Neviditelný pes

JAK BYLO: Válka o pohlaví

8.2.2023

Nastal čas, abych napsal něco vážného. Není možno dělat pořád jen srandičky, srandičky a na vážné věci zapomínat. Proto jsem se rozhodl, že pro tebe, Lucie, i pro čtenáře napíši něco pro poučení. Takže pozor, následuje vážné téma.

Již celé věky zuří mezi muži a ženami takzvaná válka pohlaví. Rozuměno v přeneseném slova smyslu. Je to válka mezi mužstvím a ženstvím, mezi sluncem a měsícem, mezi „jin“ a „jang“, mezi rozumem a vášní, mezi… Prostě všude mezi dvěma větvemi lidského rodu.

Existují příslušnice něžnějšího pohlaví, které táhnou do boje doslova. Viz jistá Šárka, bájné Amazonky a podobně. Dnes super feministky, snažící se muže fyzicky vyhladit. Jiné ženy, a já si osobně myslím, že ty chytřejší, nastupují do boje nikoli za hlaholu válečných trub, ale za tichého svistu unikajících plynů z intim sprejů, za mlaskotu roztíraných denních i nočních krémů, při zdvižených obočích, přes které přejíždí černá tužka, a za dvojitého špulení rtů, když je nutno mužům naprosto nepochopitelným a nenapodobitelným způsobem roznést rtěnku po obou rtech. Takto vyzbrojené ženy vítězí. Často jsem se o tom sám přesvědčil.

Každá doba zdůrazňuje na ženě něco jiného. Šedesátá léta jednoznačně preferovala „oči čornyje“. Tedy okolo očí černé hluboké stíny. Každá cti dbalá dáma tehdy vypadala, jako kdyby nedávno absolvovala boxerské utkání a monokly na obou očích došly právě do konečného stadia. Jen se račte podívat třeba na filmy Miloše Formana z těch let a na tajnou lásku našich intelektuálních snů Věru Křesadlovou. Tak černé „moncly“ kolem očí, to by bylo dneska na zápis do černé kroniky. Sedával jsem, bylo-li mi to dovoleno, okouzleně vedle dívek, které se zabývaly obličejovým malířstvím a lakýrnictvím. Pozoroval jsem, jak tužkou zdůrazňují obočí, řasenkou černí své dlouhé brvy, a když vykrouží na víčku tlustou linku, vše završí mnohoslibnou rtěnkou.

Počkat, počkat, co to nevyzkoušet? napadlo mě tak jednou. Seděl jsem u toaletního stolku v dívčím budoáru, když si dívka na chvilku odskočila. I začal jsem přemýšlet. To má někdy, tedy přemýšlení, divoké dopady! Jak to ta holka dělá s tím vehementem, co si nakrucuje nahoru řasy? Dumal jsem. Takhle to dá před oko, našteluje a cvakne a pak mrkne a zkontroluje, jak jsou ty řasy hezky nahoru… To musím zkusit taky! A hned. Opatrně ty chromované klešťonůžky nasadit k oku, hezky srovnat a CVAK! A jauúúúúú. Přicvakl jsem si horní víčko. To byla bolest!!! Pak jsem měl celý týden oko červenozelenofialovočerné. A kamarádům i kamarádkám jsem tvrdil, že mě na ulici přepadli chuligáni.

Pamatuji si přesně, že slečna Hana Brejchová měla ve filmu Lásky jedné plavovlásky černě orámované oči. Film – klasika! Vím však také, že tento slavný film byl tak trochu mystifikací diváků. Jak k tématu přišel pan Forman, nevím, ale vím, jak to bylo ve skutečnosti. Takové hromadné „výlety“ vojáků za děvčaty.

vlk_08

Jak praví klasik: „Tohle není pravda, to se fakt stalo. Předešleme před dalším vyprávěním některé základní údaje. Už za starých Římanů… Ne, to vykládali profesoři dějepisu na středních školách, tudy ne! Znovu: Už za tuhého socialismu se nám, soudruzi a soudružky, nějak národ nechtěl množit. Příchod potentnějších občanů, pokud jsme nemysleli občany romské národnosti, tehdy známých pod nekorektním názvem Cikáni, kteří se i za tuhého socialismu dokázali dostat z Rumunska na Slovensko a pak, páč jsme byli Československá socialistická republika lehce na Ostravu či až do Prahy, tehdy nepřicházel jaksi v úvahu. To není jako dnes, kdy si ministerstvo vnitra není jisté, zda tady máme k původním 10 milionů občanů České republiky dneska navíc milion anebo milion a půl těch, co se jim u nás líbí. Nám by se tehdy všem líbilo na Západě, ale tam nás nepustili. Bylo tedy nutno nějak zvýšit produktivitu výroby nových soudruhů a soudružek, což tehdy nešlo jinak, než ručně… pardon. Ručně ne. Ale vy víte jak, že?“

Václav Vlk st.

Pokud Vás mé vyprávění zaujalo, chystáme již třetí upravené a rozšířené vydání. Tentokrát v nakladatelství Jonathan Livingston. Kniha vyjde v průběhu února 2023. Zde si ji můžete předplatit za výjimečnou cenu https://www.dobreknihkupectvi.cz/stalo-to-za-hovno-a-stejne-byla-sranda-/zpět na článek