Neviditelný pes

GLOSA: Díky korupci mizí blbá nálada

3.7.2007

aneb Korumpování státních funkcionářů rozpumpovává ekonomiku

V poslední době se stalo skoro módou špiclovat naše státní úředníky a usvědčovat je z korupce. Nejdeme příliš daleko? Korupce by se asi neměla podporovat, ale pro své četné klady by si určitou toleranci zasloužila.

Ať chceme či nechceme, korupce rozpumpovává na všech stupních společnosti naši ekonomiku. Podplacení funkcionáři mají větší chuť do práce, úkoly spojené s danou transakcí plní svědomitě a s vervou a hlavně nepožadují na státu vyšší platy. Díky korupci mizí "blbá nálada", podplacení úředníci jsou ochotní a stále dobře naladění - a příjemná atmosféra se z úřadů přenáší na celou společnost. Je logické, že nejúdernější je korumpování vyšších státních funkcionářů. Čím dostane takový ministr nebo poslanec vyšší úplatek, tím lépe plní své vládní a stranické úkoly a tím také vytváří více pracovních příležitostí. Víte, co lidí nalezne dobrou obživu při stavbě vily s bazénem a kurtem, při údržbě jachty či letadla nebo při renovaci zámečku? Stovky tátů nosí domů svým rodinám takové peníze, o jakých se jim nikdy ani nesnilo!

A korumpování na mezinárodní úrovni přispívá podle mne k dorozumění mezi národy. Žádný čestný doktorát, řád Bílého kříže nebo zlatý klíč od hlavního města neudělá ze zahraničního představitele takového přítele naší země, jako malý kufřík s bankovkami. A když dostanou někteří naši čelní představitelé nějakou tu „pětku“ bokem, také přimhuřme oko! To, co dostanou od státu, nestačí jim k důstojné reprezentaci země. Díky černým provizím a úplatkům budou mít lepší auta, budou lépe oblékat svoje manželky, přestanou bydlet v panelácích - a národ se za ně přestane konečně stydět.

Pane ministře vnitra, zamyslete se!

Psáno pro Deníkzpět na článek