mě byl někdo jako já. Já jsem byl už ve svých očích hodně velký frajer. Za á jsem už chodil do školy a za bé jsem už sám, tedy s bratránkem, abych nekecal, chodil až naproti na stráň k bačovi na salaš pro žinčicu, a to byl nějaký výkon. Protože v lese byli mimo jiné zmínění medvědi, na které jsme koukali v noci zpoza okenice z prvního patra. V noci se občas snažil nějaký huňáč dostat na úly, co byly naproti v hospodářské části za dřevěným plotem. Z kůlů.

Moje matka odmítala chodit bez adjunkta s nabitou flintou i na ty maliny. Po letech jsem se dozvěděl proč. Vyšla si totiž s jistým šaramantním mužem, který se pak po letech stal jejím druhým manželem, na procházku. Vyšlapaná cesta kolem potoka se vinula údolím a pak zahnula vzhůru na horské louky, plné omamně vonících květů. Dvojice šla a šla maminka, tehdy mladá dáma povídala a povídala (to mám po ní) a její partner mlčel a mlčel. Mezitím zaslechl jakési mručení, ale nevěnoval tomu moc pozornosti.

Hovořící dvojice – tedy jedna mluvící osoba a jedna poslouchající osoba – prošli kolem hustého mlází v zatáčce, slovenský „zákrutě“, když mručení zesílilo, a v tom zjistili, že kousek od nich sedí uprostřed maliní medvěd a cpe se sladkými plody.

Huňáč vyskočil, matka poskočila, huňáč zabručel, maminka zaječela, oba se obrátili k sobě zády a každý z nich prchal na jinou stranu. Mlčenlivý gentleman stál uprostřed, a pak se začal, z matčina hlediska, naprosto nepřípustně řehtat nahlas. Dle jeho vyjádření pohled na mručícího a do stráně šplhajícího medvěda na jedné straně a na moji matku prchající na druhou stranu byl prý nezapomenutelný.

Václav Vlk st.

Pokud vás vyprávění a recepty zaujaly, mám ještě posledních pár kusů na skladě pro Vás s výjimečnou cenou. Objednat můžete na kaiserova@jonathanlivingston.cz

Cena 100 Kč +70 Kč poštovné, pokud zaplatíte dopředu. Na dobírku 100 Kč+120 Kč poštovné. Bohužel pošta nám podražila.zpět na článek