Neviditelný pes

HRANICE: Jeden furt

14.12.2023

Na hranicích si postojíte, varovali mě přátelé. Zmínil jsem se, že se chystáme s kamarády podívat se na vánoční trhy v Drážďanech. Děláváme to tak už řádku let. Byli jsme v Norimberku i v Mnichově, ve Vídni i v Bratislavě, i v těch Drážďanech jsme už jednou taky byli. Mimochodem, nejlepší to bylo v Bratislavě. Proč teď Drážďany? Je to nejblíž, od baráku do parkhausu u Zwingeru navigace hlásí dvě hodiny a nějaké drobné. Kromě toho Ljuba tam na podzim byla a navštívila ve Zwingeru výstavu míšeňského porcelánu a že to musíme všichni vidět taky. Měla pravdu, mimochodem, hodně doporučuji, ale počkejte, až bude zase otevřena část v horním patře, kde vystavují míšeňské keramické začátky. Teď je tam zavřeno.

Takže tedy jedeme po dé osmičce a navigace ukazuje že hranice přijde co nevidět a pak ta hranice byla, schengensky neviditelná, přejeli jsme ji a zavedli řeč na téma, že lidi vždycky strašej a mají velké oči a vždyť se nic neděje, načež bác ho, klasická německá štau, pokračujeme krok sun krok, provoz sveden do jednoho pruhu a pak odbočka na parkoviště a ta už jsou zelenobílá policejní auta. Před námi autobus, policajti ho dirigují stranou a už lezou dovnitř. Nás si nikdo nevšiml, parkoviště jsme projeli a pak už pokračovali po volné dálnici vstříc svařáku, perníčkům a míšeňskému porcelánu. Cesta pěkně ubíhala a povídali jsme si o tom, kolik asi nelegálních migrantů na tom parkovišti pochytali a většinový názor byl, že asi tolik, kolik načapají teroristů při kontrolách na letišti, když vás rentgenují, sahají vám do poklopce a zouvají vám boty. Dočasné opatření s tím, že dočasnost má jako jednotku jeden furt.

Trhy byly milé, výstava skvělá. Večer jsme se vraceli domů a navigace ukazovala, že hranice je nedaleko. Najednou, znovu klasická německá štau, provoz do jednoho pruhu. Cože to? Zřídili filtr na polapení nelegálních migrantů, kteří touží se dostat z Německa do Česka? Ale kdepak, to jenom se na dálnici vysekal náklaďák a nabořil to do svodidel. Filtr jsme viděli po chvíli na druhé straně, ten náš, co jsme ho absolvovali cestou tam. Ten dočasný, kontrola opakovaně prodlužovaná podle pravidla, že dočasnost má jednotku jeden furt. Pro noční filtrování už tam měli instalované dočasné ledkové reflektory. Má nějaký smysl? Nevhodně položená otázka. Jakmile jednou dojde na – cituji – nařízení zavedení opatření, smysl jde stranou. Smysl se vykazovat nedá, kdežto provedení opatření se vykáže na předepsaném formuláři. Dočasnost vítězí, po volné hranici zbude jen trochu smutku. Ten ale k Vánocům taky patří, ne? Tak si je hezky užijte.

Psáno pro ČRo Pluszpět na článek